11/17/2013

Jesienny zamek Książ

Wałbrzyski zamek Książ - najpiękniejszy i największy zamek Dolnego Śląska, jego turystyczna ikona i chluba, przechodząca kolejne gruntowne remonty po długich latach zaniedbań. Labirynt korytarzy, setki pomieszczeń, kilkanaście budynków, tarasy, stajnie, park, podziemia i tysiące zwiedzających każdego dnia... Tłok i hałas nierozerwalnie wiążą się z tym miejscem, co świadczy tylko i wyłącznie, że fenomen Książa chce poznać każdy, ale nie każdy w takich warunkach go dojrzy i zrozumie, chyba że zdecyduje się przyjechać tutaj poza sezonem.

Wczesnym jesiennym rankiem, gdy w wąwozie Pełcznicy snują się mgły i z nich wyłania się potężna bryła budowli, w ogromnym parku nie ma prawie nikogo, a na tarasach spotkamy jedynie wiatr, na dziedzińcu zamiast wrzeszczącego tłumu przechadzają się leniwie miejscowe koty. Tajemniczy Dolny Śląsk...
7 komentarzy:

 1. To miejsce wygląda jak w bajce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia. Trudno trafić, aby tutaj były pustki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba tam jechać po sezonie, z samego rana i wtedy można mieć zamek tylko dla siebie. Tylko wtedy jest prawdziwy klimat i niezapomniane wrażenia. Polecam.

   Usuń
 3. Anonimowy11/18/2013

  Wspaniały zabytek. Ma swój niepowtarzalny klimat.

  OdpowiedzUsuń
 4. ..też tam byłam...zobacz;))
  http://bozenakachel.blogspot.com/2013/07/ksiaz-furstenstein.html

  OdpowiedzUsuń
 5. znam dobrze zamczysko, mieszkałam w wałbrzychu ponad 60 lat, a Książ pamietam jeszcze z lat 50, kiedy orzed głównym wejściem była sztolnia i zjazd w podziemia, było całe również mauzoleum...

  http://leptir-visanna6.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Przewodnik mi tam opowiadał, że w latach 50-tych przyjechała komisja z Warszawy, zdemontowała wszystkie żeliwne grzejniki i "wiecie państwo, gdzie one teraz grzeją? W Pałacu Kultury w Warszawie". przyjedź o obfotografuj grzejniki z Książa ;-)

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.