2/28/2016

Przywracanie pamięci

Gliwicki Dom Przedpogrzebowy położony na nowym cmentarzu żydowskim jest jedynym dziełem wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera na Śląsku. Urodzony na Morawach twórca, którego podobizna zdobi między innymi wiedeński ratusz (kierował jego budową) był znanym i docenianym projektantem wielu synagog na dawnych ziemiach Austro-Węgier. Niewiele z nich dotrwało do naszych czasów i mało brakowało żeby gliwicki zabytek podzielił ich los. Opuszczony i zaniedbany, z braku funduszy i pomysłów na zagospodarowanie, przez dziesiątki lat chylił się ku ruinie.
Na początku roku (2016) uroczyście otwarto w jego murach wyremontowany kosztem 6,5 miliona złotych nowy oddział muzeum w Gliwicach - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Mimo że prezentowana ekspozycja nie jest docelowa (trwają prace nad multimedialną wystawą) już dzisiaj budynek tętni życiem licznie odwiedzany przez mieszkańców i turystów. Powstały sale ekspozycyjne i edukacyjne, a główna hala z powodzeniem może pełnić funkcję sali koncertowej.
Niestety, konserwacja i sposób adaptacji budynku nie powalają na kolana. W wielu miejscach sprawia wrażenie jakby został wybudowany wczoraj co w przypadku zabytku nie jest komplementem. Rażą niedoróbki, złe rozwiązania projektowe, zastosowane współczesne (często najtańsze) materiały. Czy jesteśmy już skazani na taki sposób konserwacji zabytków ? Czy nie można tego zrobić inaczej ?


To co zepsuli budowlańcy i projektanci na szczęście nadrabiają ludzie. W nowym oddziale muzeum panuje fantastyczna, pełna życzliwości atmosfera, co rzuca się w oczy już po przestąpieniu progu. Organizowane są zarówno konferencje i wykłady, jak i zajęcia dla dzieci. Pomyślano nie tylko o ekspozycji muzealnej ale także o pomieszczeniach przeznaczonych do edukacji, co w powiązaniu z tematyką muzeum jest rzeczą bardzo istotną. Powstała placówka kulturalno-oświatowa z wielkim potencjałem na przyszłość. Jedyna taka na Śląsku.

więcej: www.zabytkigornegoslaska.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.