4/07/2013

Spacer po Twierdzy Nysa

Pomijając wcześniejsze "wpadki" jakie napotkamy w Nysie jest to miasto, które oferuje ogrom atrakcji dla każdego rodzaju turysty. Od niedawna możemy podziwiać widoki  ze szczytu wyremontowanej wieży ciśnień, która w przeciwieństwie do innych zabytków w mieście jest czynna o przystępnych porach i do tego można na jej szczyt wejść za darmo. Położona tuż przy Forcie Prusy jest doskonałą bazą wypadową dla każdego kto ma ochotę zobaczyć nyskie fortyfikacje. Blisko stąd do centralnego dzieła twierdzy - wspomnianego Fortu Prusy, Obwałowań Wysokich, Obwałowań zewnętrznych Jerozolimskich.


Fortyfikacje robią wrażenie swoim ogromem. W naszych czasach, gdy wyczynem jest budowa stadionu lub autostrady taka inwestycja wydaje się niewykonalna pod każdym względem - finansowym, logistycznym, technicznym. Niemożliwy jest remont, sprzątanie, zabezpieczenie co widać niestety na każdym kroku. Przyroda pochłania z każdym rokiem coraz więcej i więcej, tworząc z niepotrzebnego dzisiaj nikomu dzieła ludzkich rąk malownicze, dzikie leśne wąwozy oblicowane kamieniem. Wystarczy przecież tylko wyciąć zbędne drzewa i samosiejki żeby stworzyć wspaniałe tereny spacerowe. Tak jak przy Reducie Kardynalskiej czy Forcie Wodnym...

1 komentarz:

  1. Anonimowy4/23/2013

    "Wystarczy przecież tylko wyciąć zbędne drzewa i samosiejki żeby stworzyć wspaniałe tereny spacerowe."
    Nie wystarczy. Po prostym wycięciu drzew będzie jeszcze gorzej - to co zostanie (korzenie i pień) rozwali w trymiga wały twierdzy, na których rosną. Wycinka drzew w twierdzy to proces skomplikowany, wymagający uporu powtarzalności. Bez stałego użytkownika, który co roku będzie powtarzał wycinki nic się nie zmieni. A że pojedyncza, na chybcika i bez pomyślunku robiona akcja potrafi zniszczyć zabytek architektury obronnej pokazuje przykład reduty skrzydłowej z twierdzy Srebrna Góra, zniszczonej kilka lat temu przez Lasy Państwowe, w ramach usuwania zieleni z tego zabytku.

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.