7/17/2013

Ziemia ząbkowicka - turystyczna perła Dolnego Śląska

Powiat ząbkowicki nie kojarzy się  tak jednoznacznie z turystyką jak okolice Jeleniej Góry lub Kłodzka. Wciąż te strony są mało znane w kraju, chociaż prowadzone działania reklamowe w mediach odnoszą pozytywne skutki i co ważne, działanie nie kończy się na marketingu, ale są widoczne efekty w terenie, w szczególności w dziedzinie ochrony zabytków. Okolice Ząbkowic Śląskich to jeden z najpiękniejszych zakątków na Dolnym Śląsku, który wybija się w ostatnim czasie ponad lokalną przeciętność przynosząc kolejne dobre wiadomości i pozytywne wrażenia na miejscu.


Stolicy powiatu przedstawiać nie trzeba, a klimat miasteczka najlepiej oddają słowa Henryka Wańka przytoczone we wpisie Frankenstein. W chwili obecnej (2013 rok) na jego terenie prowadzone są kolejne prace mające na celu przywrócenie dawnej świetności miejscowym zabytkom. Rzucają się w oczy rusztowania przy pięknym kościele p.w. św. Anny, przy murach obronnych, plantach oraz na zamku. W tym ostatnim wyremontowana została wieża bramna, zrekonstruowano ubytki murów i attyki, wzmocniono sklepienia, rzucają się w oczy wstawione okna - kolejny cud ? Wcześniej odnowiono część zabytkowych kamienic, nawierzchnię rynku wraz z niektórymi uliczkami i największą atrakcję miasta, czyli Krzywą Wieżę. To daje efekty nie tylko w poprawie estetyki, ale gołym okiem widać wzmożony ruch turystyczny. Jeżeli ta tendencja będzie przybierała na sile i rozwinie się przy okazji odpowiednia infrastruktura, to może w końcu doczekamy się dolnośląskiego miasta-ikony na miarę Sandomierza lub Kazimierza ? Ząbkowice są tutaj na najlepszej drodze, tym bardziej że w okolicy atrakcji nie brakuje, a do większości dojedziemy na rowerze.
Tak pięknie nie jest niestety w Ziębicach, chociaż miasteczko ma swój klimat i wspaniałe zabytki. Tutaj rzuca się w oczy zaniedbanie i pustka na ulicach, co nie oznacza, że można je ominąć podczas zwiedzania ziemi ząbkowickiej. Niewiele jest tak zachowanych starych miast w Polsce, niewiele tak wspaniałych kościołów gotyckich jak miejscowy kościół parafialny...


Blisko stąd do Henrykowa z cysterskim klasztorem, miejscem gdzie po raz pierwszy pojawiły się na piśmie słowa w języku polskim. Cały kompleks w dość dobrym stanie mieści obecnie seminarium duchowne, Caritas, dom opieki i inne instytucje kościelne. Jest udostępniony do zwiedzania, nie ma żadnych przeszkód aby pospacerować po pięknym i zadbanym parku, działa tutaj nawet niewielka pizzeria. Pomijając walory zabytkowe całego założenia jest to chyba jedyny klasztor pocysterski na Dolnym Śląsku, na terenie którego można jeszcze poczuć namiastkę klimatu jaki panował w dawnych wiekach.
Kamieniec Ząbkowicki był wspominany we wpisach Kamieniec Ząbkowicki piękniejeCud w Kamieńcu Ząbkowickim. Nic dodać, nic ująć. Pocysterski klasztor, ruiny wspaniałego pałacu wraz z parkiem to gwarancja niezapomnianych wrażeń, dla każdego, kto się tutaj zjawi.
Twierdza w Srebrnej Górze także opisana w poprzednim wpisie, mimo krytycznych uwag jest kolejnym zabytkiem, który każdy musi zobaczyć na własne oczy. Ogromny kompleks fortyfikacji malowniczo położony na górskich szczytach udostępniony jest oczywiście do zwiedzania, a widoki ze szczytu Donjonu zapierają dech w piersiach. Położone poniżej miasteczko oferuje noclegi i wyżywienie na najwyższym poziomie, co w tych stronach nie jest jeszcze normą.
Ze "sztandarowych" atrakcji powiatu ząbkowickiego zostaje nam jeszcze Złoty Stok z przeznaczoną do zwiedzania starą kopalnią złota. Nie można przy okazji pominąć samego miasteczka w którym wyznaczono trasę turystyczną po największych jego atrakcjach. Czysto, pięknie, kameralnie. Cenne zabytki tworzą malowniczą kompozycję na górskim stoku zachęcając do dłuższego pobytu.
Są także piękne, ale zaniedbane i zniszczone pałace: w Stolcu, Kluczowej, Stoszowicach, Bobolicach i kilku innych miejscowościach, jest zrujnowany zameczek w Ciepłowodach, zapomniane fortyfikacje w Braszowicach, stare wiejskie kościółki i wspaniałe krajobrazy przedgórza sudeckiego poprzecinane zadrzewionymi alejami łączącymi poszczególne wsie i miasteczka. Wiele się tutaj ostatnio dzieje, zmienia na lepsze i jedyne czego brakuje to wspólne działanie wizerunkowe. Jeżeli uświadomimy sobie, że Krzywa Wieża, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, klasztor w Henrykowie, twierdza w Srebrnej Górze i kopalnia złota w Złotym Stoku położone są w promieniu kilkunastu kilometrów od Ząbkowic, mamy obraz możliwości rozwoju turystyki w tej okolicy. Gdzie jeszcze w Polsce (poza Dolnym Śląskiem) znajdziemy miejsca o takim natężeniu tak cennych zabytków ? Zobaczcie to na własne oczy!

4 komentarze:

 1. Trzecie zdjęcie od góry jest naprawdę imponujące. Dodaję bloga do ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy7/20/2013

  Ale nadmiar HDR może do najpiękniejszych zabytków zniechęcić...

  OdpowiedzUsuń
 3. Liczy się sedno sprawy a nie środki które do niego prowadzą. To nie blog fotograficzny i takich ambicji nie ma :) Polecam wszystkim ziemię ząbkowicką na żywo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy11/02/2013

  Pozdrowienia dla prowadzących stronkę. Bardzo fajna strona.
  Godna polecenia. Pozdrawiam!

  Here is my blog :: moderowany

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.