7/07/2012

Nowości na stronie 07.07.2012

Na stronie pojawiły się nowe zabytki. Tym razem z powiatu brzeskiego i oławskiego. Zaktualizowane zostały zdjęcia z Brzegu, w szczególności galeria zdjęć przedstawiająca zamek:


oraz kościół św. Mikołaja:


Niesamowity kościół w Małujowicach  w którego wnętrzu mieści się prawdziwy skarb - gotycka polichromia. Być może kiedyś miejscowy ksiądz wykorzysta tą przepiękną atrakcję turystyczną w należyty sposób. Dzisiaj niestety rzadko można zobaczyć wnętrze świątyni.


Na Szlaku Polichromii Brzeskich położone są także kościoły w Pogorzeli, Krzyżowicach i Obórkach. Wszystkie "solidarnie" zamknięte i niedostępne chociaż trwają wakacje i przed nimi zatrzymują się czasami zagubieni turyści. Brak informacji w jaki sposób można zobaczyć polichromie i kiedy. Wygląda na to, że mamy do czynienia z kolejnym szlakiem istniejącym jedynie na papierze.
Podobnie niedostępne są ruiny zamku w Jelczu. Tutaj natura chroni skutecznie resztki murów położone na wyspie . Do miejscowego pałacu również brak dostępu, ale na pocieszenie pozostaje informacja że trwają w nim kolonie dla dzieci organizowane przez katolicką Misję Charytatywną. Bez żadnego problemu można za to zobaczyć efektowny pałac w Laskowicach. Mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy. Dochodzące z okien śmiechy i rozmowy urzędników rozlewające się po zadbanym parku są ilustracją, że w pięknym otoczeniu praca może być przyjemnością.


Na koniec aktualizacja zdjęć z Oławy. To ładne miasto wciąż pozostaje atrakcją dla najbardziej zdesperowanych turystów. Niestety, w Oławie wszystko zachowało się tylko cząstkowo. Na starym mieście są nieliczne okazy zachowanych kamienic poprzetykane blokami, jest fragment dawnego zamku, jest część dawnych fortyfikacji, nawet kościół parafialny jest zepsuty neogotycką nadbudową wieży. Warto zobaczyć, ale wciąż brakuje czegoś, co pozwoli zatrzymać się tutaj na dłużej.


1 komentarz:

  1. zjawiskowa ta polichromia w Małujowicach. I racja co do Oławy, miasta chaosu;-)

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.