3/11/2013

Nieistniejące pałace (11)

Nie tylko na terenie obecnego województwa dolnośląskiego mieliśmy do czynienia z wandalizmem i niszczeniem zabytków po których nie ma dzisiaj żadnego śladu. W powiecie nyskim i brzeskim nie znajdziemy dzisiaj kilku budowli, które z pewnością mogły być ich ozdobą i powodem do dumy.

Pałac w Białej Nyskiej powstał w miejscu wcześniejszego zamku książąt świdnicko-jaworskich. Był przebudowywany w XVI wieku w stylu renesansowym oraz w 1897 roku, kiedy zyskał neogotycki wystrój. Zniszczony w 1945 roku w przetrwał jedynie do lat 70-tych XX wieku gdy po kryjomu rozebrano wpisane do rejestru zabytków ocalałe mury wraz z renesansową kamieniarką. Na starych fotografiach widać piękną budowlę przypominającą do złudzenia (również nieistniejący) dwór w Rogoźnicy z wieżą bliźniaczą do tej, którą możemy (jeszcze) podziwiać dzisiaj w Bożkowie. Nie ma po niej żadnego śladu poza pokraczną, neogotycką bramą do parku.

źródło: dolny-slask.org.pl

Pałac w Grudzieńcu (dzisiaj część Malerzowic Wielkich) tak imponującą budowlą nie był chociaż korzenie całego założenia sięgały XVII wieku. Opis ze strony opencaching.pl przypomina do złudzenia los innych śląskich rezydencji:

Niestety do dnia dzisiejszego pozostały tylko resztki fundamentów dworku. Pałacyk został zniszczony podczas II wojny światowej. Splądrowany przez armię Radziecką która wkroczyła 15 marca 1945 roku do wsi Malerzowice. Dzieło zniszczenia dokończyli nowi mieszkańcy wsi Malerzowice, przesiedleni z kresów wschodnich. Z biegiem lat dworek został rozebrany do ostatniej cegły.


źródło: dolny-slask.org.pl

Pałac w Puszynie według przekazów był pozostałością po zamku zakonu Templariuszy czego świadectwem miała być zachowana z tego okresu średniowieczna wieża. W 1855 roku hrabia Francen-Sierstorpff wyburzył pozostałe mury i wokół niej wybudował nową rezydencję w stylu neogotyckim. Dzisiaj nie ma żadnego śladu po całym założeniu i nawet nie wiadomo kiedy zniknęło bez śladu. Podobnie jak w Białej Nyskiej nikt nie przejął się średniowiecznym rodowodem i murami z tego samego okresu.

źródło: dolny-slask.org.pl

Pałac w Skorogoszczy był budowlą imponującą i monumentalną. Ostateczny klasycystyczny kształt nadano mu w latach 1910-1913. W 1945 roku był nieznacznie uszkodzony ale zamiast odbudowy nastąpiła rozbiórka. Dzisiaj w jego miejscu stoi sala gimnastyczna a wokół niej można jeszcze znaleźć rozrzucone detale architektoniczne.

źródło: dolny-slask.org.pl

Pałac w Wierzbniku na zdjęciu prezentuje się jako skomplikowana i urokliwa architektonicznie budowla eklektyczna otoczona zadbanym parkiem. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał, nie wiadomo kiedy zniknął z powierzchni ziemi. Gdyby nie stare fotografie i resztki piwnic nikt by nie uwierzył że kiedykolwiek istniał.

źródło: dolny-slask.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.