2/21/2014

Ratujmy Paczków przed Carcassonne

(...)Projekt Galerii nawiązuje do historii i tradycji rejonu i wkomponowuje się w zabytkowy charakter okolicy. Elewacja centrum została zaprojektowana, tak aby korespondować z historycznymi zabudowaniami - murami obronnymi. Również od strony wizualnej, w zakresie logo, wystroju wnętrza i elementów komunikacji projekt został stworzony z myślą o średniowiecznych korzeniach miasta.(...)


tekst i zdjęcie ze strony propertynews.pl

Każda miejscowość musi się rozwijać aby przetrwać i dotyczy to także pięknie "zakonserwowanego" Paczkowa. Jeżeli nie będą pojawiały się kolejne inwestycje a wraz z nimi miejsca pracy, nic nie uratuje tego pięknego miasta przed degrengoladą z jaką mamy do czynienia w innych miejscach Polski. Czy akurat "galeria handlowa" pomoże, czy dobije miejscowy handel, można dyskutować. Problemem nie jest planowana budowa takiego obiektu a jego "architektura" (?)...

Spojrzenie na wizualizację uświadamia nam, że ktoś wciąż tkwi mentalnie w średniowieczu i to widzianym oczami dziecka. Mistrzowie z tego okresu pewnie by załamali ręce na widok tego "dzieła" jakie zafundował nam "architekt" (?). Aż trudno uwierzyć że na początku XXI wieku, w czasach gdy trwa intensywna dyskusja na temat zdegradowanej polskiej przestrzeni ktoś potrafi zaprojektować coś takiego z myślą o średniowiecznych korzeniach miasta. Prawdopodobnie twórca spędził ostatnie 100 lat w lochu i nie dotarły do niego wieści z cywilizowanego świata... Paczków przez wieki opierał się licznym najazdom, niszczycielskiemu upływowi czasu, jego mieszkańcy szanowali spuściznę architektoniczną miasta i uzupełniali ją harmonijnie wkomponowanymi nowymi obiektami. Nawet w okresie PRL nie powstało nic, co by psuło zastane otoczenie, co jest rzadkością, szczególnie na "Ziemiach Odzyskanych". Wszystko wskazuje na to, że mury polskiego Carcassone runą (wizerunkowo) pod wpływem "korespondencji" z nowym "dziełem" na miarę naszych czasów (?). Czy ktoś w końcu rozpocznie weryfikację posiadanych uprawnień architektonicznych pod kątem estetyki tworzonych projektów i powstrzyma niszczenie naszej przestrzeni zanim nie będzie za późno ?


7 komentarzy:

 1. Paczków ma bardzo daleko do Carcassonne i praktycznie mało go przypomina. Za to jest bardzo ciekawym miejscem, które ma swoją historię i atmosferę, mam nadzieję, że tego nie zniszczą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy2/22/2014

  Paczków obecnie ma daleko do francuskiego Carcassonne. Jak jednak widać na wizualizacji wybudujemy w nim Carcassonne na miarę potrzeb większości Polaków, na miarę możliwości III Rzeczpospolitej i zapewniamy cały cywilizowany świat, że nie jest to nasze ostatnie słowo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja p...

  ale poza tym, ładne zdjęcia, tylko straszny kurz na matrycy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy2/24/2014

  O co wam ludzie chodzi,przecież nasze władze martwią się o ludzi będą nowe miejsca pracy dla 30 osób,a to ze straci ją 200 osób to ich nie interesuje za niską mamy statystykę
  bezrobocia w Paczkowie i musimy ją podnieść

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy2/25/2014

  Tak naprawdę w Paczkowie i okolicach jest nas ok. 5000 reszta ludzi już dawno wyjechała . Niech władza się zastanowi nad podjęciem jakichkolwiek decyzji . W wypadku galerii powstaną miejsca pracy tylko dla 30 osób ze stażami z PUP a rzeczywiście straci pracę stałą 200 osób . I niech nikt nie mówi o spadającym bezrobociu . Ludzie z stąd uciekają a tych co zostali nie stać nawet na bilet żeby pojechać podpisać się do PUP Nysa.

  OdpowiedzUsuń
 6. No niech sobie (i nam) stawiają te galerie handlowe, tylko nie w centrach, zwłaszcza zabytkowych, a jak już, to niech je wkomponowują stylistycznie.

  Pytanie brzmi - czy Paczków na tym coś zyska?

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy3/09/2014

  Zwiedzanie wieży w Paczkowie wiązało się z dziwną wycieczką do kiosku, gdzie można było dostać klucz… Dla obcokrajowców – nie do przejścia. Dla nas – dziwne.
  Za to przed kościołem spotkaliśmy młodego człowieka, przewodnika – amatora. Za „co łaska” pięknie opowiedział nam o historii kościoła i Paczkowa.
  Bardzo fajne, pozytywne doświadczenie, dające nadzieję dla Dolnego Śląska.

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.