10/08/2012

Najpiękniejsze pałace i dwory - Rząśnik

Pałac w Rząśniku był kiedyś jednym z najpiękniejszych w okolicy, dzisiaj straszy i rozpaczliwie woła o pomoc. Bujna roślinność zlitowała się i skrywa zniszczone mury przed wzrokiem przypadkowych turystów, którzy starają się dojrzeć w nim dawną świetność. Dzieło Martina Frantza - wielkiego architekta barokowego, autora min. kościołów Łaski w Jeleniej Górze i Kamiennej Górze oraz pałaców w Chocianowie i Pieszycach:

Pałac wzniesiony w 1734 r., po którym do dziś pozostały tylko ruiny, był niegdyś jedną z najcenniejszych i najokazalszych rezydencji na obszarze Gór Kaczawskich. Była to budowla trzykondygnacyjna założona na prostokącie o 15 osiach okiennych z niewielkimi skrzydłami bocznymi, przykryta mansardowych dachem reprezentująca dojrzały barok
w pływami wiedeńskimi.

Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym założonym na początku XIX w. Niegdyś znajdował się w nim staw i budowle ogrodowe.

W bliskiej odległości od pałacu zobaczyć można pochodzące w XIX w. rozległe zabudowania folwarczne zgrupowane wokół wydłużonego, nieregularnego dziedzińca.
Jeszcze w latach 80-tych XX wieku remontowano dach. Nie wiadomo jaka wojna przetoczyła się przez wieś później, ale pałac został doszczętnie zdemolowany i już tylko stare fotografie pokazują jego dawne piękno. Brak optymistycznych wieści, czy zobaczymy je jeszcze kiedyś na własne oczy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.