4/22/2014

Frustracja potrzebna od zaraz

Dolny Śląsk to region dla wymagających, dla kogoś, kto chce zobaczyć coś, czego nie mają inni. Miejsce dla ludzi wrażliwych, lubiących historię, wyczulonych na prawdziwe piękno, zdeterminowanych w poszukiwaniach kolejnych ukrytych skarbów. Na początku jest zauroczenie, po nim przychodzi ciekawość i chęć poznania kolejnych zapomnianych zakątków, rozpoczyna się niekończący maraton po kościołach, zamkach, pałacach, dworach położonych poza utartymi szlakami. Z czasem rodzi się frustracja i gniew, a poglądy na zastaną rzeczywistość coraz bardziej się radykalizują. W głowie się nie mieści jak zaniedbany jest region i ile zniszczeń przyniosły ostatnie dziesięciolecia. Nie zauważają tego mieszkańcy i stali bywalcy, nie przeszkadza to urzędnikom i politykom, oswoili się z tym widokiem - dewiza "nic się nie da zrobić" trafiła na podatny grunt.


Nawet najbardziej odporni miłośnicy muszą przejść przemianę widząc walący się dwór w Dziewinie, zaśmiecone ruiny zamku w Gościszowie, zdemolowaną salę balową pałacu w Brzezince i setki innych, podobnych obrazków. Im nie da się wmówić, że jest wspaniale, że jest sukces bo wyremontowano co dwudziesty zabytek, a reszty uratować się nie da. Jeżeli ktoś w to wierzy, chociaż nie da się ukryć że jest niewielki postęp, bardzo mało jeszcze widział i powinien te braki jak najszybciej nadrobić. Im więcej będzie "frustratów" tym większa szansa na obalenie niebezpiecznej propagandy sukcesu i zmuszenie odpowiedzialnych za ten stan do działania. Czarowanie rzeczywistości i przesadny optymizm nie służą niszczejącym zabytkom...
7 komentarzy:

 1. Ale czy ta facjata musi pojawiać się na pierwszym miejscu w poście?
  Może tak na drugim. Błagam! Twój post pojawia się na liście moich blogów z tą właśnie facjatą. Bardzo to psuje mi nerwy i upolitycznia mojego bloga. Czy potrzebny jest jeszcze jakikolwiek komentarz do dalszej części?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. To już drugi raz w ciągu tygodnia! Proszę, zmień kolejność zdjęć. Może wspomnienie nazwiska tego jegomościa z tytułem który niestety piastuje wystarczy?

  OdpowiedzUsuń
 3. A jeśli chodzi o frustrację to oczywiście jestem totalnie sfrustrowany tą groteskową postacią i całym jej dorobkiem, powtarzam całym dorobkiem tej prosowieckiej tragifarsy. Tak traktuje zabytki, jak wszystkich i wszystko inne w Polsce! Trza do urn i dobrze wybrać na przyszłość. Amen.
  Raz jeszcze Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę nie odbierać tego "politycznie". Każdy inny prezydent. bez względu na opcję miał i będzie miał zabytki tak samo głęboko w d... To nie konkretni ludzie są tutaj winni a system.

  OdpowiedzUsuń
 5. To smutne, że Pan z taką łatwością generalizuje i sprowadza wszystko do winy bezosobowego SYSTEMU. Swoją dość ogólną oceną z działań prezydentów w zakresie ochrony zabytków zmusił mnie Pan do poszukiwań prawdy.
  Trzeba przyznać, że co do większości poprzedników tego jegomościa z pierwszej fotografii bardzo się Pan nie pomylił. Na przyszłość jednak odsyłam do głębszej lektury poprzedzającej tak radykalne opinie.
  A jak będzie z tym zdjęciem? dałoby radę przesunąć je o jedno oczko w dół;)?
  Polecam jeden z artykułów, które znalazłem apropos tematu:
  http://kraj24.pl/archiwum/611_1_lech_kaczynski_odnawia_zabytki.html
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy5/08/2014

  Właśnie powinniśmy zacząć odbierać to politycznie co wokół nas się dzieje - bo polityka ma ogromny wpływ na naszą rzeczywistość czy komuś się to podoba czy nie. Jeśli my się nie zainteresujemy polityką, to ona się zainteresuje nami, a wtedy może robić co chce, bo napotyka ona na naszą bierność.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też miałem frustrację i tylko tyle mogłem https://sites.google.com/site/kretweb/

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.