4/18/2012

Nieistniejące pałace (10)

Powiat strzeliński to ponad 40 rezydencji w różnym stanie zachowania. Od zadbanych po rozpaczliwie walące się ruiny. Ciekawostką jest prawie zupełny brak wykorzystania komercyjnego tego typu zabytków co jest odzwierciedleniem typowo rolniczego charakteru tego pięknego regionu pod Gromnikiem.

Nie zobaczymy już nigdy pałacu w Wawrzęcicach. Nie wiadomo kiedy został rozebrany, ale w 1947 roku był na liście obiektów wymagających remontu co było być może wynikiem zniszczeń wojennych.

zdjęcie: http://dolny-slask.org.pl/4419743,foto.html?idEntity=562967

Pałac w Karszówku nie był zniszczony podczas wojny. Po 1945 roku wykorzystywany jako budynek mieszkalny i prowizoryczny kościół dotrwał do lat 60-tych. Opuszczony obiekt przeznaczono do rozbiórki. Dzisiaj w tym miejscu zobaczymy jedynie bramę wjazdową na folwark i część budynków gospodarczych oraz dawną fosę.

zdjęcie: http://dolny-slask.org.pl/71649,foto.html

Pałac w Krajnie posiadał XVIII-wieczny rodowód. Przebudowany w XIX wieku i remontowany w 1954 roku. W jego murach ulokowano mieszkania oraz sklep, a wokół działało gospodarstwo rolne. Po jakimś czasie pałac popadł w ruinę i w tym stanie dotrwał do 2007 roku. W latach 2007-2008 pałac rozebrano. Wydaje się to niemożliwe, ale wystarczy sprawdzić na miejscu że ten zabytek już nie istnieje. O ile można usprawiedliwiać rozbiórki dawnych rezydencji w czasach PRL ze względu na ideologiczne przesłanki, brak odpowiedniego nastawienia w stosunku do niemieckiej spuścizny oraz zwykłe niechlujstwo gospodarki socjalistycznej, to rozbiórka pałacu zaledwie kilka lat temu szokuje. Jego ostatnie zdjęcia zobaczymy na stronie: http://dolny-slask.org.pl/14718,obiekt.html .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.