5/20/2013

Dziś opuszczony, jutro ruina ?

Pałac w Osetnie koło Góry powstał jako renesansowy dwór obronny w XVI wieku. Otoczony wałami i fosą był rozbudowywany i przebudowywany, w XIX wieku nadano mu klasycystyczny wystrój ale nie zniszczono wcześniejszych elementów. Zachował się min. wspaniały renesansowy portal umieszczony na niewielkim dziedzińcu - na szczęście na razie niedostępnym.  Pałacyk-zameczek-dwór dotrwał do naszych czasów w miarę dobrym stanie. Dzisiaj mimo że jest zabezpieczony, widać w jak szybkim tempie niszczeje.


Istnieje cienka granica między zabytkiem opuszczonym, zdewastowanym, zrujnowanym. Te trzy etapy następują po sobie dość szybko równając z ziemią kolejne obiekty nie tylko na Dolnym Śląsku. Opuszczony pałac w Osetnie jeszcze nie został zdobyty przez współczesnych barbarzyńców, ale gdy wybita zostanie pierwsza szyba, wyłamane drzwi to sprawy potoczą się szybko. Jeszcze nie jest za późno...


2 komentarze:

  1. Pierwsze, symboliczne szyby niestety już zostały wybite. A o tym jak szybko ze stanu opuszczonego przejść w ruinę coś mogę powiedzieć. Moja staruszka, wieża z Dalkowa "zaliczyła" ten etap w 7 lat! Oczywiście ta tragedia wydarzyła się zanim stałem się jej właścicielem 1,5 roku temu. Piękny obiekt z XVI wieku padł na kolana w siedem lat po tylu wiekach świetności. Pałac w Owiesnie jest naprawdę urzekający. Renesans w architekturze - czas kiedy piękno pojmowano jako wartość obiektywną, osobiście uważam za doskonały. pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne miejsce, szczególnie wieża:)

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.