Dolnośląskie zamki, pałace i dwory 2013

Czas na podsumowanie sytuacji zabytkowych rezydencji na Dolnym Śląsku w 2013 roku. Trudno mówić w tym przypadku o spektakularnym przełomie, ale pierwszy raz od wielu lat można powiedzieć że coś drgnęło...

- Na terenie Wieży Książęcej w Siedlęcinie przeprowadzono prace archeologiczne.

- Do zamku Chojnik doprowadzono kanalizację i bieżącą wodę.

- Otwarto punkt widokowy na wieży zamkowej w Jaworze. We wnętrzach zamkowych Muzeum Regionalne w Jaworze zamierza popularyzować wiedzę o dawnej siedzibie Piastów śląskich i starostów księstwa jaworskiego.

- Wykonano remontu dachu, nad barokową częścią zamku Książ. Dotację na remont części dachu zamku Książ, w wysokości 400 tys. zł, przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to pieniądze pochodzące z puli na ochronę zabytków. Pozostała część inwestycji zostanie sfinansowana z budżetu gminy Wałbrzych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało również 100 tys. zł na remont Mauzoleum Hochbergów.

- Odnowiony został dach nad częścią pałacu w Kunowie (koło Zgorzelca).

- Trwa odbudowa zamku Niesytno w Płoninie. W 2013 roku prowadzono prace archeologiczne, odgruzowano pałac renesansowy oraz wieżę zamkową, częściowo odbudowany został budynek i mury obronne zamku średniowiecznego.- Odbyło się kilka przetargów Agencji Nieruchomości Rolnych mających na celu wyłonienie nabywcy zabytkowego dworu i folwarku w Moczydlnicy Klasztornej. Dotychczas nie przyniosły one rezultatu.

- Na sprzedaż wystawiono zamek w Dobrej (koło Oleśnicy). Jego cena to 6 mln zł.

- Pałac w Borowej ostał wystawiony na sprzedaż na prawach licytacji komorniczej.


- Pałac w Kluczowej po zabezpieczeniu murów i dachu został wystawiony na sprzedaż.

- Pałac w Sobieszowie (Jelenia Góra przekazano dla Karkonoskiego Parku Narodowego w celu utworzenia centrum edukacyjnego.

- Zawalił się dach dworu w Chróścinie (koło Góry)

- Gmina Głogówek po długoletnich staraniach odzyskała zamek Oppersdorffów.

- Agencja Nieruchomości Rolnych w szóstym przetargu znalazła kupca dla barokowego pałacu w Parchowie. Zniszczoną rezydencję zdecydowała się kupić, wyremontować i przywrócić do życia osoba prywatna.- Zakończyły się prace remontowe na obu wieżach Zamku Piastowskiego w Legnicy .

- Pałac w Pyszczynie kupiła osoba prywatna za ponad 848 tys. zł.

- Przeprowadzono remont pałacu w Chwałkowie.

- Pałac w Mikułowej sprzedany za 800 tys. zł. Ma w nim powstać ośrodek wypoczynkowy.

- Zawaliły się częściowo zabudowania przypałacowe w Tomaszowie Bolesławieckim. Sam pałac jest opuszczony i systematycznie dewastowany.

- Agencja Nieruchomości Rolnych rozstrzygnęła dwa przetargi na sprzedaż XIX-wiecznych pałaców - w Dobrzeniu i Obiszowie. Pierwszą rezydencję kupiła firma, właścicielem drugiej został prywatny inwestor.

- W dalszym ciągu trwają prace remontowe na terenie zamku w Karpnikach.

- Zamek w Gościszowie został wystawiony na sprzedaż. Na razie bez efektów.

- Prokuratura Rejonowa w Świdnicy zwróciła się do prokuratury niemieckiej  o pomoc w ściganiu niemieckich właścicieli zespołu pałacowego w Mokrzeszowie.

- Trwa remont pałacu w Borku Strzelińskim. Planowane otwarcie - sierpień 2014 r.

- Sprzedany został unikatowy dwór sołtysi w Niemojowie. Nieruchomość kupili pasjonaci archeolodzy.

-  Pałac w Zabardowicach ma nowego właściciela. Planuje on stworzyć w nim dużą placówkę rehabilitacyjno - medyczną z zapleczem hotelowym.

- Zabezpieczono i częściowo odbudowano ruiny zamku w Ząbkowicach Śląskich.

- Trwają prace remontowe na terenie zamku w Prochowicach.

- Przeprowadzono rewitalizację zabytkowego parku pałacowego w Krzydłowicach. Przy okazji uporządkowane zostały ruiny pałacu.

- W dalszym ciągu trwa remont zabytkowego pałacu w Chróstniku.

- Zawaliła się ściana korpusu głównego pałacu w Skale. Wydarzenie to przeszło bez żadnego echa i mimo kolejnej zmiany właściciela pałac popada w kompletną ruinę.

- Zawaliła się ściana renesansowego dworu w Chocianowcu. W pierwszej chwili gmina Chocianów, która jest właścicielem zabytku postanowiła ten cenny obiekt po prostu wyburzyć ale po interwencji konserwatora zabytków zmieniła zdanie i zabytek ma być zabezpieczony.

- W Zamku Książąt Głogowskich w Głogowie powstanie Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na realizację projektu przeznaczy ponad 2,8 miliona złotych dofinansowania.

- Przeprowadzono prace remontowe na terenie pałacu w Krzyżowicach.

- Stowarzyszenie Historyków Sztuki podjęło uchwałę o oddaniu zamku w Wojnowicach Skarbowi Państwa. Dotychczasowy dzierżawca obiektu wypowiedział umowę i obiekt został zamknięty na czas nieokreślony.

- Zespół pałacowo-parkowy w Żmigrodzie został doceniony przez generalnego konserwatora zabytków w konkursie "Zabytek Zadbany 2013". Został laureatem w kategorii "Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu".

- Za 646 tys. zł wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych sprzedał zespół dworsko-pałacowy w Łękanowie. Nowy właściciel chce tam stworzyć centrum konferencyjno-hotelowe.

- Przeprowadzono prace remontowe na terenie zamku w Wołowie.

- W dalszym ciągu niszczeją renesansowe polichromowane stropy dworu w Miechowicach Oławskich. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu wydał nakaz remontu dla właściciela dworu.

- Zniszczony został tzw. Dziki Wąwóz na terenie pałacowego parku w Maciejowcu, gdzie Lasy Państwowe wybudowały drogę do transportu drewna. Sam pałac był spontanicznie zabezpieczany przez miłośników zabytków, ale w dalszym ciągu jego stan się pogarsza.

- 1,5 mln zł dotacji dostała Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej na rewitalizację XIX-wiecznego parku w Bukowcu.

- Trwają prace na terenie zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Zakończył się remont dziedzińca, odtworzono też część zniszczonego dachu. Jeszcze w tym roku udostępniona zostanie odrestaurowana kaplica.

- Przeprowadzono rewaloryzację parku pałacowego w Mysłakowicach

- Ruszył remont dworu biskupiego w Nysie - odnawiane są elewacje i dach. W przyszłości ma się w nim mieścić hotel i restauracja.

- Odnowiono elewacje pałacu biskupiego w Nysie, w którym mieści się muzeum regionalne.

- W dalszym ciągu przeprowadzana jest rewitalizacja pałacu i parku w Kamieńcu Ząbkowickim. Chociaż planowane prace potrwają jeszcze wiele kolejnych lat obiekt udostępniono turystom.
- Dwór w Ścinawce Górnej ma nowego właściciela, który zapowiada renowację tego cennego zabytku. Spółka Masena, kupiła w tym roku także pałac w Łękanowie. W dworze Sarny powstanie hotel, a kaplica ma być przeznaczona na cele kulturalne.- Trwa remont wspaniałego pałacu w Gorzanowie. Wykonano nowe pokrycie dachowe, odnowiono wieżę zegarową, przemurowano zniszczone partie murów ratując obiekt przed zawaleniem. Cały czas trwają inne prace na terenie zabytku i otaczającego go parku o czym na bieżąco informuje strona www.palacgorzanow.pl- Agencja Nieruchomości Rolnych organizuje kolejne przetargi, które mają na celu wyłonić nabywców zabytkowych nieruchomości na Dolnym Śląsku. W ofercie znajduje się kilkanaście pałaców, dworów i folwarków.

W porównaniu z zeszłym rokiem można mówić o postępie, coraz więcej zabytków znajduje nowych właścicieli, remontowane są nowe rezydencje. W szczególności cieszą prace w Kamieńcu Ząbkowickim, Gorzanowie, Płoninie i Ząbkowicach Śląskich oraz zakończony remont pałacu w Borku Strzelińskim. Cieszy fakt, że znaleźli się nowi właściciele szczególnie cennych pałaców w Parchowie i Ścinawce Górnej.

To jednak wciąż jest kropla w morzu potrzeb gdy weźmiemy pod uwagę sytuację innych zabytków w regionie. Kilkaset pałaców i dworów na Dolnym Śląsku z każdym dniem popada w coraz większą ruinę.

Obsługiwane przez usługę Blogger.