4/02/2013

Wieprze nad perły


"Nie dawajcie psom tego, co święte, ani nie rzucajcie pereł waszych przed wieprze, by ich przypadkiem nie podeptały nogami i obróciwszy się nie rozszarpały was"

ewangelia wg św. Mateusza
Perła z Brzezinki koło Oleśnicy po 1945 roku dostała się w niepowołane ręce, które nie tylko nie doceniły jej piękna, ale ją rozkradły, zniszczyły, doprowadziły do kompletnej ruiny. Nadzieja pojawiła się pod koniec 2011 roku, kiedy obiekt przejęła duża firma developerska Gant. Tym razem nie było szumnych zapowiedzi, co jest normą w takim przypadku i zapowiada jeszcze większą dewastację. To budziło zaufanie. Inwestor obiecał że zabezpieczy obiekt, a później podejmie stosowne prace.


Wiosną (?) 2013 roku pałac na pierwszy rzut oka nic się nie zmienił poza tym, że wycięto gąszcz samosiejek porastających go dookoła i przyczepiono tabliczki zakazujące wstępu na teren prywatny. Z dziurawego dachu wciąż leje się strumieniami woda, przepiękne sztukaterie i resztki wystroju są tak samo zniszczone jak wiele lat temu i dostępne dla każdego bez żadnych przeszkód... Były...Ostatnie zdanie nie jest już aktualne ponieważ pałac jest autentycznie chroniony, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać. Nawet jeżeli bez problemu wejdziemy na jego teren musimy się liczyć co najmniej z reprymendą, a wandali czekają gorsze konsekwencje. Zrobiono tak niewiele, ale jednak wiele żeby ocalić chociaż to co przetrwało.


Jeżeli w najbliższych latach nie zostaną podjęte prace zabezpieczające, pałac i tak zginie ponieważ z każdym dniem jest coraz gorzej. Czy nowy właściciel podejmie się tego trudno dzisiaj powiedzieć. W Brzezince wciąż śmierdzi... Pobliska świniarnia zabija wszelkie nadzieje na przyszłość dla tego miejsca. W tym przypadku, podobnie jak w wielu innych, rzucono wieprze nad perły. W Brzezince dosłownie...

więcej zdjęć

1 komentarz:

  1. Po bryle widać ,ze był to piękny obiekt,nie on jeden podzielił taki los niestety wiele pałaców zniszczało po wojnie.

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.