11/18/2012

Grodziec

Nie chodzi tutaj o malownicze ruiny zamku Grodziec na Pogórzu Kaczawskim, ani o pałac leżący poniżej tej warowni. Nie jest to także renesansowy zamek w Grodźcu na Śląsku Cieszyńskim.Ten Grodziec leży poza historycznymi granicami Śląska, chociaż z Katowic dojedziemy w to miejsce w kilkanaście minut. Nad dawną robotniczą dzielnicą zagłębiowskiego Będzina górują potężne baszty, mury i... kominy położone na wysokim wzgórzu. Należą one do nieczynnej od 1979 roku cementowni. Powstała w 1857 roku jako pierwszy tego typu zakład na ziemiach Polski i jeszcze przed 1939 rokiem była stale rozbudowywana przez belgijski koncern Solvay. Kres produkcji przyniosła eksploatacja węgla pod zakładem, która przyczyniła się do jego degradacji i ostatecznie do upadku. 
Pozostały jedynie ruiny, które zachwycają swoją architekturą, ogromem, malowniczym położeniem. Wnętrza potężnych hal przypominają nawy gotyckich katedr, nad nimi górują ogromne zbiorniki jak wieże wielkiego zamku. Żelbetowe oczarowanie - niestety, w stanie agonalnym. Atrakcja dla odważnych lub dla ludzi bez wyobraźni. "Zagłębiowski Żeliszów" gdzie promienie słońca tworzą  przepiękne spektakle...więcej zdjęć: zabytkigornegoslaska.com.pl

2 komentarze:

  1. Zdjęcia wyglądają mrocznie, ale i wspaniale. Jak z jakiegoś filmu. Bardzo mi się spodabały. Pozdrawiam i zapraszam też do nas: Szepty Szcześcia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy2/11/2013

    No tak... to co ciekawe, warte ocalenia, jednostkowe nie ma zrozumienia u władz gminy, inne zabytki są oczkiem w głowie prezydenta Będzina i jego sztabu, szkoda, ze postindustrialne dziedzictwo skazano na zagładę! Ale jak minister od kultury ma nas i zabytki gdzieś to wszystko jasne. Dlaczego tego zespołu, tak cennego zespołu zabytków architektury i budownictwa przemysłowego nie wpisano do rejestru zabytków, pytam otwarcie p. śląską konserwator zabytków? DLACZEGO?

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.