Maciejowiec - mauzoleum niszczą wandale

Maciejowiec może się poszczycić bardzo cennymi zabytkami. Renesansowy dwór, a obok niego XIX-wieczny pałac wraz z kaplicą otoczone pieknym parkiem. Jest jeszcze neoklasycystyczne mauzoleum z drugiej połowy XIX wieku, gdzie pochowano członków rodu von Kramst.

27 stycznia 2004 roku w "Gazecie Wrocławskiej" ukazał się artykuł pod tytułem "Włamał się i zniszczył".

Wyglądało to, jakby ktoś wpadł w furię i chciał wszystko zniszczyć - mówi Wojciech Kapałczyński, szef służby ochrony zabytków w regionie jeleniogórskim - Rozbite zostały nie tylko trumny w mauzoleum ale i kamienny sarkofag oraz rzeźba pod krzyżem. Nieznani sprawcy splądrowali i zdemolowali kaplicę z mauzoleum rodziny von Kramst. Mauzoleum znajduje się w praku przy pałacu w Maciejowcu. Pałac, który należał wcześniej do Politechniki Wrocławskiej, a potem do Akademii Ekonomicznej, jest obecnie w prywatnych rękach. Właściciel odbudowuje go po pożarze z połowy lat dziewięćdziesiatych. Kaplica w przypałacowym parku jest własnością nadleśnictwa, które ostatnio wyremontowało jej dach oraz planowało lepsze zabezpieczenie wnętrza i założenie kraty w drzwiach. W ostatnich latach włamywacze plądrowali mauzoleum von Kramstów kilkakrotnie. Poza trumnami nie zostało już tam nic, co by nadawało się do sprzedaży. (WJ)


Od tego czasu wandale nie próżnowali i 9 maja 2011 roku na ręce mgr Wojciecha Kapałczyńskiego, kierownika Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu stowarzyszenie "Monitoring z Lwówka Śląskiego skierowało pismo następującej treści:

Dotyczy mauzoleum rodziny von Kramst, w zespole pałacowo - parkowym we wsi Maciejowiec, gmina Lubomierz, powiat Lwówek Śl., wpisanego do rejestru zabytków pod nr 673/J z dn. 8.05.81 r.

W dniu 22 kwietnia 2011 r. przeprowadziliśmy rutynową kontrolę stanu zachowania zabytków we wsi Maciejowiec. Z przykrością stwierdziliśmy ponowne włamanie do zabytkowego mauzoleum rodziny von Kramst położonego na obrzeżach pałacowego parku. O fakcie tym w dniu 26 kwietnia 2011 r., został osobiście poinformowany Pan inż. Tadeusz Łobzowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski, które jest właścicielem obiektu. Niestety ponowna kontrola obiektu w dniu 5 maja 2011 r. ujawniła dalszy brak zabezpieczenia obiektu, we wnętrzu którego znajduje się cenny, kamienny sarkofag, który w żaden sposób nie jest zabezpieczony przed kradzieżą lub zniszczeniem. W/w sarkofag został częściowo zniszczony i okradziony w wyniku włamania, do jakiego doszło na przełomie 2003 i 2004 roku. Wtedy też odbito i skradziono głowę z figury stojącej za sarkofagiem. Pomimo tego faktu, obiekt nie został dobrze zabezpieczony, a uszkodzony sarkofag poddany konserwacji.

W związku z powyższym Stowarzyszenie „Monitoring”, działając w oparciu o art. 31 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego, wnosi o bezzwłoczne wszczęcie postępowania administracyjnego i wydanie nakazu konserwatorskiego dla Nadleśnictwa Lwówek Śląski, które jest właścicielem mauzoleum rodziny von Kramst, w związku ze złym stanem zachowania obiektu zabytkowego. Mając na uwadze obecny stan obiektu, należy niezwłocznie nakazać wykonanie prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych przy częściowo zniszczonym i okradzionym sarkofagu - który zdaniem naszego stowarzyszenia winien być natychmiast ewakuowany w bezpieczne miejsce, wykonanie zabezpieczenia swobodnego dostępu do wnętrza mauzoleum przez konserwację uszkodzonych drzwi, uzupełnienie poszycia dachu (świetlika), ponowny montaż zdemontowanych do kradzieży kamiennych schodów otaczających mauzoleum, oraz montaż skradzionych rynien i rur spustowych. Z uwagi na elementarny szacunek do zmarłych, jaki okazuje się w naszej kulturze, należy również posprzątać wnętrze mauzoleum, jak również uporządkować najbliższe otoczenie.

Należy w tym miejscu zauważyć, że Nadleśnictwo Lwówek Śląski - właściciel zabytkowego mauzoleum, od lat wykazuje się wyjątkową ignorancją w stosunku do obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. W związku z tym, celowe jest podjęcie restrykcyjnych działań wobec w/w instytucji, tym bardziej, że będąc w dobrej kondycji finansowej, nie jest ona zainteresowana zabezpieczeniem powierzonego jej dziedzictwa kulturalnego.

Ponadto zgodnie z art. 31 § 1 pkt 2, wnosimy o uznanie naszego stowarzyszenia, jako strony we wszczętym postępowaniu administracyjnym.


kolejne pismo skierowane na ręce inż. Tadeusza Łobzowskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Lwówek Śląski następującej treści:

W nawiązaniu do rozmowy przeprowadzonej z Panem w dniu 26 kwietnia 2011 w siedzibie Nadleśnictwa Lwówek Śląski informujemy, że w dniu 5 maja przeprowadziliśmy ponownie kontrolę stanu zachowania zabytkowego mauzoleum rodziny von Kramst we wsi Maciejowiec. Niestety obiekt był w dalszym ciągu niezabezpieczony.

W związku z tym, jeszcze raz prosimy Pana, o bezzwłoczne zabezpieczenie powierzonego Lasom Państwowym dziedzictwa kulturalnego naszego kraju. Jednocześnie przypominamy, że sposób zabezpieczenia musi zostać uzgodniony ze służbami konserwatorskimi, tak aby podczas wykonywania prac zabezpieczających nie doszło do zniszczenia lub uszkodzenia obiektu zabytkowego.


oraz:

W nawiązaniu do rozmowy przeprowadzonej z Panem w dniu 26 kwietnia 2011 r. w siedzibie Nadleśnictwa Lwówek Śląski, oraz dalszego braku zabezpieczenia zabytkowego mauzoleum rodziny von Kramst we wsi Maciejowiec ( potwierdzonego w dniu 4 maja 2011 r. ), przesyłamy Pouczenie o skutkach wpisu do rejestru zabytków, jakie załączane jest obecnie do każdej decyzji administracyjnej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w przypadku wpisu obiektu do rejestru zabytków.

Ponadto, jeszcze raz prosimy Pana, o bezzwłoczne zabezpieczenie powierzonego Lasom Państwowym dziedzictwa kulturalnego naszego kraju. Jednocześnie przypominamy, że sposób zabezpieczenia musi zostać uzgodniony ze służbami konserwatorskimi, tak, aby podczas wykonywania prac zabezpieczających nie doszło do zniszczenia lub uszkodzenia obiektu zabytkowego.


Nadleśnictwo Lwówek Śląski odpowiada:

W odpowiedzi na pismo nr MKOZ/441/05/11 z dnia 18 maja 2011 roku Nadleśnictwo Lwówek Śląski informuje, że na bieżącao zabezpiecza mauzoleum rodziny von Kramst znajdujące się w Maciejowcu, gmina Lubomierz nr księgi rejestru zabytków ruchomych województwa dolnośląskiego B/1585/498/1-4 w sposób, który jest możliwy.

Wobec braku stałego dozoru tego obiektu następuje ciągła jego dewastacja, za którą Nadlesnictwo nie może ponosić odpowiedzialności.

Z chwilą powzięcia wiadomości o dewastacji wejścia do mauzoleum, Nadleśnictwo po dokonaniu oględzin miejsca, wystąpiło do Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Delegatura w Jeleniej Górze z prośbą o rozważenie innej możliwości zabezpieczenia obiektu.

W tym stanie sprawy oczekujemy od konserwatora zabytków wskazówek, które umożliwiły by trwale zabezpieczyć obiekt, jak również przekazanie na ten cel środków zgodnie z dyspozycją art. 73 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zaznaczamy iż ochrona mienia, w tym zabytków kultury nie leży w statutowych zadaniach Lasów Państwowych, zaś jej wykonanie powierzono wyspecjalizowanym jednostkom policji i straży miejskiej.


Teraz ruch należy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i od tego urzędu zależy ciąg dalszy sprawy. Stawką jest uratowanie cennego mauzoleum, zanim zniszczą go wandale i złodzieje. Miejmy nadzieję, że podjęte decyzje pozwolą podjąć odpowiednie kroki, które zakończą bezkarną dewastację zabytku.

fot. A. Gutka
Obsługiwane przez usługę Blogger.