12/19/2014

Dolnośląskie zamki i pałace w 2014 roku

2014 rok nie był przełomowy dla dolnośląskich rezydencji i w porównaniu z rokiem poprzednim wydaje się że niewiele się działo. Spłonęły dachy zamków w Książu i Kliczkowie więc zamiast zysków są dodatkowe straty. Stabilizacja oraz brak spektakularnych zapowiedzi mogą mylić ponieważ wciąż trwają i długo jeszcze będą trwały inwestycje zapoczątkowane w latach poprzednich a wśród nich min. odbudowa pałaców w Kamieńcu Ząbkowickim, Gorzanowie, Ścinawce Górnej, na terenie zamku Niesytno w Płoninie i w kilku innych miejscowościach. Wydarzeniem było otwarcie dworu w Goli Dzierżoniowskiej i zamku w Karpnikach dla klientów oraz turystów. W obu przypadkach mamy do czynienia z wzorcową adaptacją starych murów na cele komercyjne.

Niestety, brak wieści na temat zabytku oznacza zazwyczaj jego powolną agonię. W 2014 roku nie było "widowiskowych" zawaleń i rozbiórek (poza wspomnianymi pożarami) co nie oznacza że nic złego się nie dzieje. W większości dolnośląskich zamków, pałaców i dworów niszcząca kropla drąży dachy i ściany. Prędzej czy później zobaczymy i usłyszymy ich upadek.


Wydarzenia w 2014 roku:

Zakończyła się odbudowa renesansowego dworu w Goli Dzierżoniowskiej. W jego wnętrzach urządzono luksusowy hotel. Został on doceniony wyróżnieniem w konkursie Zabytek Zadbany 2014.


Planowana jest rewitalizacja pałacowego parku w Pokoju. Na ten cel przeznaczono na początek 10 milionów złotych.

Zamek Książ zyskał nowe pokrycie dachowe, które 10 grudnia częściowo spłonęło, na domiar złego akcja gaśnicza spowodowała straty w pomieszczeniach poniżej. Wyremontowane zostało mauzoleum Hochbergów w książańskim parku, na terenie którego przeprowadzono prace porządkowe i upiększające.

Nadleśnictwo Wałbrzych przeprowadziło prace porządkowe na terenie zamku Cisy.

W Rogowie Sobockim trwają prace archeologiczne, które mają być początkiem odbudowy tutejszego dworu,

Powiat kłodzki przegrał proces w którym domagała się odszkodowania lub zwrotu zamku w Szczytnej. Obiekt pozostał w rękach zakonu Misjonarzy św. Rodziny.

Pałac w Biechowie przeszedł formalnie w ręce prywatnej spółki która zapowiada remont obiektu.

Rozpoczął się remont pałacu w Kębłowicach koło Wrocławia.

Zakończył się remont pałacu w Łagowie koło Zgorzelca.

Zakończył się remont pałacu w Borku Srzelińskim.Odnowiono elewację dawnego pałacu biskupiego w Nysie. Także w sąsiednim dworze biskupim trwa remont mający na celu przywrócenie tego obiektu do dawnej świetności.Przeprowadzono kolejne prace zabezpieczające na terenie zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Trwa remont renesansowego dworu w Warcie Bolesławieckiej. Odnowiono dekorację sgraffitową elewacji.

Na terenie zamku Chojnik przeprowadzono prace archeologiczne. Odkryte zostały min. fundamenty nieznanej wcześniej wieży.

Wyremontowano pokrycie dachowe i wzmocniono mury pałacu w Brodach.

Dobiegł końca 3 etap remontu ruin zamku w Ząbkowicach Śląskich. W dotychczasowych etapach odnowiono wieżę bramną, odbudowano jedną z dwóch zrujnowanych bastei, wstawiono w niej m.in. drewniane okna i zabezpieczono przed dalszym popadaniem w ruinę. Zabezpieczone zostały także korony i obwód murów zamku.

Trwa rewitalizacja twierdzy w Kłodzku, a w szczególności prace porządkowe na terenie fortu na Owczej Górze.

Zamek w Wojnowicach decyzją Ministra Skarbu Państwa został podarowany fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

6 grudnia spłonął fragment dachu zamku w Kliczkowie. Na szczęście ogień został szybko opanowany i straty są stosunkowo niewielkie.

Wyremontowano jedną z oficyn zespołu pałacowego w Goszczu. Po zakończeniu wszystkich prac ma pełnić funkcje kulturalne i oświatowe. Planowane jest zabezpieczenie ruin pałacu.


Na terenie pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim prowadzone są kolejne remonty. Odnowione zostały sklepienia podjazdu oraz udostępniono do zwiedzania nowe pomieszczenia na piętrze.


Zakończył się wieloletni remont zamku w Karpnikach. W pieczołowicie zrekonstruowanych wnętrzach mieści się luksusowy hotel.Trwają prace remontowe na terenie ogromnego pałacu w Gorzanowie. Obejmują one zarówno wnętrza zabytku, jak i jego otoczenie. Rekonstruowane są stropy, odnawiane kolejne polichromie oraz cały czas prowadzone są badania i konsultacje naukowe na terenie rezydencji. W chwili obecnej jest to największe tego typu przedsięwzięcie na Dolnym Śląsku.Remontowany jest dwór Sarny w Ścinawce Górnej. Przeprowadzono prace porządkowe na terenie dworu, budynku bramnego oraz w otaczającym je parku. Zrekonstruowano zadaszenie renesansowego spichlerza.

W dalszym ciągu rekonstruowany jest zamek średniowieczny w Płoninie w którym powstały nowe sklepienia i stropy. Ruszył także remont położonego poniżej pałacu. Odgruzowane mury zostały zabezpieczone, zrekonstruowane część stropów oraz prowizorycznie je zadaszono.

Agencja Nieruchomości Rolnych organizuje kolejne przetargi mające na celu wyłonienie nabywców na dolnośląskie rezydencje. Wśród nich znajdują się tak spektakularne obiekty jak zamek w Bobolicach, pałac w Rząśniku, folwark w Moczydlnicy Klasztornej,

Powstała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Hrabstwa Kłodzkiego. Inicjatorami są właściciele zespołów pałacowo-parkowych w Kamieńcu Kłodzkim, Korytowie, Gorzanowie, Sarnach i Żelaźnie oraz Domu Pod Twierdzą w Srebrnej Górze i Wapiennika w Starej Morawie.

Do innych wydarzeń, które odbiły się szerokim echem, a nie dotyczą zamków, pałaców i dworów, należą głośne skandale szeroko opisywane w mediach: zniszczeniu uległa zabytkowa przędzalnia zakładów "Orzeł" w Mysłakowicach, rozebrana doszczętnie przez właściciela, który niewiele sobie robił z interwencji konserwatora zabytków oraz podobna sprawa związana z rozbiórką zabytkowego fortu we Wrocławiu. Są także pozytywne wieści związane z poewangelickim kościołem w Żeliszowie, który ma już zabezpieczony dach. W Wałbrzychu otwarto po długoletnim remoncie dawną kopalnię "Julia" i udostępniono ją dla turystów. Nieznany sprawca podpalił 800-letni dąb "Chrobry" koło Szprotawy.

7 komentarzy:

 1. bardzo ciekawy wpis!

  OdpowiedzUsuń
 2. I to sa pozytywne wiadomości, cieszy mnie zwłaszcza odbudowa karpnickiego zamku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto dodać również o zakończonym remoncie pałacu w Radomiłowie i przede wszystkim o największej odbudowie na Dolnym Śląsku. O podniesieniu z gruzów pałacu w Chróstniku. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Chróstniku jeszcze się nie skończyły prace. Bardzo dziękuję za informacje o Radomiłowie.

   Usuń
 4. śleiczne zamki! warte z pewnością odwwiedzenia!!

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo ciekawy wpis, o wiekszości nawet nie wiedziałam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ważne informacje, krótko i na temat z zamieszczeniem aktualnych zdjęć, bardzo dobrze. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.