Walka o zabytki czy dobre imię instytucji państwowych ?

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu delegatura w Jeleniej Górze wydał postanowienie dotyczące prac wykonywanych przez Lasy Państwowe na terenie zabytkowego parku w Maciejowcu:

POSTANOWIENIE Nr 68/13

Na podstawie art. 89 pkt 2, art. 92.1 pkt 6, art. 36, ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568 z późn. zm.), § 4 ust 1 - 2 oraz § 15 ust 1 i ust 2 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych (Dz. U. Nr 150, poz. 1579) oraz art. 97 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.)

Postanawiam

zawiesić postępowanie z urzędu w sprawie wydania decyzji pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków tj. Parku w miejscowości MACIEJOWIEC w zakresie dokończenia budowy czterech brodów: Brodu nr 1- w 10%, brodu nr 2 - w 10%, brodu nr 3 - w 10% oraz umocnienie brzegowe kaszycami - w 37% ponadto dokończenie szlaku zrywkowego w 10%.

Rozpatrzenie tej sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ tj. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament Ochrony Zabytków w Warszawie w związku z odwołaniem wzniesionym przez Stowarzyszenie „Monitoring Zabytków" reprezentowane przez Arkadiusza Gutkę, od Decyzji nr 146/13 z dnia 25 lutego 2013r. wydanej przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu w związku z umorzeniem postępowania w części wykonanych robót budowlanych na terenie zabytkowego parku w Maciejowcu wpisanego do rejestru zabytków bez stosownego pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W nawiązaniu do art. 100 § 2 KPA, uwzględniając, że zawieszenie postępowania z przyczyn określonych w art. 97§ 1 pkt 4 mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla ludzi albo poważną szkodę dla interesu społecznego, Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu Delegatura w Jeleniej Górze informuje, że przesłał pismem z dnia 15.03.2013r. odwołanie Stowarzyszenie „Monitoring Zabytków" do rozpatrzenia zgodnie z kompetencjami przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament Ochrony Zabytków w Warszawie z adnotacją, że nie znalazł podstaw do uchylenia lub zmiany swojej Decyzji nr 146/13 z dnia 25.02.2013r w myśl art. 132 § 1 KPA.

Na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania służy stronom prawo odwołania do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.


Nadleśnictwo Lwówek Śląski postanowiło walczyć o swe "dobre imię" i interes Skarbu Państwa kierując wezwanie do Arkadiusza Gutki - prezesa stowarzyszenia "Monitoring Zabytków"

Mając na uwadze dotychczasowe stwierdzenia dotyczące Nadleśnictwa Lwówek Śląski oraz osoby Nadleśniczego zawarte w Pańskiej bezpośredniej lub kierowanej do wiadomości korespondencji - oczekuję dokonania stosownych sprostowań i wyjaśnień co do stawianych zarzutów przekazywania fałszywych informacji oraz łamania prawa przez tut. Nadleśnictwo.

Zaznaczam, iż jako jednostka Lasów Państwowych działamy w imieniu i interesie Skarbu Państwa, zaś pozostawienie takich gołosłownych zarzutów naruszających nasze dobre imię bez reakcji wskazywałoby na niewłaściwe wypełnianie funkcji ukonstytuowanej przez odpowiednie przepisy.

W związku z powyższym brak ze strony Pana oczekiwanej reakcji zmusi tut. Nadleśnictwo do podjęcia kolejnych kroków prawnych w sprawie - do wszczęcia postępowania karnego włącznie.

Powyższe wezwanie traci swój ugodowy wymiar po tygodniowym okresie oczekiwania na dokonanie stosownych sprostowań z Pańskiej strony.
Obsługiwane przez usługę Blogger.