12/10/2012

Była sobie kopalnia

Kopalnia "Michał" w Siemianowicach Śląskich - Michałkowicach powstała pod koniec XIX wieku i przetrwała do lat 90-tych XX wieku. Podczas II wojny światowej na jej terenie rozstrzelano bohaterskich harcerzy, którzy walczyli tutaj z Freikorpsem, a po jej zakończeniu była żywicielką tysięcy mieszkańców Michałkowic. Gdy zakład został zamknięty rozpoczęła się grabież i dewastacja. Zdjęcia poniżej pokazują zniszczoną kopalnię w 2000 roku.


Po większości zabudowań nie został nawet ślad chociaż minęło zaledwie 12 lat... Dzisiaj są w tym miejscu nieużytki z sięgającymi po szyję krzakami i tradycyjne wysypisko śmieci. W ocalałej maszynowni szybu "Krystyn" urządzono Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa, wyremontowano wieżę szybową, ustawiono torowisko z wagonikami. Jest to jedna ze współczesnych wizytówek miasta, symbol sukcesu władz, kolejny przykład dbania o górnośląskie dziedzictwo . Z ogromnej kopalni, która posiadała 5 szybów przetrwał w dobrym stanie jeden budynek...

1 komentarz:

  1. Dobrze, że przynajmniej coś ocalało. Jednak szkoda, że tak wiele zostało bezpowrotnie zniszczone, w tak krótkim czasie. Szkoda, bo jest to historia Śląska.

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.