12/21/2011

Dolnośląskie zamki i pałace 2011

Nadchodzi koniec roku. To czas ocen i podsumowań wydarzeń z którymi mieliśmy w tym okresie do czynienia. Spróbujmy ocenić czy był to dobry rok dla dolnośląskich zabytków, w szczególności zamków i pałaców. Wiele z nich zmieniło właściciela, niektóre zostały zabezpieczone, zdecydowana większość niszczeje w dalszym ciągu. Poniżej zestawienie wybranych obiektów, dla których 2011 przyniósł zmiany:

Bożków - zdewastowany przez zaniedbania poprzednich właścicieli pałac został kupiony pod koniec 2010 roku przez firmę budowlaną z Sobótki. Zapowiadano otwarcie restauracji w 2011 roku jednak nic z tych planów nie wyszło. Ciężko powiedzieć czy coś się w pałacu zmieniło, ale brak alarmujących wiadomości w odchodzącym roku jest już sukcesem.

Brzezinka - zniszczony pałac zmienił właściciela, którym jest firma developerska z Wrocławia. Zapowiadana jest odbudowa tego cennego obiektu, a w tym roku miał być zabezpieczony. Na razie nic z tego nie wyszło, a jego przyszłość jest w dalszym ciągu niepewna.

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej została 20 września 2011 roku wpisana na listę pomników historii. Pałace i parki objęte ochroną to: Bukowiec, pałac w Kowarach-Ciszycy, pałac Wojanów, pałac w Wojanowie-Bobrowie, pałac Paulinum w Jeleniej Górze, pałac w Cieplicach, Pałac Dębowy i zamek w Karpnikach, pałac w Łomnicy, pałac w Mysłakowicach, pałac w Staniszowie Górnym. Prawie wszystkie wymienione obiekty są w wyśmienitym stanie lub w remoncie. Wpisanie ich na listę pomników historii poza dodatkowymi pieniędzmi z budżetu państwa raczej nie zmieni nic ponieważ są to obiekty prywatne i komercyjne. Zaniedbane obiekty wchodzące historycznie w skład Doliny Pałaców zostały pominięte, chociaż tam powinny być skierowane dotacje.
Ponadto trwa rewaloryzacja zabytkowego parku w Bukowcu. Zrekonstruowano skrzydła herbaciarni oraz odbudowano wieżę widokową.

Chróstnik - trwa odbudowa pałacu przez miejscowego biznesmena. Na razie nie wiadomo jaką funkcję będzie pełnił zabytek po odbudowie i kiedy zostanie ona ukończona. Tempo robót pozwala spojrzeć z nadzieją na to miejsce.

Ciechanowice - trwa remont miejscowego dworu. Prace są w zasadzie na ukończeniu.

Galowice - w zabytkowym spichlerzu przy pałacu zostało otwarte Muzeum powozów, zaprzęgów i wsi śląskiej. To wyjątkowe przedsięwzięcie prywatne przeszło, niesłusznie, bez większego rozgłosu.

Gaworzyce - na ukończeniu jest remont pałacu sfinansowany z pieniędzy unijnych. W pięknie wyremontowanym obiekcie powstanie dom kultury. To chyba jeden z niewielu pozytywnych przykładów działania lokalnych samorządów na rzecz ratowania zabytków w kraju.Giebułtów - barokowy pałac zmienił właściciela jednak jego stan jest agonalny i dotychczas nie został nawet zabezpieczony.

Gola Dzierżoniowska - w dalszym ciągu trwa remont dworu. Zrekonstruowane są renesansowe szczyty oraz dach.

Grębocice - dwór został zabezpieczony i ogrodzony siatką. Zadbano o jego otoczenie. Wciąż jest jednak kompletną ruiną i tylko zachowany częściowo portal świadczy o jego dawnej świetności.

Jedlinka - pałac jest w dalszym ciągu remontowany, a jego oferta turystyczna dynamicznie rozwijana. Na terenie folwarku powstał hotel.

Kamieniec Ząbkowicki - zmarł dotychczasowy dzierżawca pałacu. Przyszłość zabytku w dalszym ciągu jest nieznana. W tym czasie miejscowi gimnazjaliści zniszczyli schody i balustrady przed frontem pałacu.

Karpniki - trwa remont zamku. W przyszłości ma w nim powstać hotel i SPA. Dotychczas zadbano o jego otoczenie, park, stawy, trwają prace we wnętrzach i przy elewacjach.

Kluczowa - po zawaleniu się dachu i fragmentu elewacji właściciel zamku rozpoczął prace remontowe. Odbudowano zniszczone mury, zadaszono pałac oraz sąsiadującą z nim oficynę. Na tym prace się zakończyły.

Komarno - na terenie pałacu zostały odkryte polichromie.

Kopice - po szumnych zapowiedziach odbudowy pozostały już tylko wspomnienia. Zrujnowany pałac jest jednak zabezpieczony i chroniony.

Krotoszyce - wprawdzie kompleks hotelowy na terenie odbudowanego pałacu ruszył już w 2010 roku, ale w 2011 roku zostały ukończone wszystkie prace.

Lipa - zmienił się właściciel zamku. Dotychczas nie przeprowadzono na jego terenie żadnych prac.

Lubiechowa - nie udało się sprzedać miejscowego pałacu. Sąsiedni dwór popada w coraz większą ruinę.

Luboradz - trwają prace remontowe na terenie kompleksu pałacowego.

Maciejowiec - również w dworze w Maciejowcu prowadzone są prace rekonstrukcyjne, jednak ich tempo i skala nie jest taka, jakby można było tego oczekiwać. W dalszym ciągu było dewastowane mauzoleum na terenie parku pałacowego.

Moszna - wyremontowana została brama w kompleksie pałacowym, który przeznaczony został na hotel. Szpital, który dotychczas mieścił się w jego murach ma przenieść się do specjalnie wybudowanego w tym celu pawilonu.

Niemojów - dwór sołtysi wystawiony został na sprzedaż. Brak informacji czy znalazł się chętny i jaka będzie jego przyszłość.

Roztocznik - w dalszym ciągu nie ma chętnych na kupno malowniczo położonego pałacu.

Niwnice - z miejscowego Dworu Dębowego wykwaterowano wszystkich lokatorów, a obiekt otoczono siatką. Nieznana jest jego przyszłość.

Proszówka - zamek Gryf został wystawiony na sprzedaż za 2 miliony złotych. Cena i perspektywy zagospodarowania ruin nie wróżą powodzenia zagospodarowania zamku w najbliższym czasie. Odbudowany został pałac poniżej wzgórza zamkowego.

Pyszczyn - z imponującego pałacu wykwaterowano ostatnich lokatorów i obiekt wystawiono na sprzedaż. Brak informacji czy zmienił właściciela.

Płonina - zamek i pałac Niesytno zmieniły właściciela, który rozpoczął na jego terenie prace archeologiczne i zabezpieczające. Zapowiadana jest odbudowa kompleksu.

Radomierzyce - ruszyły dalsze prace remontowe na terenie pałacu.

Samotwór - pod koniec 2010 roku zakończony został remont pięknego klasycystycznego pałacu. Obecnie mieści się w nim restauracja i hotel.

Ścinawka Górna - z zabudowań folwarcznych wykwaterowano dotychczasowych lokatorów i zapowiedziano prace zabezpieczające oraz odbudowę kompleksu dworskiego. Właścicielem jest fundacja księcia Walii - Karola.

Skała - według zapowiedzi do końca roku pałac ma mieć nowego właściciela, który zapowiada odbudowę.

Szklary Górne - trwa remont pałacu.

Trzebina - z funduszy unijnych odbudowano spichlerz, zwieńczony renesansową attyką mur oraz zabezpieczono ruiny dworu.

Tułowice - trwa remont pałacu.

Tyńczyk Legnicki - pałac został wystawiony na sprzedaż. Brak informacji czy znalazł nabywcę.

Warmątowice Sienkiewiczowskie - ukończono remont elewacji pałacu.

Warta Bolesławiecka - trwa odbudowa renesansowego dworu.

Żagań - trwa remont pałacu.

Żmigród - przeprowadzona została renowacja jednej ze ścian pałacu, wieży mieszkalnej, uporządkowano ruiny oraz park pałacowy. Zapowiadane są dalsze prace.

Łąka Prudnicka - niszczeje miejscowy pałac. Właściciel został ukarany grzywną.

Zamek Chojnik - trwają drobne prace remontowe.

Gorzanów - pałac zmienił właściciela. Szumne zapowiedzi odbudowy i przywrócenia do życia zabytku skończyły się wystawieniem go na sprzedaż. W dalszym ciągu niszczeje.

Grodziec - przez cały rok trwały drobne prace remontowe.

Głogówek - zamek miał być wyremontowany, zapowiadano ogromne inwestycje i skończyło się jak zwykle. Przepychanki sądowe i personalne trwają, a zamek w szybkim tempie niszczeje.

Kamienna Góra - na początku roku miejscowi radni zamierzali wystąpić o wykreślenie zamku Grodztwo z rejestru zabytków, ponieważ uznali że ruiny zagrażają bezpieczeństwu i należy je rozebrać. Później wycofali się z tego kuriozalnego pomysłu, ale zamek w dalszym ciągu niszczeje.

Zamek Książ - przez cały rok trwały prace remontowe na terenie kompleksu zamkowego.

Legnica - stopniowo remontowany jest miejscowy zamek.

Nysa - trwają przepychanki na linii konserwator zabytków, Urząd Miasta, a właściciel i dzierżawca. Szumne plany zagospodarowania dworu biskupiego zweryfikowało życie. Zabytek w dalszym ciągu niszczeje.

Piotrowice Świdnickie - przeprowadzono prace remontowe na terenie dworu.

Wilków Wielki - renesansowy dwór został wystawiony na sprzedaż.

Jaszkowa Górna - dwór został wystawiony na sprzedaż

Aż tyle i tylko tyle. To te najbardziej spektakularne osiągnięcia i porażki. Na tle innych lat, 2011 nie był ani gorszy, ani lepszy. Może wrażenie robiły zmiany własnościowe, pojawiły się szumne zapowiedzi spektakularnych inwestycji. Miało być pięknie, ale zostało w zasadzie po staremu. W kilku miejscach pojawiły się uzasadnione nadzieje na lepsze jutro, w kilku innych udało się przeprowadzić kosztowne i efektowne renowacje ale trzeba pamiętać, że te kilkanaście obiektów to zaledwie kropla wśród kilkuset innych, które zazwyczaj niszczeją lub są kompletnymi ruinami. Być może 2012 przyniesie lepsze wiadomości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.