7/09/2015

Czar średniowiecza

Romański kościółek p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie jest jedną z najpiękniejszych pamiątek historycznych w Polsce. Niewiele zachowało się świątyń które niemal w niezmienionym stanie, bez późniejszych poważnych ingerencji, przebudów, zniszczeń i przekształceń przetrwały do naszych czasów. Po przekroczeniu progu tego zabytku dosłownie przenosimy się w czasie, dotykamy średniowiecza, czujemy jego zapach i klimat.
Powstał w XIII wieku jako parafialny ale w 1391 roku stracił swoją rangę na rzecz kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w centrum miasteczka. W 1428 roku w jego murach schroniła się ludność przed najeźdźcami husyckimi. W tym samym roku wybuchł pożar i w 1507 roku ukończono jego odbudowę która nadała mu obecny kształt. Świątynia służyła ewangelikom, aby w 1645 roku wrócić z powrotem do katolików, później traciła na znaczeniu stając się kaplicą cmentarną. Po 1945 roku opuszczony kościół niszczał, a jego wyposażenie rozdysponowano dla innych parafii w całej Polsce (min. w Poznaniu). Doceniając jednak rangę zabytku przeprowadzano różne prace remontowe i konserwatorskie w latach pięćdziesiątych oraz siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
W zdesakralizowanym wnętrzu zachowały się przepiękne freski z XIII i XIV wieku, romańskie detale kamieniarskie, epitafia i płyty nagrobne z XVI wieku, empory zbudowane z polichromowanych desek gotyckiego stropu w 1562 roku oraz kamienna chrzcielnica i mensa ołtarzowa. Można spacerować po emporach, wejść na gotycką wieżę, zobaczyć wystawy organizowane w kościelnej nawie. Zabytek jest udostępniony w sezonie do zwiedzania w godzinach 11-18 oraz na telefon w pozostałych porach dnia i roku.
W przeciwieństwie do wielu "urzędowo" otwartych atrakcji turystycznych w innych rejonach Dolnego Śląska w Świerzawie mamy do czynienia z wielką pasją i zaangażowaniem osób zajmujących się świątynią, które poświęcają swój czas aby każdy z nas mógł zobaczyć jej wnętrze i poznać historię tego miejsca. Doceniamy to zwłaszcza wtedy gdy uświadomimy sobie że wiele innych pięknych i wciąż użytkowanych kościołów w okolicy jest dla turystów zupełnie niedostępnych. Ten niewielki zabytek, chociaż wciąż mało znany, jest jedną z największych atrakcji w kraju. W przeciwieństwie do tysięcy innych jest ORYGINALNY.

więcej zdjęć: www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

5 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia. Warto zwiedzić i myślę, że t na pewno zrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce, już oglądając tylko zdjęcia czuję ten klimat i chciałbym tam być.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy7/12/2015

  Byliśmy w tamtym roku. Naprawdę warto zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. "wyposażenie rozdysponowano dla innych parafii w całej Polsce (min. w Poznaniu)"

  Wiadomo co dokładnie i do której poznańskiej parafii?

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy7/03/2017

  Uważam , że wyposażenie powinno wrócić do tego kościoła. Dlaczego Poznań duże miasto bogaci się kosztem małej Świerzawy. Byliśmy niedawno w tym kościele i na wieżę nas nie wpuszczono.

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.