12/13/2013

Skarby muzeum w Nysie

Kapcie, wyfroterowane parkiety, rycerskie zbroje, obrazy na ścianach i eksponaty w gablotach - takie muzeum wielu z nas kojarzy się już tylko i  wyłącznie z dzieciństwem. Odeszło na rzecz multimedialnych nowinek, elektronicznych fajerwerków i wyszukanych sposobów ekspozycji, często kosztem eksponatów, które nie odgrywają dzisiaj znaczącej roli. Liczy się już tylko forma a nie treść, jakby muzea musiały konkurować z galeriami handlowymi i skomercjalizowały się razem z otaczającym je światem...


Muzeum w Nysie jest chlubnym wyjątkiem, gdzie poczujemy ten zapomniany klimat. Trzy kondygnacje ogromnego pałacu biskupiego, pełne cennych eksponatów ze wszystkich dziedzin sztuki, ze wszystkich epok, których ilość i wartość przewyższa kolekcje muzealne w wielu dużych miastach.
Wizyta w skarbcu św. Jakuba ulokowanym w kościelnej dzwonnicy to już inne doznania, ale wciąż najważniejszy jest eksponat, a nie scenografia.

Oferta muzealna niewielkiej Nysy to czołówka w skali kraju. W szczególności teraz, gdy pogoda nie sprzyja spacerom w plenerze, warto zajrzeć do środka i poznać spory kawałek historii Śląska. Tutaj zobaczymy przedmioty pochodzące z nieistniejącego już świata śląskiego mieszczaństwa i arystokracji, takie jak na przykład elementy dawnego wystroju pałaców:w Kamieńcu Ząbkowickim, Frączkowie, Kopicach i wielu innych rezydencji.


więcej zdjęć: muzeum - skarbiec św. Jakuba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.