4/15/2012

Nieistniejące pałace (9)

Powiat kłodzki jest jedną z wizytówek turystycznych nie tylko Śląska, ale całego kraju. Piękne uzdrowiska, wspaniałe krajobrazy, ogrom atrakcji turystycznych i tylko dawne rezydencje są tutaj zaniedbane "powyżej średniej". około 24 zniszczone i zdewastowane pałace na tak niewielkim obszarze chluby nikomu nie przynoszą. Powodów tego jest wiele ale akurat tutaj przyczyny są niezrozumiałe. O ile ciężko znaleźć inwestora na pałac przy zbiorniku szlamu w zagłębiu miedziowym, to zdewastowane pałace w Jeleniowie, Gorzanowie, Piszkowicach, Bożkowie są przykładami, że kapitalizm istnieje w Polsce tylko na papierze. Jak nie w Kotlinie Kłodzkiej to gdzie ?

Do dzisiaj nie przetrwały tylko 2 pałace. Niestety, oba były wyjątkowe i cenne. Pierwszym z nich jest barokowa rezydencja w dzielnicy Kłodzka - Jurandowie, dawnej wsi Goszyce. Na początku XVIII wieku wybudowano w tym miejscu bogato zdobiony barokowy pałac z reprezentacyjnym dziedzińcem od strony frontowej i ogrodem francuskim po przeciwnej stronie. Bez uszczerbku przetrwał II wojnę światową chociaż jego stan nie był najlepszy i wymagał remontu. Planowano otworzenie w pałacu Muzeum Ziemi Kłodzkiej i rozpoczęto nawet zbieranie pieniędzy na ten cel. W 1968 roku spłonął, a ruiny rozebrano na początku lat 70-tych XX wieku. Przetrwały jedynie niektóre detale kamieniarskie eksponowane w lapidarium twierdzy kłodzkiej. W miejscu pałacu znajduje się dzisiaj warsztat samochodowy.


Druga rezydencja, po której nie ma śladu, to pałac w Wolanach. Pierwsza reprezentacyjna budowla powstała w tym miejscu w 1725 roku. Po pożarze w 1827 roku wybudowano neogotycki pałac, który zaprojektował sam król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Wyszabrowany po 1945 roku został przeznaczony na dom kolonijny kopalni "Milowice". Ostatecznie jednak został doprowadzony do ruiny, a w 1976 lub 1978 roku w jego miejscu powstał blok mieszkalny.

zdjęcie: http://dolny-slask.org.pl/76640,foto.html

Czy za kilka lat do tej krótkiej listy dopiszemy kolejne miejscowości ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.