1/02/2013

Zabytki w komórce według NID

Narodowy Instytut Dziedzictwa nie ustaje w działaniu na rzecz popularyzacji i ratowania polskich zabytków. Pojawiła się nowa inicjatywa którą ogłosiły media:

Zabytki w Polsce już na twojej komórce

Lokalizację obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy oraz najważniejsze informacje na temat danego zabytku oferuje nowa aplikacja na urządzenia mobilne "Zabytki w Polsce", przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Lokalizację obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy oraz najważniejsze informacje na temat danego zabytku oferuje nowa aplikacja na urządzenia mobilne "Zabytki w Polsce", przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Aplikacja dokładnie określa umiejscowienie obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy użytkownika oraz udostępnia najważniejsze informacje na temat danego zabytku opracowane przez ekspertów Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID). Darmową aplikację w wersji na system operacyjny Android można pobrać bezpłatnie na stronie Google Play wpisując hasło "Zabytki w Polsce Narodowy Instytut Dziedzictwa".

Do pobrania jest obecnie wersja pilotażowa aplikacji, która zawiera informacje o 168 zabytkach w Polsce – pomnikach historii, wybranych stanowiskach archeologicznych, a także niektórych zamkach. Baza danych ulega jednak systematycznej rozbudowie. Aplikacja jest wersją mobilną niedawno uruchomionej strony Instytutu – http://e-zabytek.nid.pl Docelowo ma dostarczać informacji na temat wszystkich obiektów znajdujących się w państwowym rejestrze zabytków nieruchomych. Już wkrótce aplikacja ma być także dostępna na system operacyjny iOS.

Jak podkreślają przedstawiciele NID, aplikacja jest odpowiedzią instytutu na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami. "Zabytki w Polsce" powstały z myślą nie tylko o miłośnikach zabytków, lecz o wszystkich, którzy nie chcą brać ze sobą ciężkich przewodników na wyjazd, a mają w planach zwiedzanie. Aplikacja oprócz podania dokładnej lokalizacji, oszacowuje również odległość dzielącą użytkownika od wybranego obiektu. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat danego zabytku czy miejsca, mają do dyspozycji współczesne oraz archiwalne zdjęcia, a także szczegółowe opisy przygotowane przez ekspertów, na co dzień zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.

"Aplikacja ta jest doskonałym połączeniem nowoczesności i tradycyjnego zwiedzania. Dzięki współczesnym technologiom mamy możliwość zaprezentowania szeregu informacji na temat dziedzictwa kulturowego w Polsce. Udostępniając nieodpłatnie aplikację pragniemy zachęcić wszystkich nie tylko do wirtualnego poznawania zabytków naszego kraju, ale przed wszystkim do aktywnego ich zwiedzania" - zaznaczyła dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Paulina Florjanowicz.

Aplikacja dokładnie określa umiejscowienie obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy użytkownika oraz udostępnia najważniejsze informacje na temat danego zabytku opracowane przez ekspertów Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID). Darmową aplikację w wersji na system operacyjny Android można pobrać bezpłatnie na stronie Google Play.

Do pobrania jest obecnie wersja pilotażowa aplikacji, która zawiera informacje o 168 zabytkach w Polsce – pomnikach historii, wybranych stanowiskach archeologicznych, a także niektórych zamkach. Baza danych ulega jednak systematycznej rozbudowie.

Aplikacja jest wersją mobilną niedawno uruchomionej strony Instytutu – http://e-zabytek.nid.pl Docelowo ma dostarczać informacji na temat wszystkich obiektów znajdujących się w państwowym rejestrze zabytków nieruchomych. Już wkrótce aplikacja ma być także dostępna na system operacyjny iOS.

Aplikacja oprócz podania dokładnej lokalizacji, oszacowuje również odległość dzielącą użytkownika od wybranego obiektu. Głodni wiedzy znajdą tam współczesne oraz archiwalne zdjęcia, a także szczegółowe opisy przygotowane przez ekspertów, na co dzień zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)Pomysł świetny, gorzej z wykonaniem. Rzut oka na portal e-zabytek i  na nową aplikację nie pozostawia złudzeń. Miną lata aż to wszystko zacznie funkcjonować zgodnie z intencją autorów. Oprócz lat trzeba doliczyć okrągłą sumkę jaką przeznaczono na te inicjatywy, a która powinna trafić na bardziej pożyteczne cele - wbrew propagandzie mamy w kraju bardzo złą sytuację zabytków. Na ratowanie ich powinna być przeznaczana każda kwota pieniędzy, tymczasem przeznacza się je na "fajerwerki". Czy naprawdę potrzebna jest komukolwiek informacja w komórce że znajduje w pobliżu Wawelu lub Hali Stulecia we Wrocławiu ? Rzut oka na stronę internetową NID nie pozostawia złudzeń że znajdą się w bazie danych zabytki mniej znane ponieważ od lat można zaobserwować utartą ścieżkę jaką kroczą instytucje państwowe. Ma ona na celu zmarginalizowanie obiektów zniszczonych i zapomnianych na rzecz tych najbardziej znanych. Wszak nie po to przeznacza się miliony tylko w kilka wybranych miejsc tworząc otoczkę troski władz o kulturę i sztukę, żeby ludzie zwiedzali zapuszczone ruiny i co gorsza, czepiali się urzędników za ich stan. Poza tym NID na swojej stronie internetowej nie ma nawet aktualnego spisu zabytków, co powinno być podstawą jeżeli chce się robić coś więcej. Na razie mapa dolnośląskich zabytków według NID wygląda tak:


Z aplikacji możemy się także dowiedzieć, że katedra gnieźnieńska znajduje się w Nysie... Programik jest na razie "wersją pilotażową" jednak nie przeszkodziło to chwalić się "sukcesem" w mediach i szumnie ogłaszać światu jej powstanie. Warto chwalić się kolejnym sukcesem ze słowem "zabytek" w tle, nawet jeżeli jest on wirtualny - tym razem dosłownie.

1 komentarz:

  1. Od czegoś trzeba zacząć. Może kiedyś nam się to przyda :)

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.