10/06/2013

Miasto schizofreniczne

Rzędy wiekowych kamienic jak potoki ciągną się wzdłuż górskich dolin, po malowniczą starówkę wspinającą się nieśmiało na strome zbocze. Ruiny starych zakładów przemysłowych i te wciąż działające brutalnie kontrastujące z sudeckimi krajobrazami, tworzą surrealistyczne zestawienie nigdzie indziej niespotykane. W sąsiedztwie piękne i eleganckie uzdrowisko pełne reprezentacyjnych budowli, z Domem Zdrojowym - pierwowzorem sopockiego Grand Hotelu. Jedna z najpiękniejszych palmiarni w kraju, do której prowadzi brama przywieziona z berlińskiego pałacu Hochbergów, a ściany wyłożone są lawą z sycylijskiego wulkanu Etna. Ruiny dwóch zamków średniowiecznych, renesansowy i klasycystyczny pałac, trzeci co do wielkości zamek w Polsce po którym krąży wciąż duch księżnej Daisy, obok stadnina koni, legendarne podziemia i piękny park - jedna z turystycznych ikon kraju.


To Wałbrzych - "Polskie Detroit", "Mordor", miasto upadłe, pogardliwie pomijane, kojarzone z biedą i brzydotą chociaż ten wizerunek nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Z jednej strony jest uznawane za kulturalną pustynię, z drugiej jego największe atrakcje zdobią wszystkie foldery reklamowe Polski obok Krakowa, Warszawy i Gdańska. Gdy zabytki przemysłowe Górnego Śląska są modne i odwiedzane przez tysiące turystów, wałbrzyskie obiekty są kompletnie zapomniane i zdewastowane. Chociaż tutejsze zaułki uwielbiane są przez filmowców, niewielu widzów kojarzy je z konkretnym miejscem na ziemi. Tysiące turystów zachwyconych zamkiem Książ nie wie że za górskim grzbietem widzianym z jego murów rozciągają się wałbrzyskie osiedla. W wyobraźni idylliczne górskie krajobrazy ustępują miejsca obrazkom z piekła rodem. Schizofrenia jaka opanowała ludzkie umysły jest nieuleczalna i bezrefleksyjnie przypisała sprzeczne ze sobą uczucia do tego samego miejsca. Taki jest właśnie Wałbrzych - piękny i odrażający jednocześnie -  mieszanka wybuchowa, wobec której nie da się przejść obojętnie.

więcej na www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

25 komentarzy:

 1. Anonimowy10/06/2013

  na schizofrenie to cierpi autor tekstu... Wałbrzych jest piękny tylko potrzeba odpowiedniego włodarza...Już się wiele zmienia, a na wszystko potrzeba czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież w tekście jest wyraźnie napisane, że Wałbrzych jest piękny :) "Schizofrenia jaka opanowała ludzkie umysły" powinna ustąpić jeżeli ktoś zada sobie trud i Wałbrzych odwiedzi, zapozna się z jego historią, poświęci chwilę na jego poznanie.

   Usuń
  2. czytanie ze zrozumieniem, też jest sztuką jak widać ;)

   Usuń
  3. Anonimowy10/09/2013

   Miasto MTB. Jest piękne

   Usuń
  4. Anonimowy10/09/2013

   Panie Prezydencie tak dalej, brakowało takiego gospodarza od lat, gdyby nie Pan dalej by było brzydko, ponuro i beznadziejnie.

   Usuń
 2. Anonimowy10/06/2013

  Dla mnie pięknie napisane...warto zobaczyc nawet takie "brzydkie" miasta bo dla prawdziwego artysty i człowieka z wrazliwą duszą maja one urok...Pozdrawiam- Wałbrzyszanka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy10/06/2013

  Tekst pod zdjęciem nie pasuje do całej reszty, gdyż w Wałbrzychu tyle się dzieje, tyle remontów, tyle inwestycji, powstają nowe komunalne kamienice, dużo remontuje się budynków, remonty ulic, budowa nowych ulic, obiekty sportowe, obiektu kulturowe typu Stara Kopalnia czy Górniczy Dom Kultury. Powinno być tam napisane że Wałbrzych jest uważany za brzydkie miasto ale w rzeczywistości jest to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy10/06/2013

  Zgadzam się z autorem. Taki jest Wałbrzych,wybrzydzamy i tęsknimy. Nic nie działo się przez wiele lat.... Teraz zaczęło się DZIAĆ!!! Widać zmiany,ogromne zmiany. A jednak można...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy10/06/2013

   Oczywiście Tylko tekst pod zdjęciem jest niczym innym jak przytoczeniem słów wieśniaka ze Świdnicy który nas mieszkańców Wałbrzycha obraził.
   Ten tekst inaczej bym ujął

   " To Wałbrzych - "Polskie Detroit", "Mordor", miasto upadłe, pogardliwie pomijane, kojarzone z biedą i brzydotą chociaż ten wizerunek nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością."

   Usuń
  2. To prawda. Poprawione, bo nie taka była intencja tego zdania.

   Wałbrzych może nie jest tak zwyczajnie piękny, ale na pewno bardziej fascynujący i ciekawy niż niejedno miasto z zadbanym ryneczkiem i wymalowanymi kamieniczkami. Problem w tym, że przeciętny Polak wie tyle co nic na ten temat, a stereotypy są wciąż silne.

   Usuń
  3. Anonimowy10/06/2013

   Wałbrzych jest piękny i ciekawy. Wałbrzych też ma zadbany rynek i nie tylko. Trzeba wziąć pod uwagę że Wałbrzych został zniszczony przez przemysł górniczy, trwało to wiekami. Warto też pamiętać że Wałbrzych to miasto typowo przemysłowe. Teraz porównać inne miasta gdzie nie było degradacji przez przemysł, to na tym tle Wałbrzych znakomicie się prezentuje niż inne miasta, niemające takich problemów z przemysłem, także Świdnica czy inne miasta to do pięt Wałbrzychowi nie dorastają.

   Usuń
  4. Anonimowy10/06/2013

   Niezgadzam się że zdaniem że to przemysł zniszczył Wałbrzych.
   Zniszczyły go rządy dojace Wałbrzych jak dojna krowę-wszystko dla stolicy nie dając nic w zamian.
   Powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności!

   Usuń
  5. Anonimowy10/08/2013

   Chyba nie masz zielonego pojęcia co piszesz mówimy o zniszczeniach a nie o rozgrabieniu Wałbrzycha, DO ZNISZCZEŃ PRZYCZYNIŁ SIĘ PRZEMYSŁ.

   Usuń
  6. Taaak, to ta "zua Warszawa" zniszczyła Wałbrzych ;-) Stereotypy wciąż żywe. Hłe, hłe. Chcecie walczyć ze stereotypami, a sami inne utrwalacie.

   Usuń
 5. Anonimowy10/06/2013

  Waldenburg

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy10/06/2013

  Niech żyje Roman Wielki, który zastał Wałbrzych zaniedbany a zostawi wyremontowany :-). Myślę, że jeszcze dwie kadencję i naprawdę będzie nieźle.

  OdpowiedzUsuń
 7. hahaha wieśniak ze Świdnicy: Świdnica historycznie doniosła osada z autentyczną bogatą zabudową vs. miasto bloków, które było przez chwilę średniej wielkości miastem przemysłowym. Taaaa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy10/07/2013

   wieśniak z Wałbrzycha: swoje kompleksy wylewam w internecie obrażając Świdniczan, którzy w większości sa pozytywnie nastawieni do Wałbrzyszan

   Usuń
  2. Anonimowy10/08/2013

   To nie my obraziliśmy was tylko wasz wiceprezydent nie pozwolimy sobie aby byle kto że Świdnicy nas obrażał, jak byście byli pozytywnie nastawieni do Wałbrzycha to byście takich głupot nie pisali na temat Wałbrzycha i mieszkańców.

   Usuń
  3. Anonimowy10/08/2013

   A Mordor to macie u siebie w Świdnicy bo gdyby nie Wałbrzych i jego przemysł to dalej byście mieli drewniane chatki. I koniec dyskusji wasz zastępca prezydenta Świdnicy w ogóle nie powinien się tak udzielać w taki sposób, ale to świadczy o tym jaki poziom tam panuje.

   Usuń
 8. Anonimowy10/08/2013

  ......

  ...wszedzie dobrze, gdzie nas nie ma - badzmy pozytywni, to przeciez NASZE MIASTO! Obecny wlodarz jest pierwszym, ktory wie, co robi. Pozatem jest niezwykle odwazny, bo postawil sobie za zadanie naprawe tego, co inni po prostu zniszczyli. Pozdrawiam Go I jego ekipe. Klasa' 64, 2 L.O.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy10/09/2013

  Romek naprawia to co spierd... jego partia w ostatnich latach. Niestety nie wszystko da się już naprawić. Niestety nadal trzyma się za łapkę choćby z czarnym Piotrem zapraszając go do kolejnych bezużytecznych rad co jest zwykłym świństwem. Więc z jednej strony jest umoczony z drugiej góra pozwala mu na pewne fanaberie i wspomaga pomysły na czym mieszkańcy skorzystają. Ale nie pit... że jest mesjaszem bo możecie się któregoś dnia zdziwić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam :) Wpis mi się bardzo podoba, w pigułce opisuje Wałbrzych w doskonały sposób. Tak krótko i na temat :) Szykuje posta o zakamarkach tego miasta i tu mam pytanie czy mogłabym wykorzystać fragmenty? Oczywiście podam u siebie w wpisie skąd pochodzą materiały i zamieszczę linka. Pozdrawiam Milo (projekt.milo@gmail.com)

  OdpowiedzUsuń
 11. A na mnie Wałbrzych sprawił lepsze wrażenie, niż się spodziewałem, ale może to dlatego, że lubię przełamywać stereotypy (w tym roku odwiedziłem Radom i też jest lepiej, niż sądziłem). Za to poniżej oczekiwań wypadła Legnica. Chyba tam nie ma pomysłu na przyszłość.

  Zapraszam tych, którzy lubią przełamywać stereotypy do Warszawy - też jest zupełnie inaczej, niż donoszą media.

  http://fenomenwarszawy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzędy wiekowych kamienic, to dopiero coś - przertwałe budynki w którym ktoś przejdzie, pierdnie, zatrąbi. FANTASTYCZNIE.

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.