12/13/2015

Dolnośląskie zamki i pałace w 2015 roku

Mijający rok dla dolnośląskich rezydencji oznaczał ogrom pracy bez spektakularnych efektów. Nie było wielkich otwarć, ale też i bolesnych upadków. W kilkunastu zabytkach prowadzone są prace mające na celu przywrócenie im dawnej świetności. Niestety, będą one trwały jeszcze długie lata, tak wielkie były zniszczenia i zaniedbanie. Efekty jednak już widać.


Trwa remont kompleksu pałacowo-parkowego w Chróstniku. Zakończono prace przy elewacji pałacu i w otaczającym go parku. W dalszym ciągu odbudowywane są zabudowania gospodarcze i infrastruktura.


Sporo się dzieje w pałacu w Gorzanowie. Odnawiane są wnętrza, rekonstruowane stropy i sztukaterie, uporządkowano sąsiedni park. W międzyczasie na miejscu organizowane są różne imprezy kulturalne i sesje naukowe. Dokonywane są kolejne odkrycia nieznanego dotychczas wystroju pałacu.


Odnowiono romańską kaplicę zamku w Sobótce-Górce. Trwają także inne prace remontowe min. wymieniono pokrycie dachu.

Zamek Niesytno w Płoninie zyskał kolejne stropy oraz zadaszenie pałacu. W dalszym ciągu rekonstruowane są mury zamku i wieży.

Odnawiane i zabezpieczane są mury zamku w Ząbkowicach Śląskich. W ostatnim czasie trwają prace zabezpieczające przy wieży na dziedzińcu.

Zakończył się remont dachu zamku w Głogówku. Planowane są kolejne kroki mające na celu zabezpieczenie zabytku.

Odnowiono renesansowe krużganki dworu w Nawojowie Łużyckim

Trwa remont renesansowego dworu w Piotrowicach Świdnickich. Wymienione zostało pokrycie dachowe oraz wykonano stolarkę okienną. We wnętrzu przygotowywana jest ekspozycja muzealna.

W dalszym ciągu remontowany jest renesansowy zamek w Prochowicach.

Odbudowywany jest dwór w Ścinawce Średniej. Zabezpieczone zostały mury budynku, wykonano nowe stropy oraz pokrycie dachowe.


Trwa remont kompleksu pałacowego Sarny w Ścinawce Górnej. Pokryto nowym dachem renesansowy spichlerz, odnowione zostały elewacje budynku bramnego oraz uporządkowano park. Odbyły się także pierwsze koncerty w pałacowej kaplicy.


Stopniowo rekonstruowany jest pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. W tym roku min. zabezpieczano dachy budynku.

Odnowiony został budynek bramny zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Przeprowadzono min. konserwację dekoracji sgraffitowej i wymianę stolarki okiennej.

Trwają prace konserwatorskie we wnętrzu pałacu w Ciechanowicach. Konserwowane są min. dekoracje malarskie.

Odnawiane są dekoracje malarskie i polichromowane stropy dworu w Będkowicach.

Wykonano prace zabezpieczające na zamku w Bolkowie min. zrekonstruowana została renesansowa attyka.

Nowy właściciel dworu w Lisich Kątach przeprowadził gruntowne prace porządkowe i zabezpieczające.

W ostatniej chwili ruszył remont pałacu w Piszkowicach. W tym roku zabytek zyskał nowego właściciela, który błyskawicznie rozpoczął prace mające na celu przywrócenie budynku i jego otoczenia do dawnej świetności.

Przeprowadzono prace porządkowe na terenie parku przypałacowego w Piotrowicach.

Wymieniono zniszczone pokrycie dachu zamku Książ w Wałbrzychu. Wykonano także szereg innych prac w otoczeniu zabytku oraz w jego wnętrzu. Do zamku po latach wróciły na wystawę obrazy poprzednich właścicieli, podpisana została także umowa mająca na celu udostępnienie podziemnych tras dla ruchu turystycznego.

Spłonął pałac w Cieszycach

Spłonął pałac w Golędzinowie

W lipcu zawaliła się wieża pałacu w Ciepielowicach. W grudniu spłonął dach zabytku.

Pałac w Ołdrzychowicach Kłodzkich ma nowego gospodarza - planuje on otworzenie w nim ośrodka sanatoryjnego.

Wymienione zostało pokrycie dachu pałacu w Osetnie.

Najpierw udostępniono do zwiedzania zamek w Niemodlinie, później ruszyły w nim pierwsze prace remontowe i zabezpieczające.


Wykonano nowy dach oraz odnowiono elewacje pałacu w Kębłowicach.

Trwają prace remontowe na terenie pałacu w Nowiźnie min. wykonano nowe pokrycie dachowe.

Dwór w Kraszowicach i pałac w Rząśniku zostały sprzedane w przetargu ANR i trafiły w ręce tego samego gospodarza. Planuje on odbudowę zabytków.

Zakończył się wieloletni remont pałacu w Kamieńcu k. Kłodzka. Obecnie funkcjonuje w nim hotel oraz organizowane są imprezy kulturalne.

Odnawiany i porządkowany jest folwark dawnego pałacu w Modłej.

W tym roku po raz pierwszy od wielu lat udostępniono do zwiedzania zamek w Chobieni. Na terenie zabytku były także organizowane imprezy.Pozostałe obiekty, poza tymi znanymi, jeszcze trwają, są nieznacznie zabezpieczane i podpierane lub giną w ciszy z każdym dniem. Wciąż czekają na swoją kolej, ale nie ma się co łudzić, w tym tempie i z tym zaangażowaniem środków nie mają żadnych szans. Brak informacji o ich stanie oznacza niestety zazwyczaj złe wieści.

W większości dolnośląskich zamków, pałaców i dworów niszcząca kropla drąży dachy i ściany. Prędzej czy później zobaczymy i usłyszymy ich upadek.

3 komentarze:

 1. Jak moglo zabraknac Goszcza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co takiego wydarzyło się w Goszczu w 2015 roku ? Remont oficyny był w 2014.

   Usuń
 2. Ciekawy spis. Warto się nim posiłkować zwiedzając dolnośląskie zabytki.
  Szczęśliwego Nowego Roku.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.