2/25/2016

Anielska Krata z Branic

To miejsce stworzył wizjoner.

Biskup ołomuniecki Joseph Martin Nathan w 1898 roku sprowadził do Branic koło czeskiego Krnova Siostry Najświętszej Marii Panny z Wrocławia, które miały opiekować się chorymi w nowo budowanym kompleksie szpitalnym nazywanym dzisiaj "Miasteczkiem Miłosierdzia". W latach 1929-1932 został on uzupełniony o imponującą bazylikę wzorowaną na rzymskiej Santa Sabina projektu lokalnego architekta Paula Klehera. Istniejący do dzisiaj modernistyczny wystrój kościoła został wykonany przez lokalnych artystów, a wspaniała mozaika w absydzie prezbiterium, składająca się z kilkuset tysięcy złoconych kostek, przez benedyktyna Notkera Beckera. Najpiękniejszym elementem zdobniczym jest jednak zespół krat projektu Gebharda Utingera wykonany przez 12 kowali. Prace trwały 2 lata, a wśród wykonawców było 6 uczniów znanego artysty czeskiego Jaroslava Vonki, który współpracował z Utingerem przy wykonaniu tego dzieła.


Powstały trzy wspaniałe kraty zamykające dostęp do kruchty oraz dwóch kaplic przy ołtarzu, ozdobione 99 złoconymi i polichromowanymi postaciami, w większości przedstawiającymi anioły. Arcydzieło metaloplastyki klasy europejskiej, w Polsce prawie nieznane, a i na miejscu niewiele się na jego temat dowiemy. Nic w tym dziwnego bo niewielu turystów zagląda do położonych "na końcu świata" Branic.
więcej zdjęć na: zabytkigornegoslaska.com.pl (galeria 1 - galeria 2)

1 komentarz:

  1. Dziękuję za te piękne zdjęcia :)
    Wszyscy moi krewni którzy mnie odwiedzali zachwycali się tą świątynią! Mam w planie jeszcze znajomym pokazać to "cudo" :)

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.