Raport o stanie zabytków województwa jeleniogórskiego (1995r.)
Raport o stanie zabytków województwa jeleniogórskiego
kwiecień, maj 1995 rok
Państwowa Służba Ochrony Zabytków Oddział Wojewódzki w Jeleniej Górze
MŁODZIEŻOWE KOŁO OPIEKUNÓW ZABYTKÓW
pl. Wolności 22 59-600 LWÓWEK ŚLĄSKI
teł 175/782-453 2
TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZABYTKAMI
ODDZIAŁ WE LWÓWKU ŚL. 59-600 Lwówek ŚL, ul.Zwycięzców 48
I. WSTĘP
Niniejszy raport o stanie zabytków województwa jeleniogórskiego został opracowany w marcu - kwietniu b.r. głównie w oparciu o posiadany "raport o stanie zabytków na terenie województwa jeleniogórskiego, stan na rok 1991". Obecny raport w rozdziale drugim zawiera aktualną liczbę zabytków na terenie całego województwa oraz ich ocenę pod względem wartości zabytkowej oraz stanu technicznego. Opracowanie ma służyć przede wszystkim poszczególnym samorządom terytorialnym.
Rozdział III dotyczy poszczególnych gmin i zawiera dane dotyczące obiektów wpisanych do rejestru zabytków a także wnioski konserwatorskie wynikające z analizy stanu zabytków położonych na terenie miast i gmin. Suma zabytków wpisanych do rejestru zawiera również liczbę parków i cmentarzy, których ocena stanu zachowania została opracowana jako odrębny załącznik.
Tabela A ukazuje zaangażowanie finansowe gmin w realizacji ochrony zabytków oraz zestawienie innych źródeł finansowania.
Opracowujący raport mają świadomość, że podany rodzaj własności mógł ulec zmianie, o czym nie zawsze jesteśmy powiadamiani. Również ocena stanu zachowania może być w niektórych przypadkach dyskusyjna, tym bardziej, że jako kryterium przyjęto tylko trzy oceny: dobry, średni lub zły.
Zasoby i ogólna ocena stanu zachowania substancji zabytkowej województwa jeleniogórskiego.
Zgodnie z postanowieniami ustawy "O ochronie dóbr kultury i o muzeach" z 1962 r., ochroną prawną i opieką objęte są na terenie kraju zabytki urbanistyki i architektury, budownictwa drewnianego, zabytki techniki, ruchome, oraz założenia zielone (parki i cmentarze) i stanowiska archeologiczne. Rozpoznanie zasobów zabytkowych w oparciu o zaktualizowaną ewidencję (materiały archeologiczne nie zostały nam dotychczas w pełni przekazane) pozwala stwierdzić, że województwo jeleniogórskie należy do najbardziej zasobnych w skali kraju. Zasoby te obejmują:
Historyczne układy urbanistyczne - 30
(centra staromiejskie,, rynki i zespoły zabudowy mieszkalnej)
Zabytki architektury i budownictwa - ponad 22.000
(są to zespoły zabytkowe i pojedyncze obiekty - domy mieszkalne, zamki, pałace, dwory, kościoły, zajazdy, kuźnie, młyny itp.)
W ewidencji PSOZ znajduje się - 21.417 obiektów
Z tego do rejestru zabytków wpisano - 1.175 zabytków architektury
w tym: pałaców i dworów - 135
kościołów - 241
zamków - 22
Karty ewidencyjne założono dla - 2.436 obiektów
Założenia zielone -498
w tym:
parków i ogrodów -178
cmentarzy - 320
Zabytki ruchome:
- w muzeach ok. 15. 000
- poza muzeami ok. 20.000
(w obiektach sakralnych, świeckich, instytucji i osób prywatnych)W ewidencji PSOZ znajduje się 11.665 zabytków ruchomych)
Z tego do rejestru wpisano 5542 obiekty
W obiektach sakralnych znajduje się 7.721 zabytków
Stanowiska archeologiczne -2180
(z tego widocznych w krajobrazie - 60)
Do rejestru zabytków wpisano - 93 stanowiska
w tym:
grodziska -33
osady -42
cmentarzyska -6
Dane powyższe są niepełne, ponieważ akcja ewidencji i weryfikacji obiektów zabytkowych na terenie naszego województwa nie została jeszcze zakończona
A. HISTORYCZNE UKŁADY URBANISTYCZNE - NAJWAŻNIEJSZE PROBLEMY Z WŁAŚCIWYM ZACHOWANIEM ZABYTKÓW.
Na terenie województwa jeleniogórskiego znajdują się staromiejskie układy urbanistyczne w większości o średniowiecznej metryce. Należą do nich: Bogatynia, Bolesławiec, Bolków, Chełmsko Śląskie, Gryfów Śląski, Jelenia Góra wraz z Cieplicami i Sobieszowem, Kamienna Góra, Kowary, Leśna, Lubań, Lubawka Lubomierz Lwówek Śląski, Mirsk, Nowogrodziec i Sulików, Świerzawa, Wleń i Zawidów. W większości zachowały one swój układ przestrzenny z centralnie umieszczonym rynkiem (na ogół z ratuszem) o regularnym lub wrzecionowatym kształcie i szachownicą ulic, układ pierwotnie obwiedziony pierścieniem murów obronnych, w większych lub mniejszych fragmentach zachowanych po dziś dzień. Ponadto ochronie konserwatorskiej podlegają również miejscowości: Miedzianka, Olszyna Lubańska, Pobiedna, Złotniki Lubańskie, Pieńsk i Zgorzelec o nie w pełni wykształconym lub zdegradowanym układzie przestrzennym oraz miasta uzdrowiskowe: Karpacz, Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój, o przeważającej zabudowie pensjonatowo-willowej organicznie wpisanej w krajobraz górski.
Zachowana historyczna zabudowa w większości pochodzi z wieku XVIII, XIX i początków XX, chociaż występują również obiekty wcześniejsze, jak np. renesansowe kamienice w Jeleniej Górze zachowane przy ulicy Grunwaldzkiej czy Spółdzielczej ze średniowiecznymi włącznie.
W architekturze rynkowej szeregu miast występuje charakterystyczna dla całego Podsudecia zabudowa podcieniowa, np: w Jeleniej Górze, Chełmsku Śląskim, Kamiennej Górze, Lubawce i Bolkowie. Pomimo, że chaotycznie prowadzone w latach 60-tych prace budowlane zniszczyły w znacznym stopniu urodę i klimat starówek (jak stało się w przypadku Lubania, Lwówka Śląskiego, Nowogrodźca i Sulikowa), historyczne centra miejskie w dalszym ciągu spełniają ważne funkcje mieszkaniowe, usługowe i administracyjne.
Z ogólnej charakterystyki podanych powyżej 30 miast wynika, że prawie wszystkie winny być poddane rewaloryzacji, a co najmniej kapitalnym remontom i modernizacji jako zasoby mieszkaniowe. Wziąwszy pod uwagę narastający stopień zagrożenia (oraz wartość architektoniczną i historyczną) zespołów miejskich, Wojewódzki Konserwator Zabytków postulował w pierwszej kolejności objąć pracami rewaloryzacyjnymi następujące miasta: Gryfów Śląski, Jelenia Góra, Lubomierz, Kamienna Góra, Chełmsko Śląskie, Bogatynia, Zawidów. Na terenie województwa jeleniogórskiego posiadamy ponad 22 tysiące obiektów zabytkowych, objętych ochroną konserwatorską. Liczba ta stawia nas na jednym z czołowych miejsc w kraju. Obiekty objęte ochroną konserwatorską reprezentują wszystkie typy rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych. Do najcenniejszych obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie naszego województwa należą między innymi: zespół pocysterski w Krzeszowie, zespół klasztorny w Lubomierzu, kościół Łaski wraz z zespołem kaplic grobowych w Jeleniej Górze, zespół pałacowy w Radomierzycach, dawny pałac Schaffgotschów wraz z parkiem i pawilonami uzdrowiskowymi w Jeleniej Górze-Cieplicach, zespół zamkowo-pałacowo-parkowy na Wzgórzu Lenno we Wleniu, ratusz i mury obronne we Lwówku Śląskim oraz zamki: Czocha, Boków i Chojnik.
Zasoby substancji mieszkaniowej (zarówno w miastach jak i na wsiach) stanowią zdecydowanie przeważającą część ogólnej liczby obiektów zabytkowych i w skali województwa przysparzają najwięcej problemów. Ich stan techniczny w większości przypadków jest niezadowalający. Przyczyną tego jest zarówno niedostateczny poziom wykonawstwa, jak też zwykłe niedbalstwo ze strony użytkowników, szczególnie w obiektach wiejskich oraz nie przestrzeganie w praktyce przepisów ustawy o ochronie dóbr kultury. Ostatnie lustracje konserwatorskie ujawniły, że postanowienia ustawy są większości użytkownikom obiektów zabytkowych nieznane a liczne stwierdzone zaniedbania wynikają przede wszystkim z nieprzestrzegania artykułu 25 tejże ustawy, nakładającego na użytkowników i właścicieli obiektów zabytkowych obowiązek zabezpieczenia obiektów przed niszczeniem i dewastacją. Obowiązku tego nie dopełniło wielu użytkowników oraz byłe terenowe właściwe organa administracji. Nagminne było pomijanie przez służby nadzoru budowlanego stosowania odpowiednich przepisów prawa budowlanego, jak również podejmowanie w odniesieniu do obiektów zabytkowych niekompetentnych decyzji o rozbiórkach, wyburzeniach i dewastacyjnych przebudowach zabytków, posiadających prawomocne orzeczenie konserwatorskie. Ze względu na utrzymujące się od szeregu lat niewielkie możliwości finansowe Miejskich Zakładów Mieszkaniowych szansa na szybką poprawę istniejącej sytuacji jest niewielka. Nadzieją na poprawę tej sytuacji wydaje się być zapoczątkowana w połowie lat 80-tych na terenie Jeleniej Góry akcja sprzedaży budynków mieszkalnych osobom fizycznym, często już o- puszczonych i silnie zdewastowanych. Proces ten należy bezwzględnie kontynuować przy wprowadzaniu dla potencjalnych nabywców szeregu ulg podatkowych oraz zapewnieniu nisko oprocentowanych kredytów.
Stosunkowo liczną grupę zabytków stanowią dane rezydencje (pałace i dwory) zlokalizowane z reguły na terenach wiejskich. Jest ich obecnie około 100, trzeba nadmienić, że nie wszystkie dochowały się do naszych czasów. Są to na ogół obiekty o wybitnych walorach artystycznych, jak np. pałac w Biedrzychowicach, obecnie użytkowany jako szkoła, podobnie w Mysłakowicach.
Cennym przykładem zachowanych wnętrz jest pałac Schaffgotschów w Jeleniej Górze- Cieplicach oraz pałac w Maciejowcu. który z groźnego pożaru ocalił najbardziej zabytkowy wystrój. Niezwykle malowniczy, XVI-wieczny, renesansowy pałac istnieje w Płakowicach. W chwili obecnej jest w nim prowadzony remont przez Kościół Baptystów. Ostatnio sprzedano jedną z największych rezydencji - pałac w Radomierzycach. W odbudowie jest cenny zespół w Klicz- kowie, pałac w Łomnicy i Wojanowie-Bobrowie. Na ukończeniu remontu jest pałac w Łagowie.
Z obiektów wybudowanych na początku XX wieku w stylu secesyjnym na wyróżnienie zasługują pensjonaty "Marzenie" w Świeradowie Zdroju i "Zacisze" w Szklarskiej Porębie. Obydwa zachowały wystrój wnętrz, wspaniałe boazerie, polichromie i częściowo wyposażenie.
B. STAN ZACHOWANIA.
1. Obiekty nieruchome.
Z analizy zasobów architektury wynika, że najwięcej zabytków znajduje się na terenie zabytkowych miast. Budynki mieszkalne stanowią 60% substancji zabytkowej, pozostałe obiekty to zespoły pałacowo-dworskie, zamki, kościoły, klasztory, zajazdy itp.
Z w/w obiektów 50% wymaga kapitalnych remontów, a co najmniej 20% pełnych prac konserwatorskich. Z ponad 100 znajdujących się na naszym terenie obiektów pałacowo- parkowych, 44 nie posiadają wcale użytkownika, względnie mają użytkownika, który nie zapewnia zabytkowi właściwej opieki, a nawet doprowadza do jeszcze większej jego dewastacji. Tak np. jest w zespole dworskim w Kraśniku gm.Bolesłwiec (użytkownik PGR), pałacu w Rząśniku gm.Świerzawa (użytkownik PGR), dworze renesansowym w Maciejowcu (użytkownik prywatny), pałacu w Płoninie gm.Bolków (użytkownik prywatny) oraz wielu innych. Najgorzej użytkowane dotąd były zabytki w posiadaniu dawnych PGR-ów a obecnie należące do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Spółdzielni Produkcyjnych i Nadleśnictwa
(gdzie praktycznie nie prowadzono od wielu lat żadnych remontów). O alarmującym stanie obiektów pałacowych będących w chwili obecnej we władaniu A.W.R.S.P. podajemy informację w załączniku.
Kilka obiektów przejęły w latach 1982-92 osoby prywatne, które deklarowały znaczne nakłady na dokumentację i kapitalne remonty, jednak w wielu wypadkach były to deklaracje bez pokrycia (np. pałac w Płoninie, Radomierzycach, Uboczu, Sokołowcu, Karpnikach, Żarskiej Wsi i kilku innych).
W niektórych ze wspomnianych 44 obiektów dekapitalizację posunięto tak daleko, że mogą one stanowić juz tylko trwałą ruinę ze względu na swoje wartości artystyczno-historyczne i poznawcze jak: dwory w Gościszowie i Starej Kraśnicy, pałace w Rząśniku, Skale i inne. Jako trwałe ruiny muszą byc zachowane, wymagające szybkiej interwencji konserwatorskiej zamki: Bolczów, Gryf, Podskale, Płonina, Świny, Rybnica, Stara Kamienica, Wleń i Świecie. W dobrym stanie są tylko zamki Chojnik i Bolków, gdzie przeprowadzono w latach 1988-94 prace remontowo-rekonstrukcyjne.
W sprawie nieużytkowanych obiektów WKZ prowadzi kampanię reklamową na rzecz ich zagospodarowania. Wydano w tym celu katalog obiektów do zagospodarowania, również w językach obcych. Prowadzone są na ten temat pertraktacje z różnymi przedsiębiorstwami i osobami prywatnymi. Stosunkowo w najlepszym stanie zachowały się obiekty sakralne używane do celów kultowych. Prace remontowe prowadzone były przy nich z reguły systematycznie i na bieżąco, za wyjątkiem grupy kościołów opuszczonych i nieużytkowanych od zakończenia II wojny światowej, w większości poewangelickich. W latach 1979-92 na skutek interwencji WKZ i pomocy Ministerstwa Kultu ty i Sztuki następującym kościołom po remoncie przywrócono pierwotną funkcję: w Bukowcu, Kaczorowie, Komarnie, Olszynie Lubańskiej, Podgórzynie i Trzcińsku. W chwili obecnej w odbudowie ze środków samorządowych jest gotycki kościół w Kotliskach. Od kilkunastu lat trwają również prace w romańskim kościele w Świerzawie przy odsłanianiu i utrwalaniu jednych z najstarszych w Polsce polichromiach ściennych, romańskich i gotyckich.
Trudniej przedstawia się sprawa zagospodarowania 19-tu opuszczonych kościołów poewangelickich, zabytków znacznej wartości kulturowej. Niektóre z nich stanowią zagrożenie ze względu na możliwość katastrofy budowlanej, jak np. kościoły w Miszkowicach i Miłkowie. Kościół w Komarnie został opuszczony dopiero przed kilkoma laty.
Największy problem stanowią budynki mieszkalne w zabytkowych układach urbanistycznych. Zdekapitalizowane w prawie 60% muszą być poddane generalnym remontom połączonym z częściową modernizacją, sanacją lub rewaloryzacją. Z powodu trudności finansowych jakie przeżywają w chwali obecnej samorządy terytorialne, szczególnie w małych miasteczkach pozbawionych zakładów pracy, zahamowane zostało i tak już wolne tempo prac remontowych. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo zniszczenia najcenniejszych układów urbanistycznych, np. w Chełmsku Śląskim, Lubomierzu, Wleniu i Złotnikach Lubańskich. Dzięki środkom z fundacji Phare rozpoczęto w 1994 r. rewaloryzację bardzo zniszczonej substancji domów przy rynku w Lubawce.
Jako odrębny problem musi być traktowane budownictwo drewniane przysłupowo-łużyckie. Wojewódzki Konserwator Zabytków zastrzegał w opracowanym planie zagospodarowania województwa zlokalizowanie skansenu in situ w Markocicach (cała wieś zabytkowa, obecnie włączona do Bogatyni), a także wydzielenie terenów na enklawy budownictwa łużyckiego, przeniesionego z terenów zagrożonych w "worku turoszowskim", które umieszczone w atrakcyjnym krajobrazowo terenie może przyjąć nową funkcję ośrodków wypoczynkowych. WKZ ze swej strony proponował wolne tereny w obrębie wspomnianych Markocic lub w rejonie Złotnik Lubańskich, zamku Czocha i Leśnej, uzasadnione historycznie i krajobrazowo.
C. STAN ZABYTKÓW ARCHITEKTURY UŻYTKOWANYCH PRZEZ RESORT ROLNICTWA, WNIOSKI KONSERWATORSKIE.
Przed 1945 rokiem pałace, dwory i inne obiekty związane z założeniami pałacowo-parkowymi były w większości użytkowane, w stanie dobrym i bardzo dobrym. W 1945 roku większość została opuszczona przez właścicieli wskutek działań wojennych. W latach następnych w ramach akcji przesiedleńczej wysiedlono wszystkich właścicieli i użytkowników.
Obiekty opuszczone wskutek w/w przyczyn zostały od razu rozrabowane z wyposażenia ruchomego i niejednokrotnie "wstępnie" zdewastowane przez stacjonujące w nich oddziały armii radzieckiej. Dodatkowych zniszczeń dokonano w okresie napływu na tereny Śląska ludności w ramach tzw. akcji repatriacyjnej.
Praktycznie realizowanie polityki ochrony zabytków nastąpiło od momentu uchwalenia ustawy o ochronie dóbr kultury, co nastąpiło 15 lutego 1962 roku.
Podkreślić należy jednak, że do 1962 roku stan pałaców w większości był jeszcze dobry, nadawały się w pełni do użytkowania i tylko sporadycznie obiekty ulegały zniszczeniu, np. na skutek działań kopalni "Turów" w rejonie Bogatyni.
Po utworzeniu PGR-ów, Kółek Rolniczych i innych tego typu zakładów, zespoły pałacowo- parkowe i inne obiekty wraz z zabudowaniami stały się siedzibą tych instytucji. Wykorzystywane były często jako siedziby dyrekcji lub biura. Oficyny pałacowe, a niejednokrotnie same pałace i dwory lub ich część przeznaczano na mieszkania dla pracowników. Pałace, obiekty o charakterze reprezentacyjnym, pełniąc funkcje siedziby rodowej lub zarządcy majątku, zostały wskutek tej niefortunnej decyzji przebudowane. Wprowadzono sztuczne podziały dużych wnętrz o charakterze reprezentacyjnym ścianami działowymi, niszcząc elementy dekoracji, jak: sztukaterie, boazerie, stolarkę, polichromie, sklepienia. Również wprowadzenie nowych pionów sanitarnych i instalacji elektrycznych nie polepszało stanu wnętrz w obiektach.
Modernizacje i przebudowy prowadzone bez uzgodnień ze służbami konserwatorskimi, wprowadzenie do otoczenia pałaców nowych obiektów o dużej kubaturze - silosów. Wprawdzie przy niektórych obiektach prowadzone były przed zaledwie kilkoma laty działania, np. - przełożenie części dachu pałacu Rzeszówku, - remont wieży pałacu w Dziwiszowie, lecz są to działania o małym znaczeniu dla całej kondycji tych obiektów, tym bardziej, że powyższe prace zostały przerwane i niedokończone. Na skutek nakazów konserwatorskich część obiektów została zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych; Wojanów, Dziwiszów, Łomnica, lub z finansów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - wieża rycerska w Siedlęcinie.
Mimo wysyłania poleceń przez WKZ a także odbytych narad z kierownikami zakładów, stan zdecydowanej większości pałaców w latach 1992-94 uległ gwałtownemu pogorszeniu. Zwykle są one niezabezpieczone, a ostatnio wskutek ogłoszonych upadłości są często ponownie rabowane. Stwierdzono wycinanie belek stropowych i więźby np. w Sokołowcu, Rząśniku, kradzieże wyposażenia (np. kominki) lub rozbiórki całych murów, jak to miejsce w Szyszkowej. Szermowanie argumentem o braku środków na prace remontowe lub zabezpieczenie obiektu, w niektórych przypadkach jest po prostu zwykłym wybiegiem, gdyż np. w Rząśniku PGR stać było na rozpoczęcie budowy dużego, niezharmonizowanego budynku (w strefie ochrony konserwatorskiej!) nieopodal pałacu, podobne zakusy miał zakład rolny w Radostowie. Tak więc do dotychczasowych zagrożeń wynikających z braku jakichkolwiek remontów i opieki wobec niszczycielskiego działania czasu oraz pospolitej dewastacji jej użytkowników, pojawiło się nowe zagrożenie związane z przekształceniami własnościowymi i likwidacją Państwowych Gospodarstw Rolnych.
W chwili obecnej obserwujemy zainteresowanie możliwością nabycia pałaców. Nie wolno tylko dopuścić do dewastacji i nieodwracalnych zniszczeń. Wszystkie obiekty zakładów ulegających likwidacji muszą zostać zgodnie z przepisami prawa budowlanego i wytycznymi konserwatorskimi zabezpieczone. Dotyczy to przede wszystkim obiektów całkowicie opuszczonych. Otwory okienne i drzwiowe muszą zostać zamurowane bądź zadeskowane. Elementy grożące zawaleniem podparte, a niektórych przypadkach za zgodą WKZ rozebrane, np. pałac Lipie Średniej.
Obiekty zrujnowane należy odgrodzić solidnym ogrodzeniem siatkowym lub z trwałych płyt umieścić tablice ostrzegawcze i zakazujące wstępu. Najważniejszym w chwili obecnej jest całodobowy dozór stróży.
Propozycje ustalenia zasad współpracy między WKZ a resortem rolnictwa oraz wyszczególnienie zadań służących zabezpieczeniu nieruchomości wraz z wyposażeniem przed zniszczeniem i grabieżą, zawierało pismo Generalnego Konserwatora Zabytków z dnia 31.01.1992 roku, skierowane do ówczesnego Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W sprawie zabezpieczenia zespołów pałacowo-parkowych odbyła się w siedzibie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków narada wszystkich dyrektorów zakładów rolnych, dyrektora Wydziału Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego i przedstawiciela Prokuratury Wojewódzkiej w Jeleniej Górze. Niestety z perspektywy dwóch lat, jakie upłynęły od tego czasu zmuszeni jesteśmy poinformować, że Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa nie przyjęła przedstawionych przez nas rozwiązań mających zapewnić ochronę interesów dziedzictwa kulturowego, wskutek braku dozoru, zabezpieczenia środków na elementarne remonty, w stanie krytycznym znalazło się kilkanaście obiektów do niedawna jeszcze użytkowanych, np.: Kunów, Lipa Dolna, Lasów, Olszyna. Lubańska czy Żarki Średnie są tego najgorszymi przykładami. Przedstawiony obraz grozi bezpowrotnym zniszczeniem i to w krótkim czasie kilkudziesięciu pałaców i dworów. W związku z tą sytuacją zostały dla całego kraju opracowane raporty o stanie zabytków będących we władaniu Agencji. W ostatnim czasie są prowadzone wspólne kontrole P,S. O.Z. i przedstawicieli Agencji, a sformułowane wnioski mają być realizowane przez tymczasowych zarządców.
D. ZABYTKI RUCHOME.
1. Dane ogólne.
Na terenie województwa jeleniogórskiego znajduje się 11.665 zaewidencjonowanych zabytków ruchomych. Z tej liczby 7.721 znajduje się w obiektach sakralnych (kościoły parafialne, filialne i pomocnicze, kaplice, plebanie, klasztory, zbory ewangelickie, cerkwie prawosławne itp.). Stanowi to ok. 66% całości zasobów.
Do rejestru zabytków województwa jeleniogórskiego wpisanych jest 5542 zabytków i zespołów obiektów zabytkowych znajdujących się w 307 miejscach na terenie województwa Liczba obiektów wpisanych do rejestru zabytków stanowi ok.47,5% całości zasobów ujętych w ewidencji. Powyższa statystyka nie obejmuje dziel przechowywanych w muzeach, które ewidencjonowane są wg odrębnych zasad.
Rozmieszczenie zabytków ruchomych na terenie województwa jeleniogórskiego jest nierównomierne, co obrazuje zamieszczone poniżej wykaz gmin, zestawiony wg zasobności w zabytki ruchome oraz dodatkowy wykaz dziesięciu obiektów kubaturowych najbogaciej wyposażonych w zabytki ruchome.
Gminy wg zasobności w zabytki ruchome:
Jelenia Góra -1272
Lubomierz -1058
Kamienna Góra - 1055 (miasto 154)
Lubawka - 570
Lwówek Śląski -570
Mysłakowice -436
Bolesławiec -378
Bolków -376
Świerzawa -370
Gryfów Śląski -337
Jeżów Sudecki -333
Leśna -322
Lubań -311 (miasto 97)
Zgorzelec -291 (miasto 6)
Wleń -275
Stara Kamienica -262
Marciszów -259
Nowogrodziec -252
Podgórzyn -238
Mirsk -212
Olszyna Lubańska -210
Janowice Wielkie - 166
Kowary - 149
Szklarska Poręba - 144
Piechowice - 125
Bogatynia - 118
Świeradów - 83
Karpacz - 80
Osiecznica - 61
Sulików - 57
Wojcieszów -56
Pieńsk - 50
Węgliniec -37
Platerówka -34
Siekierczyn- 32
Zawidów -21
Należy zaznaczyć, że nie wszystkie gminy zostały w jednakowym stopniu przebadane i z chwilą zakończenia ewidencji powyższe dane mogą ulec zmianie.
Wykaz dziesięciu najzasobniejszych zespołów zabytków ruchomych.
1. Krzeszów, zespół pocysterski
|
-567
|
2. Lubomierz, kościół klasztorny i plebania
|
-328
|
3. Jelenia Góra-Cieplice, kościół parafialny,
| |
pocysterski
|
-242
|
4. Jelenia Góra, kościół parafialny
| |
p.w. śś Erazma i Pankracego
|
-206
|
5. bolesławiec, Kościół parafialny N.M.P.
|
-179
|
6. Gryfów Śląski, kościół parafialny
|
-163
|
7. Lubawka, kościół parafialny
|
-119
|
8. Lwówek Śląski, kościół parafialny
|
-118
|
9. Jelenia Góra-Cieplice, pałac Schaffgotaschów
|
-112
|
Jelenia Góra, cmentarz poewangelicki
|
-112
|
10.Kowary, kościół parafialny
|
-101
|
2. Ocena zasobów i stanu zachowania.
Już pobieżna analiza zamieszczonych powyżej danych statystycznych wskazuje, że główna koncentracja zabytków ruchomych występuje w dużych zespołach miejskich, takich jak Jelenia Góra, Bolesławiec, Lwówek Śląski, Gryfów Śląski oraz w obiektach powstałych w kręgu mecenatu potężnych i zasobnych klasztorów, jak cysterski w Krzeszowie (Krzeszów, Lubawka, Chełmsko Śląskie) i benedyktyński w Lubomierzu (Lubomierz, Pławna). Tam też zachowane dzieła sztuki prezentują najwyższy poziom artystyczny i wykonywane są przez najwybitniejszych artystów.
Ogólnie można stwierdzić, że na tle innych województw, zabytki ruchome występujące na terenie województwa jeleniogórskiego charakteryzują się dużym bogactwem i wysokim poziomem artystycznym, w swoich najwybitniejszych dokonaniach osiągając klasę arcydzieł, tak jak w przypadku barokowego wystroju zespołu klasztornego w Krzeszowie i Lubomierzu, kościoła św. Krzyża w Jeleniej Górze, czy też zespołów średniowiecznego malarstwa ściennego w kościołach w Lubiechowej i Świerzawy oraz wieży rycerskiej w Siedlęcinie. Dzięki długoletniej i konsekwentnie prowadzonej polityce konserwatorskiej najwartościowsze obiekty zostały zabezpieczone i aktualnie nie są bezpośrednio zagrożone. Dużym problemem, wspólnym zresztą dla wszystkich pozostałych grup obiektów zabytkowych, jest pogłębiający się dysonans pomiędzy bogactwem zasobów, a środkami finansowymi, które mogą być przeznaczone na ich konserwację. Przy malejących coraz bardziej możliwościach budżetu państwa, dotychczas głównego mecenasa w zakresie konserwacji ruchomych dóbr kultury, jedyną alternatywą jest przejęcie ciężaru prowadzenia prac konserwatorskich w całości przez użytkowników obiektów zabytkowych i organa samorządowe.
Głównym zagrożeniem dla zabytków ruchomych zgromadzonych na terenie województwa jeleniogórskiego są niewłaściwe warunki ich przechowywania, w tym zwłaszcza nadmierne zawilgocenie (szczególnie we wnętrzach kościelnych). Powoduje to wypaczenia i destrukcję elementów drewnianych i płóciennych, przyśpiesza korozję elementów metalowych i kamiennych oraz stanowi dogodne warunki do rozwijania się agresji biologicznej (drewnojady, glony i grzyby). Przeciwdziałać temu można poprzez instalowanie ogrzewania i sprawnie działającego systemu wentylacyjnego.
Drugim poważnym, i coraz poważniejszym, zagrożeniem jest niedostateczne zabezpieczenie obiektów przed włamaniem i dewastacją oraz brak należytych zabezpieczeń przeciw- pożarowych. Ubiegłoroczne kontrole w wybranych, cennych obiektach sakralnych, dokonane wspólnie ze Strażą Pożarną, wykazały, że poza nielicznymi wyjątkami kościoły nie są należycie zabezpieczone przed kradzieżą i włamaniem lub zgoła nie posiadają żadnych zabezpieczeń. Wobec coraz częstszych i coraz zuchwalszych włamań i kradzieży, sytuacja ta musi ulec poprawie w możliwie krótkim czasie.
Podsumowując, należy stwierdzić, że w najlepszym i często zadowalającym stanie znajdują się zabytki ruchome zgromadzone w użytkowanych obiektach sakralnych. Stanowią one zresztą podstawową grupę zabytków tak pod względem ilościowym, jak i z uwagi na rangę artystyczną tych dzieł, pomimo tych optymistycznych uwag potrzeby konserwatorskie związane z tą grupą zabytków są ogromne i znacznie przekraczają możliwości finansowe samych użytkowników i mecenatu państwowego
Miasto i Gmina Lwówek Śląski
Zabytki nieruchome
W spisie konserwatroskim znajduje się ogółem - 832 obiektów historycznej architektury i budownictwa (190 - miasto)
Z tego do rejestru zabytków wpisano - 48 obiektów (miasto - 15) W tym:
kościoły -12
pałace i dwory - 6
zamki - 2
Karty ewidencyjne posiada - 90 obiektów
Wykaz prac budowlano-konserwatorskich (remontowych) podjętych przez użytkowników.
Lp.
|
Miejscowość, obiekt
|
Zakres Prac
|
Inwestor
|
Zak.(Z) kont.(K)
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
1
|
Lwówek Śląski basteja
al. Wojska Polskiego nr rej. 338
|
Remont kapitalny
|
K
| |
2
|
Płakowice pałac
|
Roboty wykończeniowe oraz centralne ogrzewanie
|
K
| |
3
|
Lwówek Śląski budynek ul. Szkolna 3
|
Modernizacja budynku mieszkalnego, w tym zabezpieczenie ogólno-budowlane
|
K
| |
4
|
Lwówek Śląski ratusz
|
Adaptacja pomieszczeń sanitarnych na działalność handlową, roboty malarskie, naprawa stolarki, oczyszczenie piaskowca
|
K
| |
5
|
Nagórze pałac
|
Prace porządkowe i zabezpieczające
|
K
| |
6
|
Lwówek Śląski budynek
ul.Przyjaciół Żołnierza 5
|
Naprawa tynków, obróbek blacharskich, malowanie elewacji
|
K
| |
7
|
Płóczki
kościół filialny
|
Roboty ciesielskie, impregnacja pokrycia więźby dachowej
|
K
|
Ocena stanu zachowania
L.p.
|
Miejscowość, obiekt
|
Nr rejestru
|
Rodzaj własności
|
Stan zachowania
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
1
|
Lwówek Śląski, kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP
|
75
|
parafia rzym.-kat. Lwówek Śl.
|
dobry
|
2
|
Chmielno, kościół filialny p.w. Narodzenia NMP
|
1131
|
parafia rzym.-kat. Zbylutów
|
dobry
|
3
|
Bielanka, kościół filialny św. Anny
|
1515
|
parafia rzym.-kat. Zbylutów
|
dobry
|
4
|
Dłużec, kościół filialy św. Jadwigi
|
1517
|
parafia rzym.-kat. Sobota
|
dobry
|
5
|
Płóczki Górne, kościół filialny p.w. św. Bartłomieja
|
1950
|
parafia rzym.-kat. Lwówek Śl.
|
średni
|
6
|
Włodzice Wielkie, kościół parafialny p.w. Michała Archanioła
|
1030
|
parafia rzym.-kat. Włodzice Wielkie
|
zły
|
7
|
Żerkowice, kościół filialny p.w. MB Różańcowej
|
796/J
|
parafia rzym.-kat. Lwówek Śl.
|
dobry
|
8
|
Lwówek Śląski, kościół franciszkański
|
1965
|
parafia rzym.-kat. Lwówek Śl.
|
zły
|
9
|
Kotliska, kościół pomocniczy p.w. św. Mikołaja, nieużytkowany
|
1133
|
parafia rzym.-kat. Kotliska
|
zły
|
10
|
Sobota, kościół św. Jana, ruina
|
929
|
Skarb Państwa
|
zły
|
11
|
Lwówek Śląski, klasztor franciszkański, ob. szkoła
|
1965
|
i parafia rzym.-kat. Lwówek Śląski
|
średni
|
12
|
Lwówek Śląski, ratusz
|
62
|
komunalny
|
średni
|
13
|
Lwówek Śląski, blok wewnątrzrynkowy, pl. Wolności 22-28
|
330
|
komunalne
|
średni
|
14
|
Lwówek Śląski, mury obronne
|
338
|
komunalne
|
dobry
|
15
|
Brunów, zespół pałacowy
|
486/J
|
Przeds. Robót Drogowo-Mosto- wych Lwówek Śląski
|
zły
|
16
|
Skała, pałac, ruina
|
273
|
skarb państwa, Nadleśnictwo Lwówek Śląski
|
zły
|
17
|
Płakowice, dwór
|
274
|
Kościół Baptystów
|
średni
|
18
|
Dębowy Gaj, dwór, ruina
|
272
|
prywatny
|
zły
|
19
|
Dębowy Gaj, oficyna dworska, ruina
|
614/J
|
prywatny
|
zły
|
20
|
Niwnice, dwór, ruina
|
621/J
|
skarb państwa
|
zły
|
21
|
Radłówka, zamek, ruina
|
960
|
skarb państwa
|
zły
|
22
|
Rakowice Wielkie, wieża mieszkalna
|
964
|
prywatny
|
zły
|
23
|
Lwówek Śląski, wieża kościoła ewangelickiego
|
1525
|
komunalna
|
średni
|
24
|
Lwówek Śląski, domy,ul. Szpitalna 1-3
|
1965
|
komunalne
|
średni
|
25
|
Lwówek Śląski, dom Ławy Chlebowej, pl. Wolności 21
|
1029
|
prywatny
|
dobry
|
26
|
Lwówek Śląski, baszty Bolesławiecka i Lubańska
|
623
|
komunalne
|
średni
|
27
|
Lwówek Śląski, kaplica św. Krzyża
|
798
|
parafia rzym.-kat. Lwówek Śl.
|
średni
|
28
|
Lwówek Śląski, d. komandoria Joan- nitów, ob. plebania
|
799/J
|
parafia rzym.-kat. Lwówek SI.
|
dobry
|
29
|
Lwówek Śląski, budynek, ul. Jaśkiewicza 29
|
800/J
|
komunalny
|
średni
|
30
|
Dębowy Gaj, kościół filialny p.w. św. Maksymiliana Kolbego
|
954/J
|
parafia rzym.-kat. Sobota
|
dobry
|
31
|
Niwnice, kościół fil. św. Jadwigi
|
876/J
|
parafia rzym.-kat. Kotliska
|
dobry
|
32
|
Nagórze, pałac, ruina
|
1107/J
|
prywatny
|
zły
|
33
|
Niwnice, pałac, ob. szkoła
|
1128/J
|
gminna
|
zły
|
34
|
Rakowice, wieża folwarku książęcego, ruina
|
965
|
prywatna
|
zły
|
35
|
Skorzenice, nr 5, bud. przysłupowy
|
797/J
|
prywatny
|
średni
|
36
|
Włodzice, nr 11, dawna karczma
|
645/J
|
prywatny
|
zły
|
37
|
Zbylutów, kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP
|
1031
|
parafia rzym.-kat. Zbylutów
|
dobry
|
38
|
Zbylutów, nr 31, budynek mieszkalny
|
795/J
|
prywatny
|
średni /
|
Zabytki ruchome.
Na terenie gminy Lwówek Śląski zewidencjonowano 570 zabytków ruchomych, z czego 429 występuje w obiektach sakralnych, co stanowi 75% całości. W samym mieście występują 252 zabytki, w tym w kościołach 153. W pozostałych miejscowościach: Bielanka -5, Brunów -6, Chmielno -17, Dębowy Gaj -5, Dłużec -22, Gaszów -1, Kotliska -26, Niwnice -61, Płakowice -24, Płóczki -38, Rakowice Wielkie -1 Skała -5, Sobota -27, Włodzice Wielkie -34, Zbylutów -30, Żerkowice -16. Najliczniejszy zespół zgromadzony jest w kościele parafialnym w Lwówku Śląskim i liczy 118 obiektów.
Na terenie gminy Lwówek Śląski poważnym problemem jest grupa nieużytkowanych obiektów, w których występują bardzo cenne detale architektoniczne i elementy wystroju, narażone na dewastację i całkowite zniszczenie. Dotyczy to pałacu w Dębowym Gaju, dworu w Niwnicach, pałacu w Skale, gotyckiego kościoła w Sobocie z zespołem renesansowych nagrobków. W ostatnich latach udało się zabezpieczyć mocno zdewastowany kościół w Kotliskach
Wnioski.
Ogólna ocena stanu zachowania dóbr kultury.
Miasto zachowało historyczny układ urbanistyczny z zespołem wyjątkowo dobrze zachowanych murów miejskich.
Własność komunalna.
stań dobry - ok. 40%
zadowalający - ok. 40%
stan zły - ok. 20%, np. basteje, fragmenty ratusza, kaplica cmentarna, wieża w Rakowicach, kościół w Sobocie.
Własność sakralna.
stan zadowalający - ok. 50%
stan zły - ok. 30%, np. kościół franciszkański, Włodzice Wielkie, kościół w Kotliskach - przerwane prace
Skarb państwa.
stan zły ok. 80%, w tym pałace w Brunowie, Niwnicach, Skale.
Własność prywatna.
Niewielka liczba, w tym pozytywnie należy ocenić remont pałacu w Płakowicach i remonty kamienicy w bloku śródrynkowym adaptowanej na aptekę.
PSOZ ocenia pozytywnie dotychczasową współpracę z Urzędem Miasta i Gminy. Na wyróżnienie zasługuje wkład finansowy w remont kościoła w Kotliskach, Płóczkach oraz kontynuację wieloletnich prac w ratuszu.
Arkadiusz Gutka