11/19/2012

Zabytki w cieniu supermarketów

Południowe okolice Wrocławia to krajobraz zaśmiecony przez postępującą urbanizację i komercjalizację każdego skrawka ziemi. W cieniu ogromnych hal przemysłowych i supermarketów trudno dojrzeć prawdziwe skarby, które tysiące ludzi mijają obojętnie w drodze na zakupy.

Mało kto zna dwór z XVI wieku w samym sercu Bielan Wrocławskich. Szkieletowa konstrukcja, zachowany zarys fosy i... pasaże handlowe wokół zamiast folwarku. Wydaje się ironią losu fakt, że jest to chyba najbardziej zaniedbany obiekt w całej miejscowości. Koło dworu ulokowało się osobliwe lapidarium..Kilka kilometrów obok sytuacja jest zupełnie odmienna. Porządek, elegancja i wciąż trwające prace remontowe. Renesansowy dwór w Ślęzy miał więcej szczęścia i chociaż roboty budowlane jeszcze trwają, to już cieszy oko cały kompleks zadbanych i zagospodarowanych budynków. Jest restauracja, hotel, ale jest także muzeum! Muzeum Motoryzacji w zamku Topacz wraz z Muzeum Powozów w dworskim spichlerzu w niedalekich Galowicach jest jednym z nielicznych przykładów prywatnych instytucji kultury na Dolnym Śląsku. Dziw bierze, że tak niewiele się mówi o tym obiekcie i jego atrakcjach.
Sąsiednie Komorowice nie miały tyle szczęścia. Tutejszy dwór wciąż niszczeje i nic się nie zapowiada żeby było lepiej w najbliższym czasie.


Na koniec Żórawina i jej niezwykła świątynia p.w. Świętej Trójcy. Kościół otoczony fortyfikacjami bastionowymi i fosą kiedyś zachwycił samego cesarza. Dzisiaj niewielu się nim interesuje. Być może powodem tego stanu jest jego wieczna niedostępność dla turystów.
3 komentarze:

  1. Wszystko śliczne, ale same zdjęcia jak na mój gust osobisty 'oversaturated', i robi się z tego taki pseudo-HDR. Rozumiem fascynację (sam przechodziłem), ale to się dość szybko nudzi. Piszę o tym z życzliwości, nie złośliwości.

    PS. Ta weryfikacja obrazkowa jest horrorystyczna - nic nie widać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedni lubią, inni nie lubią ale najważniejsza w tym wszystkim jest zachęta do osobistego odwiedzenia tych miejsc. Żadne zdjęcia nie oddają wrażeń na żywo. Same HDR-y to tylko jakaś zabawa. W razie czego jest link do "normalnych" zdjęć :)

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.