12/10/2014

Pałac w Gorzanowie odzyskuje blask

Jeszcze 2 lata temu w dachu gorzanowskiego pałacu straszyła wielka dziura, która zdawała się być początkiem końca tego niezwykłego zabytku. Częściowo zawaliły się ściany, woda zalewała stropy powodując kolejne zniszczenia, w zarośniętym parku zalegały sterty śmieci. Smutna rzeczywistość dolnośląskiej prowincji bez większych szans na poprawę.
Pałac w Gorzanowie należy do najpiękniejszych renesansowych rezydencji w Polsce, ale to jak został potraktowany po 1945 roku nie mieści się w głowie normalnego człowieka. Zachowany w niezmienionej od setek lat formie obiekt, pełen oryginalnych elementów i dekoracji zamieniono częściowo na mieszkania, a tam gdzie była niemożliwa adaptacja, pozostawiono na pastwę losu. Przez kilkadziesiąt lat dokonywano tylko bieżących napraw i wciąż szukano użytkownika który mógł uratować ten ogromny i bardzo cenny zabytek. Malowane stropy i ściany były systematycznie dewastowane i rozkradane, aż pozostały po nich jedynie marne resztki, wyrwane zostały drzwi i okna, potłuczone cenne sztukaterie. Po 1989 roku zmieniali się właściciele, obiecywali remonty ale zwykle kończyło się na słowach. Pewnego dnia runął remontowany nieudolnie dach i wtedy zdarzył się cud.

Pojawili się ludzie, którzy nic nie obiecywali tylko zabrali się do pracy: szybko naprawili dachy, odbudowali zawalone ściany i zabezpieczyli najcenniejsze elementy. Ożyły stare mury za sprawą robotników, wolontariuszy i naukowców, w parku rozpoczęły się prace porządkowe które trwają do dzisiaj. Fundacja Pałac Gorzanów ratuje jedną z najpiękniejszych i największych rezydencji szlacheckich w Polsce za cel stawiając sobie stworzenie w jej murach muzeum. Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat żeby w końcu obiekt doczekał się odpowiedniego gospodarza, który wykorzysta go we właściwy sposób. Minęły 2 lata, a efekty pracy fundacji widać gołym okiem i chociaż do szczęśliwego zakończenia wciąż jest daleko, nie da się nie docenić tego co już jest wykonane. Trzymajcie wszyscy kciuki aby ten cud trwał jeszcze długo i wspierajcie w każdy możliwy sposób odbudowę tego wspaniałego zabytku bo mamy do czynienia z jedną z najbardziej spektakularnych tego typu inwestycji w kraju. Jeżeli się uda, to będzie wzór do naśladowania dla innych i szansa na ratunek dla kolejnych zabytków. Wystarczy tylko przyglądać się jak to się robi w Gorzanowie, gdzie najważniejsza jest pasja a nie rachunek ekonomiczny.

Więcej na ten temat w artykułach:
Rozpoczęła się agonia pałacu w Gorzanowie

Więcej zdjęć na stronie www.zabytkidolnegoslaska.com.pl:

Aktualności na stronie pałacu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.