1/01/2013

Imponujące świątynie Rudy Śląskiej

Neogotyckie, neoromańskie, modernistyczne, w większości ceglane świątynie Rudy Śląskiej powstały w XIX lub na początku XX wieku dla stale rosnącej liczby mieszkańców górniczych osiedli. Fundowane przez bogate rody przemysłowców i arystokratów takich jak Ballestremowie lub Schaffgotschowie są świadectwem bogactwa tej ziemi i ważnymi świadkami początków miasta. Chociaż nie imponują bogatą historią to są one jednymi z najpiękniejszych kościołów nie tylko na Śląsku. Fotografie nie są w stanie oddać  różnorodności, doskonałej architektury i bogactwa detali, ale może zachęcą do bliższego poznania tych mało znanych zabytków sakralnych...


2 komentarze:

  1. Piękne kościoły, nie znam Rudy Śląskiej, ale z tego co widzę na zdjęciach, dochodzę do wniosku, że warto się tam wybrać i na własne oczy zobaczyć ich urodę.
    Pozdrawia i życzę szczęścia w Nowym Roku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również życzę wszystkiego najlepszego. Polecam to miasto chociaż nie jest ono na pierwszy rzut oka ani ciekawe, ani piękne. Po jakimś czasie jednak można w nim zobaczyć drugie oblicze, które jest piękne i interesujące. Są niesamowite kościoły, doskonale zachowane fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", urokliwe osiedla robotnicze z czerwonej cegły, doskonałe przykłady międzywojennej architektury modernistycznej i zabytki przemysłowe.

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.