7/26/2011

nowości na stronie 26.07.2011 - pałace w okolicy Głogowa

Na stronie pojawiły się kolejne obiekty. Tym razem są to głównie okolice Głogowa, Polkowic i Lubina. Zagłębie Miedziowe to nie tylko przemysł, ale i wspaniałe rezydencje pałacowe, które mimo kompletnej ruiny zachwycają do dzisiaj. Ten niedoceniany turystycznie region Dolnego Śląska z pewnością zasługuje na dłuższą chwilę uwagi, a dla każdego miłośnika starych zamków i pałaców powinien być obowiązkowym punktem do odwiedzin.

Na początek Gaworzyce - dzisiaj wprawiają w zachwyt, a to jeszcze nie koniec remontu. Jeszcze niedawno na blogu pojawił się wpis, że na Dolnym Śląsku nie potrafią, ale okazało się, że nic bardziej mylnego. To co robią w Gaworzycach to jest absolutne mistrzostwo świata. Zdewastowany obiekt lśni na tle szarej okolicy odnowionymi elewacjami i nowym dachem. Co będzie się w nim mieściło w przyszłości ? Dom kultury "Jowisz"! Bo remont pokryła gmina starając się dodatkowo o dotacje z MKiDN i Urzędu Marszałkowskiego. Już teraz widać, że 2 miliony złotych nie poszły w błoto. Gmina Gaworzyce to wzór, który trzeba stawiać innym, bo już kilka kilometrów obok jest inny, gorszy świat...


Potrafią o zabytki zadbać też w Grębocicach. Pałac jest wprawdzie w kompletnej ruinie, ale ta ruina jest ogrodzona, wykarczowana i bezpiecznie można wszystko zobaczyć z bliska. Obok zadbany park, miejsca parkingowe i pięknie wyremontowany kościół. Na murze wisi tablica informacyjna skierowana do turystów. Wydaje się, że to nic nadzwyczajnego, ale w porównaniu z innymi wsiami wzbudza podziw.


Pałace w Dalkowie i Czerńczycach wyglądają na opuszczone. Bynajmniej nie są ruinami i nie wygląda na to, żeby w najbliższym czasie groziła im katastrofa bo zadbane otoczenie zdradza że mają one swojego gospodarza.W Żukowicach kościół p.w. św. Jadwigi chylił się ku ruinie, ale już jest lepiej. Nowy dach, spięte mury i zadbany teren wokół świątyni. Wygląda na to, że jest uratowana, chociaż jeszcze wiele zostało do zrobienia.


Podobnie w Jakubowie, gdzie zmierzają pielgrzymi drogą św. Jakuba. Miejscowy kościół jest zadbany i oblegany przez wiernych, lecz zupełnie niedaleko straszą ruiny pałacu. Tablica informacyjna na drzewie zdradza, że pałacowy park jest porządkowany z przeznaczeniem na cele rekreacyjne dla mieszkańców wsi. Być może przy okazji zostanie uporządkowana ruina pałacu...


Na koniec przykłady, których chciało by się oglądać jak najmniej. Pierwszy z nich to pałac w Krzydłowicach.  Jest kompletną ruiną. Zarośnięty drzewami, zdemolowany przez wandali, w zarośniętej rzęsą fosie leżą tony śmieci. Nie tylko tam, bo cały teren wokół ruin przypomina wysypisko śmieci. Żal tylko pięknych kamiennych detali, które jeszcze można zobaczyć w pałacowych murach. Patrząc na to, jak zabawia się tam miejscowa młodzież, to niedługo ich nie będzie..Tuż obok Głogowa leży mała wieś Droglowice, a w niej barokowo-klasycystyczny pałac. Jak informuje Leksykon Zabytków Architektury Dolnego Śląska był on remontowany w 1977 i 1991 roku, a (...) we wnętrzu zachował się klasycystyczny wystrój salonu i dwóch pomieszczeń, z dekoracją w postaci alegorycznych rzeźb, medalionów, groteski, girland, wazonów, kolumn i pilastrów. (...) Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, żeby zobaczyć, że została już tylko groteska. Nie ma stropów, dachu, a w klasycystycznym salonie zabawiały się miejscowe prymitywy pisząc po ścianach i załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne. Droglowice to kompletna ruina, ale jeszcze można ją uratować. Jeżeli był remont w 1991 roku to wygląda na to, że musiały się tam toczyć jakieś działania wojenne bo pałac jest w opłakanym stanie. Nie tylko tutaj...

Sięgając do tego samego słownika, pod hasłem Glinica można min. przeczytać, że we wsi jest pałac (...) Murowany, czworoboczny, dwutraktowy, z sienią przelotową na osi, piętrowy, nakryty dachem dwuspadowym z lukarnami i powiekami, ujętymi w neorenesansowe szczyty. Wnętrza parteru są przekryte renesansowymi sklepieniami kolebkowymi, w sieni ozdobionymi dekoracją okuciową. Pałac został wzniesiony na sztucznej wyspie otoczonej fosą z mostkiem od północy ozdobionym kamienną regencyjną balustradą (...) Opis według opracowania K. Guttmejera z 1992 roku! Autor nie widział pałacu na własne oczy lub w ciągu tych kilkanastu lat ktoś go zbombardował. Nie ma innego wytłumaczenia. Zarośnięta drzewami ruina, rozkradziona ze wszystkich detali, z których zachował się tylko fragment "regencyjnej balustrady". Fragment niewielki, a co stało się z resztą nie wiadomo. Pałac przecież nie leży na odludziu. Na rozległym majdanie mieszkają ludzie, którzy z zaciekawieniem obserwują przyjezdnych. Jakim cudem nie zauważyli gdy znikał wspaniały pałac ?Jest jeszcze zapomniany pałac w Zaborowie, tuż obok znanego każdemu miłośnikowi zabytków Dziewina. Stoi w opuszczonym parku, tuż obok zadbanego kościoła i niszczeje. Zachowany detal i mury do pełnej wysokości sprawiają, że warto poświęcić chwilę, będąc w okolicy Ścinawy.Region jest zróżnicowany pod względem ochrony zabytków. W jednym miejscu wpada się w zachwyt, w innym w rozpacz. To drugie niestety dominuje. W ramach odpoczynku po dniu pełnym wrażeń warto zajrzeć do Głogowa lub Lubina. Wtedy można poczuć niewiarygodny kontrast między bogatymi miastami i biedną prowincją. Z jednej strony lokalny blichtr i kolorowy świat, z drugiej marazm i ruiny. Na szczęście są Gaworzyce, gdzie miejscowa gmina ratuje honor tych co nie chcą i nie potrafią. I robią to w wielkim stylu.

1 komentarz:

  1. zapraszam do mnie po wyróżnienie;-) zanim NIE weźmiesz, przeczytaj uzasadnienie. sorry, że tak nie na temat, jutro poczytam o zabytkach:-)

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.