6/21/2011

Dolnośląskie koszmary PRL - wybrane przykłady

Przedstawione w poprzednich wpisach przykłady błędnej odbudowy starych miast można mnożyć. Nie wszystko co w tych czasach budowano było złe i oszpecało starówki. Znajdą się przykłady lepszych i gorszych realizacji, ale z reguły było źle i z tą spuścizną musimy sobie dzisiaj poradzić. Nikt nie znalazł jeszcze recepty na rewitalizację tego typu zabudowy i jedyną perspektywą są wyburzenia. Na razie nierealną, ze względów ekonomicznych. Poniżej przykład z rynku w Żarach gdzie podjęto próbę ucywilizowania jednej z pierzei rynku:
W dalszym ciągu widać, że to po prostu zwykły blok mieszkalny. Namalowanie wzorów na elewacji to za mało. Potrzebne są radykalne środki, chociaż nie można odmówić miejscowym władzom pomysłowości i dobrych chęci. Po drugiej stronie rynku mają przykład, że można współczesną zabudowę wkomponować tak, żeby nie raziła na tle innych i miała swój niepowtarzalny wyraz:


Kolejny przykład to dość udana budowa pierzei rynku we współczesnej formie, jeszcze z czasów PRL. Stoi na rynku w Jaworze. Indywidualne podejście do tematu procentuje do dzisiaj. Zaproponowano przecież zwykły blok mieszkalny, powtarzalny, ale ma on swój niepowtarzalny charakter nawiązujący do dawnej zabudowy. Zamiast oszpecić, wzbogacił jaworski rynek, pozostawiając potomnym coś z tej epoki:


To samo próbował zrobić architekt w Bytomiu Odrzańskim, ale nie jest to udana realizacja:Trzeba ją jednak docenić patrząc na pawilon handlowy koło ratusza i stojące za nim bloki:


Na koniec jeszcze jedno indywidualne podejście do tematu, które tym  razem wzbudza jednoznaczne, negatywne emocje. Koło Wieży Wodnej w Bystrzycy Kłodzkiej wybudowano jeden z niewielu współczesnych budynków starego miasta. Jego tandetne wykonanie, marne materiały sprawiają, że stanowi dzisiaj duży zgrzyt w zestawieniu z piękną wieżą. W tym przypadku wystarczy jednak wyremontować i zmodernizować budynek używając stonowanych kolorów elewacji, żeby to zmienić. A może to nic nie da ? Czas pokaże.


ciąg dalszy kiedyś nastąpi...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.