Dolnośląskie zamki i pałace 2011

Nadchodzi koniec roku. To czas ocen i podsumowań wydarzeń z którymi mieliśmy w tym okresie do czynienia. Spróbujmy ocenić czy był to dobry rok dla dolnośląskich zabytków, w szczególności zamków i pałaców. Wiele z nich zmieniło właściciela, niektóre zostały zabezpieczone, zdecydowana większość niszczeje w dalszym ciągu. Poniżej zestawienie wybranych obiektów, dla których 2011 przyniósł zmiany:

Bożków - zdewastowany przez zaniedbania poprzednich właścicieli pałac został kupiony pod koniec 2010 roku przez firmę budowlaną z Sobótki. Zapowiadano otwarcie restauracji w 2011 roku jednak nic z tych planów nie wyszło. Ciężko powiedzieć czy coś się w pałacu zmieniło, ale brak alarmujących wiadomości w odchodzącym roku jest już sukcesem.

Brzezinka - zniszczony pałac zmienił właściciela, którym jest firma developerska z Wrocławia. Zapowiadana jest odbudowa tego cennego obiektu, a w tym roku miał być zabezpieczony. Na razie nic z tego nie wyszło, a jego przyszłość jest w dalszym ciągu niepewna.

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej została 20 września 2011 roku wpisana na listę pomników historii. Pałace i parki objęte ochroną to: Bukowiec, pałac w Kowarach-Ciszycy, pałac Wojanów, pałac w Wojanowie-Bobrowie, pałac Paulinum w Jeleniej Górze, pałac w Cieplicach, Pałac Dębowy i zamek w Karpnikach, pałac w Łomnicy, pałac w Mysłakowicach, pałac w Staniszowie Górnym. Prawie wszystkie wymienione obiekty są w wyśmienitym stanie lub w remoncie. Wpisanie ich na listę pomników historii poza dodatkowymi pieniędzmi z budżetu państwa raczej nie zmieni nic ponieważ są to obiekty prywatne i komercyjne. Zaniedbane obiekty wchodzące historycznie w skład Doliny Pałaców zostały pominięte, chociaż tam powinny być skierowane dotacje.
Ponadto trwa rewaloryzacja zabytkowego parku w Bukowcu. Zrekonstruowano skrzydła herbaciarni oraz odbudowano wieżę widokową.

Chróstnik - trwa odbudowa pałacu przez miejscowego biznesmena. Na razie nie wiadomo jaką funkcję będzie pełnił zabytek po odbudowie i kiedy zostanie ona ukończona. Tempo robót pozwala spojrzeć z nadzieją na to miejsce.

Ciechanowice - trwa remont miejscowego dworu. Prace są w zasadzie na ukończeniu.

Galowice - w zabytkowym spichlerzu przy pałacu zostało otwarte Muzeum powozów, zaprzęgów i wsi śląskiej. To wyjątkowe przedsięwzięcie prywatne przeszło, niesłusznie, bez większego rozgłosu.

Gaworzyce - na ukończeniu jest remont pałacu sfinansowany z pieniędzy unijnych. W pięknie wyremontowanym obiekcie powstanie dom kultury. To chyba jeden z niewielu pozytywnych przykładów działania lokalnych samorządów na rzecz ratowania zabytków w kraju.



Giebułtów - barokowy pałac zmienił właściciela jednak jego stan jest agonalny i dotychczas nie został nawet zabezpieczony.

Gola Dzierżoniowska - w dalszym ciągu trwa remont dworu. Zrekonstruowane są renesansowe szczyty oraz dach.

Grębocice - dwór został zabezpieczony i ogrodzony siatką. Zadbano o jego otoczenie. Wciąż jest jednak kompletną ruiną i tylko zachowany częściowo portal świadczy o jego dawnej świetności.

Jedlinka - pałac jest w dalszym ciągu remontowany, a jego oferta turystyczna dynamicznie rozwijana. Na terenie folwarku powstał hotel.

Kamieniec Ząbkowicki - zmarł dotychczasowy dzierżawca pałacu. Przyszłość zabytku w dalszym ciągu jest nieznana. W tym czasie miejscowi gimnazjaliści zniszczyli schody i balustrady przed frontem pałacu.

Karpniki - trwa remont zamku. W przyszłości ma w nim powstać hotel i SPA. Dotychczas zadbano o jego otoczenie, park, stawy, trwają prace we wnętrzach i przy elewacjach.

Kluczowa - po zawaleniu się dachu i fragmentu elewacji właściciel zamku rozpoczął prace remontowe. Odbudowano zniszczone mury, zadaszono pałac oraz sąsiadującą z nim oficynę. Na tym prace się zakończyły.

Komarno - na terenie pałacu zostały odkryte polichromie.

Kopice - po szumnych zapowiedziach odbudowy pozostały już tylko wspomnienia. Zrujnowany pałac jest jednak zabezpieczony i chroniony.

Krotoszyce - wprawdzie kompleks hotelowy na terenie odbudowanego pałacu ruszył już w 2010 roku, ale w 2011 roku zostały ukończone wszystkie prace.

Lipa - zmienił się właściciel zamku. Dotychczas nie przeprowadzono na jego terenie żadnych prac.

Lubiechowa - nie udało się sprzedać miejscowego pałacu. Sąsiedni dwór popada w coraz większą ruinę.

Luboradz - trwają prace remontowe na terenie kompleksu pałacowego.

Maciejowiec - również w dworze w Maciejowcu prowadzone są prace rekonstrukcyjne, jednak ich tempo i skala nie jest taka, jakby można było tego oczekiwać. W dalszym ciągu było dewastowane mauzoleum na terenie parku pałacowego.

Moszna - wyremontowana została brama w kompleksie pałacowym, który przeznaczony został na hotel. Szpital, który dotychczas mieścił się w jego murach ma przenieść się do specjalnie wybudowanego w tym celu pawilonu.

Niemojów - dwór sołtysi wystawiony został na sprzedaż. Brak informacji czy znalazł się chętny i jaka będzie jego przyszłość.

Roztocznik - w dalszym ciągu nie ma chętnych na kupno malowniczo położonego pałacu.

Niwnice - z miejscowego Dworu Dębowego wykwaterowano wszystkich lokatorów, a obiekt otoczono siatką. Nieznana jest jego przyszłość.

Proszówka - zamek Gryf został wystawiony na sprzedaż za 2 miliony złotych. Cena i perspektywy zagospodarowania ruin nie wróżą powodzenia zagospodarowania zamku w najbliższym czasie. Odbudowany został pałac poniżej wzgórza zamkowego.

Pyszczyn - z imponującego pałacu wykwaterowano ostatnich lokatorów i obiekt wystawiono na sprzedaż. Brak informacji czy zmienił właściciela.

Płonina - zamek i pałac Niesytno zmieniły właściciela, który rozpoczął na jego terenie prace archeologiczne i zabezpieczające. Zapowiadana jest odbudowa kompleksu.

Radomierzyce - ruszyły dalsze prace remontowe na terenie pałacu.

Samotwór - pod koniec 2010 roku zakończony został remont pięknego klasycystycznego pałacu. Obecnie mieści się w nim restauracja i hotel.

Ścinawka Górna - z zabudowań folwarcznych wykwaterowano dotychczasowych lokatorów i zapowiedziano prace zabezpieczające oraz odbudowę kompleksu dworskiego. Właścicielem jest fundacja księcia Walii - Karola.

Skała - według zapowiedzi do końca roku pałac ma mieć nowego właściciela, który zapowiada odbudowę.

Szklary Górne - trwa remont pałacu.

Trzebina - z funduszy unijnych odbudowano spichlerz, zwieńczony renesansową attyką mur oraz zabezpieczono ruiny dworu.

Tułowice - trwa remont pałacu.

Tyńczyk Legnicki - pałac został wystawiony na sprzedaż. Brak informacji czy znalazł nabywcę.

Warmątowice Sienkiewiczowskie - ukończono remont elewacji pałacu.

Warta Bolesławiecka - trwa odbudowa renesansowego dworu.

Żagań - trwa remont pałacu.

Żmigród - przeprowadzona została renowacja jednej ze ścian pałacu, wieży mieszkalnej, uporządkowano ruiny oraz park pałacowy. Zapowiadane są dalsze prace.

Łąka Prudnicka - niszczeje miejscowy pałac. Właściciel został ukarany grzywną.

Zamek Chojnik - trwają drobne prace remontowe.

Gorzanów - pałac zmienił właściciela. Szumne zapowiedzi odbudowy i przywrócenia do życia zabytku skończyły się wystawieniem go na sprzedaż. W dalszym ciągu niszczeje.

Grodziec - przez cały rok trwały drobne prace remontowe.

Głogówek - zamek miał być wyremontowany, zapowiadano ogromne inwestycje i skończyło się jak zwykle. Przepychanki sądowe i personalne trwają, a zamek w szybkim tempie niszczeje.

Kamienna Góra - na początku roku miejscowi radni zamierzali wystąpić o wykreślenie zamku Grodztwo z rejestru zabytków, ponieważ uznali że ruiny zagrażają bezpieczeństwu i należy je rozebrać. Później wycofali się z tego kuriozalnego pomysłu, ale zamek w dalszym ciągu niszczeje.

Zamek Książ - przez cały rok trwały prace remontowe na terenie kompleksu zamkowego.

Legnica - stopniowo remontowany jest miejscowy zamek.

Nysa - trwają przepychanki na linii konserwator zabytków, Urząd Miasta, a właściciel i dzierżawca. Szumne plany zagospodarowania dworu biskupiego zweryfikowało życie. Zabytek w dalszym ciągu niszczeje.

Piotrowice Świdnickie - przeprowadzono prace remontowe na terenie dworu.

Wilków Wielki - renesansowy dwór został wystawiony na sprzedaż.

Jaszkowa Górna - dwór został wystawiony na sprzedaż

Aż tyle i tylko tyle. To te najbardziej spektakularne osiągnięcia i porażki. Na tle innych lat, 2011 nie był ani gorszy, ani lepszy. Może wrażenie robiły zmiany własnościowe, pojawiły się szumne zapowiedzi spektakularnych inwestycji. Miało być pięknie, ale zostało w zasadzie po staremu. W kilku miejscach pojawiły się uzasadnione nadzieje na lepsze jutro, w kilku innych udało się przeprowadzić kosztowne i efektowne renowacje ale trzeba pamiętać, że te kilkanaście obiektów to zaledwie kropla wśród kilkuset innych, które zazwyczaj niszczeją lub są kompletnymi ruinami. Być może 2012 przyniesie lepsze wiadomości.

Obsługiwane przez usługę Blogger.