3/28/2012

Nieistniejące pałace (2)

Była mowa o pałacach po których nie został ślad ponieważ pochłonęła je kopalnia odkrywkowa węgla. W powiecie Jawor mamy do czynienia z podobną sytuacją - tym razem miejscowość i cenną rezydencję, która się w niej znajdowała pochłonęły wody zalewu Słup. Jezioro powstało w latach 1974-1978, lecz wyrok zapadł w 1968 roku kiedy podjęto decyzję o stworzeniu w tym miejscu zbiornika wody dla zagłębia miedziowego.

Pod wodą zginął piękny pałac w Brachowie pochodzący z XV wieku. W jego murach nocowali pruscy dowódcy: Gebhard Leberecht von Blücher i Hans David Yorck von Wartenburg tuż przed bitwą nad Kaczawą co upamiętniał obelisk znajdujący się dzisiaj na dnie jeziora. Jego replikę ustawiono przy drodze z Jawora w 1997 roku. Sam pałac przetrwał do lat 70-tych w ruinie. W tamtych czasach posiadał jeszcze piaskowcowy portal z herbem opatów lubiąskich. Co się z nim stało ? Nie wiadomo. Być może wciąż znajduje się na swoim miejscu.

zdjęcie: http://dolny-slask.org.pl/344978,foto.html 

Inny okazały pałac w powiecie Jawor, który nie dotrwał do naszych czasów znajdował się we wsi Chełmiec. Uszkodzony w 1945 roku i rozebrany w latach 60-tych XX wieku.

zdjęcie: http://dolny-slask.org.pl/71470,foto.html

Barokowy dwór w Godziszowej nienaruszony przetrwał II wojnę światową. Później w jego murach gościł PGR, który doprowadził do tego, że pałac przestał istnieć. Dzisiaj nawet nie wiadomo kiedy został rozebrany.

zdjęcie: http://dolny-slask.org.pl/251511,foto.html

Nie ma też mniej cennego pałacu w Kwietnikach. Nie został po nim żaden ślad.

zdjęcie: http://dolny-slask.org.pl/58348,foto.html

W okolicy obracają się w ruinę kolejne obiekty. Miejmy nadzieję, że pałace w Kondratowie, Piotrowicach, Mściwojowie i kilka innych nie podzielą losu wyżej wspomnianych...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.