11/08/2011

Filmowa kapliczka

Przy wjeździe z Wrocławia do Trzebnicy mijamy po prawej stronie ukrytą wśród zieleni kapliczkę. Przed pierwszymi zabudowaniami musimy skręcić w prawo na gruntową drogę tuż obok tej ciekawej budowli. Położona na niewielkim pagórku kaplica powstała według tradycji w miejscu, gdzie św. Jadwiga wypoczywała podczas swoich podróży do Wrocławia. Dzisiaj jest to budynek w stylu barokowym do którego prowadzi z obu stron niewielka aleja lipowa. W jej wnętrzu znajduje się ołtarz z obrazem przedstawiającym modlącą się św. Jadwigę.
To ciekawe miejsce docenili filmowcy kręcący tutaj sceny do filmów "popiół i Diament" oraz "Czterej pancerni i pies". Szczególnie znana jest ta pierwsza, w której Maciek Chełmicki, grany przez Zbyszka Cybulskiego oraz jego towarzysze, dokonują zamachu na partyjnych dygnitarzy. Stojąc w tym samym miejscu dzisiaj i przeglądając filmowe kadry nie sposób nie docenić niezwykłego uroku tego miejsca, które przez lata niewiele się zmieniło.1 komentarz:

  1. Lubię wyszukiwanie filmowych miejscówek. W Warszawie jest tego mnóstwo - od filmów z lat międzywojennych po najnowsze produkcje.

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.