4/01/2012

Nieistniejące pałace (4)

Powiat bolesławiecki jest regionem kontrastów. Z jednej strony zamek w Kliczkowie - jeden z najpiękniejszych w kraju, z drugiej zamek w Gościszowie - jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w Polsce. Są też inne ruiny, są pałace w remoncie, ale i tutaj do naszych czasów nie zachowały się bardzo cenne rezydencje, które rozebrano po 1945 roku.

Pałac w Trzebieniu na starej pocztówce wygląda imponująco. Jego budowę zapoczątkowali Birbanowie w 1600 roku. Później wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli i był przebudowywany. Po 1945 roku popadł w ruinę mimo, że był przeznaczony do zagospodarowania przez ówczesne władze. Resztki zostały rozebrane w latach późniejszych. Dzisiaj możemy podziwiać pozostałości kamieniarki z tego obiektu, przeniesione w XIX wieku przez Hochbergów do zamku w Starym Książu.

zdjęcie: http://dolny-slask.org.pl/foto/427/427077.jpg

Pałac w Modłej również związany był z rodem von Birban. Wybudowany w latach 1564-67 i przebudowywany w XVIII i XIX wieku. Przetrwał II wojnę światową lekko uszkodzony i dostał nawet przydział na zagospodarowanie. Stopniowo popadał w ruinę aż zdecydowano o jego rozebraniu z pozostawieniem murów parteru! Okazało się, że to też zbyt dużo i dzisiaj pozostały jedynie kawałki ścian z resztką dekoracji.

zdjęcie: http://dolny-slask.org.pl/76270,foto.html

Wkrótce ten sam los spotka zamek i dwór w Gościszowie, dwór w Kraszowicach oraz pałac w Lubkowie. Są w coraz gorszym stanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.