Od(budowa) zamku w Ząbkowicach Śląskich

W zeszłym 2013 roku przeprowadzono prace remontowe na terenie zamku w Ząbkowicach Śląskich.

(...)"Ratowanie tego przepięknego zabytku przed zniszczeniem, jego struktury a tym samym ochrona spuścizny historycznej Polaków, Czechów i Niemców uważam za nasz obowiązek. Ratowanie piękna przeszłości - to, co teraz robimy jest działaniem mającym przekształcić ruiny zamku w miejsce, które zostanie udostępnione turystom, gdzie aktywnie będą mogli spędzać czas. Docelowo na zamku będą odbywać się wydarzenia kulturalne, happeningi, wystawy" - powiedział burmistrz Marcin Orzeszek.(...)

(...)Dzięki pieniądzom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu gminy, ukończono już dwa etapy renowacji. Ale na tym nie koniec. W roku 2014 rozpocznie się kolejny - III etap polegający na pracach zabezpieczających korony murów skrzydła zachodniego i północnego oraz prace konserwatorsko-zabezpieczające murów zamku.(...)



Jeszcze nie zakończono prac budowlanych a już pojawiły się kontrowersje. Napisał jeden z mieszkańców Ząbkowic Śląskich i przesłał zdjęcia, które wzbudzają niepokój, a raczej powinny wzbudzać, gdyby nie fakt, że tego typu działania są dzisiaj smutną normą na terenie całego kraju. O ile potrzeba ratowania zamku nie podlega dyskusji, sposób w jaki jest to robione tej dyskusji wymaga.

Betonowe stropy i posadzki, plastikowe okna, rynny, pianka montażowa, współczesna cegła i bloczki betonowe. Czy to jest dopuszczalne w tego typu obiektach a jeżeli tak to jakimi kryteriami trzeba się posłużyć by sobie pozwolić na taką "budowlankę"? Chyba ktoś to nadzoruje, przynajmniej powinien. Ciekawe jest to iż odbudowano wysadzoną podczas wojny trzydziestoletniej basteje i to w całości prawie współczesnymi materiałami. Czy sam fakt odbudowy czegoś co zostało wysadzone kilkaset lat temu ma racje bytu ? Czy raczej powinno się obiekt zabezpieczyć i pozostawić jako trwałą , romantyczną ruinę ? Oglądając jak remontuje się inne zamki w Polsce ma się dziwne wrażenie , że zamek ząbkowicki zalewa się betonem i robi się z niego dosłownie bunkier.










Wcześniejsze remonty. Lata 90-te XX wieku:







Obsługiwane przez usługę Blogger.