5/21/2012

Niezwykłe kaplice

Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie powstała w miejscu gdzie miał znajdować się grób Jezusa Chrystusa. Poświęcona w 336 roku była później wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Jej dzisiejszy kształt, mimo, że zmieniał się przez wieki nadano podczas wypraw krzyżowych. Centralnym miejscem jest rotunda pod którą umieszczono grób Jezusa w formie osobnej budowli - kaplicy. Składa się ona z dwóch części: kaplicy Anioła i właściwej komory grzebalnej. Wystrój zewnętrzny to efekt kolejnych przekształceń, jakim poddano budowlę przez stulecia.

Żagań - kaplica Grobu Bożego

W 1464 roku w dalekim Görlitz, syn Urbana Emericha, burmistrza tego miasta - Georg Emerich zakochał się w Benignie Horschel - córce dowódcy miejskich wojsk. Mikołaj Horschel był zagorzałym przeciwnikiem politycznym Urbana Emericha co sprawiło, że historia młodych przypominała sytuację znanych kochanków z Werony. Na tym podobieństwa się kończą ponieważ efektem amorów była ciąża, a Georg nie zgodził się na zawarcie związku małżeńskiego, czym wywołał gniew rodziców i mieszczan. Aby załagodzić skutki tego skandalu Urban Emerich wysłał swojego syna na pielgrzymkę do Jerozolimy. W 1465 roku skruszony pielgrzym doczekał się godności rycerza Świętego Grobu i wrócił natychmiast w rodzinne strony. W późniejszym czasie zapomniano mu grzechy młodości i Georg Emerich został radnym oraz burmistrzem. Za jego sprawą w 1480 roku biskup Miśni wydał zgodę na budowę zespołu kaplic na obrzeżach miasta: kaplicy Świętego Krzyża, kaplicy Namaszenia i kaplicy Grobu Świętego. Tą ostatnią ufundował sam Emerich.

Była ona wierną kopią kaplicy jerozolimskiej i w tej formie przetrwała do naszych czasów. Jej budowę ukończono w 1504 roku, a w 1555 roku dokonano przebudowy oryginału w Jerozolimie. W ten sposób możemy podziwiać Grób Boży w jego średniowiecznej postaci. Dzisiaj cały zespół jest jednym z cenniejszych zabytków Görlitz.

współczesne wejście do ogrodu w Görlitz

100 lat później, około 1600 roku opat zakonu augustianów w Żaganiu zainicjował pomiary kaplic w Görlitz i zlecił wykonanie identycznego kompleksu w pobliżu miejscowego kościoła "Na górce". Do dzisiaj przetrwała jedynie kaplica Grobu Bożego, czyli dokładna kopia średniowiecznej kopii, będąca jedynym tego typu obiektem na Śląsku i w granicach obecnej Polski. Do 1945 roku stanowiła cel licznych pielgrzymek, czego ślady możemy podziwiać dzisiaj na jej piaskowcowych murach. Pątnicy - wandale popisali ją wzdłuż i wszerz. Dzięki doskonale przeprowadzonej konserwacji napisy nie zostały zniszczone, a uwypuklone jako świadek historii. Najstarsze "graffiti" pochodzi z XVIII wieku! W przeciwieństwie do Görlitz, żagańska budowla nie jest tłumnie odwiedzaną atrakcją turystyczną. Stoi na terenie cmentarza, przy kościele położonym na uboczu i wciąż czeka na swoje odkrycie. Dzięki władzom miasta i miejscowym miłośnikom jest to miejsce zadbane i porządnie opisane.Nie były to jedyne obiekty na terenie Śląska. W 1700 roku, czyli 100 lat po budowie kaplicy w Żaganiu, hrabia Christian Wenzel von Nositz ufundował kościół na wzgórzu w Niwnicach, mający upamiętnić setną rocznicę pieszej pielgrzymki jego przodka do Jerozolimy. Przy kościele powstał wkrótce tzw. Dom Szymona i w XIX wieku klasztor, dom opieki oraz cztery kaplice kalwaryjne. Brak wzmianek z jakiego okresu pochodziła kaplica Grobu Bożego widoczna poniżej. W 1945 roku opuszczona osada stała się celem grabieży i dewastacji. Dzisiaj po całym założeniu pozostały jedynie ruiny barokowego kościoła. Po kaplicy nie został żaden ślad.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.