11/05/2010

Kto chętny na pałac w Skale ?

Na jednym z portali aukcyjnych pojawiła się ciekawa oferta:
http://www.swistak.pl/a6562607,Dom-Lwowek-l-ski-Lwowek-Slaski.html

Pałac w Skale do kupienia! Cena za ten obiekt jest powalająca - 350 00 złotych, czyli kosztuje tyle, co niewielki domek jednorodzinny! Wydaje się to niewiarygodne, tym bardziej, jeżeli na sprzedaż jest pałac z kaskadowo opadającymi ze zbocza góry tarasami i park o powierzchni 7,82 ha. Oczywiście trzeba wziąść pod uwagę, że obiekt jest w stanie agonalnym. Praktycznie pozostały same ściany nośne, a wszystko co cenne zostało rozkradzione. Do tego trzeba doliczyć uciążliwe sąsiedztwo gospodarstwa rolnego, którego niechlujne podwórko szpeci całą okolicę, a okoliczne wyrobiska kamienia są nieco uciążliwe i degradują okolicę.
Jest tylko jedno "ale"...
Zna je każdy, który odwiedził kiedykolwiek ten pałac. Wystarczy stanąć na szczycie tarasów i spojrzeć przed siebie. Widok zapiera dech w piersiach, na pierwszym planie pola, za nimi rozpoczyna się przedgórze, a dalej majaczą zaśnieżone szczyty Karkonoszy.
Jeżeli komuś mało, powinien zejść nieco ze zbocza i zobaczyć skałę, nazywaną "plastrem miodu", która była wielką atrakcją w okresie międzywojennym, a na jej szczycie istniał punkt widokowy.
I oczywiście najważniejsza budowla - pałac. Mimo zniszczeń obiekt urzeka swoją prostotą i klasyczną formą. Dzięki temu jego odbudowa, mimo potrzebnych ogromnych nakładów finansowych jest dosyć łatwa i nie powinna sprawiać wielkich kłopotów z konserwatorem zabytków. Powtarzalne i proste dekoracje elewacji, prosta bryła, i zapewne dowolność w kreowaniu wnętrza to marzenie każdego inwestora, który miał kiedykolwiek do czynienia z renowacją zabytków. Forma obiektu, przypominająca śródziemnomorskie hotele, stojące na urwistych skałach, nad brzegiem morza nasuwa sama przyszłą funkcję pałacu. Bo opadające tarasowo ogrody przypominają urwisty brzeg, a że w dole nie ma morza tylko zaniedbana łąka, a zamiast statków stoją pordzewiałe maszyny rolnicze to tylko szczegół, który łatwo można zmienić.
Można, jeżeli ktoś zaryzykuje i zmierzy się z odbudową tego wyjątkowego pałacu. Drugiego takiego w Polsce nie ma, więc kto ma pieniądze, odwagę i pomysł na pewno ma szansę stać się kimś wyjątkowym i stworzyć wyjątkowe miejsce. Zatem do dzieła, bo jeszcze może być pieknie...

9 komentarzy:

 1. Anonymous11/25/2010

  Zapomnieliście napisać, że na jednym i na drugim końcu parku z ruinami znajdują się dwie(!)odkrywkowe kopalnie(?)/kamieniołomy piaskowca.To chyba najskuteczniej odstrasza potencjalnych inwestorów-nikt o zdrowych zmysłach nie wyłoży milionów na hotel z takim sąsiedztwem!
  Za duże ryzyko utopienia potężnej kasy...
  No a na prywatną siedzibę obiekt chyba trochę przyduży.Poza tym prywatnie też nie każdy chce mieć kurz i ciężarówki pod nosem.
  Tak, że czarno widzę przyszłość Skały. Serce boli, tak, ale realia są, jakie są.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonymous1/26/2011

  cieżarówki nic nie przeszkadzają mieszkam tu od 18 lat ...znam ten pałac i tą okolice kamieniołomy są tak ułożone że wyrobiska są pogłębiane w całkiem inna stronę od Pałacu...Kopalnie działają teraz bezproblemowo i rownie dobrze pomagaja wiosce..nie ma wybuchów...transporty odbywają sie rzadko ciężarówek a jeżeli są to od tego roku jeżdzą drogą na ustronie calkiem zdala od pałacu...Maszyny w kopalni działają nie ciązliwie dla ucha...wiec nie widzie problemu...jeżeli znalazłby sie inwestor do renowacji pałacu to myślę gdyby dobrze zagadał mógłby liczyć na pomoc z kopalni,a chociaż by gdyby kopalnie dostarczyły kamien.Kopalnie również robią kominki parapety wiec można by uzupełnić ubytki...pozdrawiam...okolica jest piękna i warto zainwestować ...myślę że gdyby palac w skale został odbudowany byłby dobrym środkiem na utrzymanie i po paru latach napewno by sie zwrociło...Pałac w Skale był ładniejszy (i mógłby być ładniejszy )niż w Brunowie...a wiem że Pałac w Brunowie bardzo dobrze prosperuje i zawsze jest tam dużo klientów i jak sie dowiadywałem mają zamówienia na wynajem sali na 2lata...a gdyby PAłac w Skale był odnowiony na Bank ludzie by woleli tutaj przebywać

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonymous2/07/2011

  Hmmm...
  a co to był za tekst niedawno bodajże w "Nowinach Jeleniogórskich" o tym, że konflikt, że kopalnia uciążliwa, że woda z wyrobiska zalewa i niszczy wioskę. To sobie dziennikarze sami wymyślili?

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonymous2/08/2011

  Pałac położony jest w najwyższym punkcie i nic go nigdy nie zaleje. Ciężarówki też tamtędy nie jeżdżą. Kopalnie w tym miejscu są prawie niewidoczne. Pałac po remoncie mógłby rywalizować z Kliczkowem i Wojanowem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonymous3/06/2011

  Właśnie przeczytałem u Admina, że tarasy nie należą do pałacu?!!! "Znajdują się na innej działce niż budynek i park mimo, że stanowią jego integralną część"(czy jakoś podobnie).
  Ludzie! Toż to granda!! A gdzie był konserwator przez ostatnie 20 lat?
  Były choćby jakieś PRÓBY ponownego scalenia?
  Zresztą na co komu tarasy, jeśli nie jest właścicielem pałacu(pardon - resztek pałacu)?
  Czyli jeśli dobrze zrozumiałem poprzednie komentarze, to ruiny pałacu mają z jednego i drugiego końca kopalnię piaskowca a do tego są pozbawione najbardziej charakterystycznej części założenia?
  Już widzę tego napalonego inwestora, który chcąc ratować zabytek proponuje odkupienie tarasów i słyszy: "Nie poczebujem tarasów, ale nie sprzedam BO NIE!"
  Komuna to jednak szatański wynalazek...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Podobna sytuacja jest w Płoninie, Gościszowie i zapewne kilku innych miejscach. Powinno się rozliczyć autorów tego podziału jako odpowiedzialnych za zniszczenie zabytku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonymous4/17/2011

  Symulacja bardzo ładna. Ale dwa pytania: dlaczego na wieży powiewa czerwona flaga-Chińczycy robią tam hotel czy wraca PZPR? I drugie - na symulacji poniżej pałacu i tarasów jest trawka. Ale tam chyba dziś jest gospodarstwo rolne z budynkami?

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonymous4/17/2011

  Gospodarstwo rolne z hotelem w parze nie idą więc z czegoś trzeba zrezygnować.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonymous5/10/2011

  Interesuje mnie Zamek Szlachecki w Radłówce w Gm.Lwowek Śląski.Szukan w necie jakis rysunkow jak on wygladal i nic nie ma ! moze ktos ma linka lub foto tego zamku jak on wygladal dawniej??

  pozdro.

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.