Muzeum jak za dawnych lat
Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach odstrasza swoją długą i niezbyt nośną marketingowo nazwą. Co takiego ciekawego może się kryć w jego murach ? Stare garnki, pralki, maszyny do szycia ? Takie pytania stawia sobie chyba każdy turysta stojący przed okazałym ratuszem, bijąc się z myślami czy jest sens wejść do środka.
Pierwsze wrażenie robi sama budowla dawnych władz miejskich, doskonale zachowana w najmniejszym detalu, co przy obecnych zapędach modernizacyjnych jest rzadkością. Najciekawsze kryje się jednak w ratuszowych salach, gdzie przetrwało w niemal niezmienionym stanie przedwojenne Heimatmuseum, wzbogacone o kolekcję sprzętów gospodarstwa domowego. Na Dolnym Śląsku, rozszabrowanym i zdemolowanym na niewyobrażalną skalę to jest unikat. Strat nie przyniosła II wojna światowa, a gdy pojawiły się w miasteczku polskie władze niemiecki kustosz przekazał im zbiory, które udostępniono publiczności ponownie w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Aby nie drażnić zwierzchników pokazywaniem "niemczyzny" w piastowskich Ziębicach nadano muzeum obecną nazwę i profil działalności co zaowocowało kolejnymi nabytkami związanymi z tematyką placówki. Nie byłoby tego wszystkiego bez światłych i rozsądnych ludzi, którzy uratowali zabytki przed zniszczeniem i szabrem, ludzi których zabrakło w innych miastach gdzie muzea regionalne świecą pustkami.
Zachwyca trochę siermiężny i staroświecki wystrój, eksponaty w archaicznych gablotkach, poustawiane w każdym możliwym wolnym miejscu. Podziw wzbudzają stylizowane wnętrza pełne autentyzmu i oryginalnych pamiątek historycznych. Poza niezwykle bogatą kolekcją związaną z profilem placówki (min. największa w Europie kolekcja żelazek) nie brakuje akcentów regionalnych. To jest prawdziwe muzeum, jakie wielu z nas pamięta ze swojego dzieciństwa, gdzie ważna była treść a nie forma. Chociaż nie znajdziemy tutaj multimedialnych wydmuszek, obrazów największych mistrzów i złotych skarbów o wielkiej wartości materialnej, znajdziemy prawdziwy klimat muzeum i pasję ludzi którzy je stworzyli. W naszych czasach absolutna rzadkość.
więcej zdjęć na www.zabytkidolnegoslaska.com.pl