5/04/2011

Dwór w Piotrowicach Świdnickich remontowany

Charakterystyczny dwór w Piotrowicach Świdnickich w okresie powojennym nie miał szczęścia, jak wiele innych zabytków w regionie. Długi czas stał opuszczony i niszczał. W 2002 roku skradziono renesansowy portal główny, a po zabudowaniach gospodarczych, które były nierozerwalnie związane z dworem, pozostały jedynie ściany zewnętrzne.

Obiekt powstał w XVI wieku jako założenie obronne zbudowane przez Jacoba von Zedlitza. W 1600 roku wszedł w skład wielkiego majątku z siedzibą w Łażanach i całość w 1622 roku została przejęta przez ród Nossitzów. Po wojnie 30-letniej właściciele przenieśli się do Łażan, a dwór w Piotrowicach w XVII wieku został przebudowany. W XVIII wieku wieś z dworem przejął hrabia von Burghauss, za czasów którego przeżywała swój rozkwit. W XIX wieku w pobliżu dworu powstał szpital dla biednych, a w 1894 roku został on ponownie przebudowany. Częściowo uszkodzony w 1945 roku budynek przejęły Jaroszowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych, a po nich miejscowy PGR. Mimo prac zabezpieczających dwór stopniowo zamieniał się w ruinę.


Budynek od jakiegoś czasu posiadał prywatnego właściciela, ale w dalszym ciągu nie poprawiał się jego stan. W ostatnim czasie wiele się zmieniło. Wycięto krzaki i drzewa, wyczyszczono fosę, uporządkowano jego otoczenie. Na jednej z narożnych wież pojawiło się nowe pokrycie z blachy, na dziedzińcu folwarcznym widać spory ruch i trwają kolejne prace. Wygląda na to, że ten ciekawy zabytek w końcu odzyska dawną świetność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.