7/21/2010

Lepsze czasy dla pałacu w Bożkowie ?

Jak informują media, pałac w Bożkowie ma nowego właściciela - spółkę DOM z Sobótki, która kupiła pałac za 1,2 mln. złotych od Fenelon Group International. W pierwszej chwili wypada się cieszyć, bo czy może być gorzej ? Irlandzka firma obiecywała cuda, a doprowadziła obiekt do kompletnej ruiny. Co ciekawe, prokuratura uznała że są oni niewinni, ponieważ nie doszukała się umyślnego działania na szkodę pałacu. Wypada pogratulować prokuraturze wiedzy i dobrego samopoczucia, bo widocznie winny jest deszcz lejący się z dziurawych dachów i to on powinien być skazany. Czy nieumyślne zniszczenie dóbr kultury nie podlega karze ? Jakby ktokolwiek z nas "niechcący" podpalił las poprzez rzucenie papierosa to prokurator by był tak łagodny ? Czy ludzie kradnący jedzenie w supermarkecie są tak samo traktowani jak ci co niszczą przez swoją bezczynność jeden z cenniejszych pałaców w kraju ? Przecież przez czyjeś niedbalstwo przepadły miliony złotych, które teraz będzie musiał w ten obiekt zainwestować nowy właściciel. Te miliony nie mają widocznie znaczenia w tak bogatym, nie tylko w zabytki, kraju. Wystawiony na aukcji pałac został sprzedany za 1,2 mln. złotych, a jeszcze kilka lat temu jego cena wynosiła 22 miliony.
Teraz trzeba zaczekać co zrobi nowy właściciel, bo na otwieranie szampana jest chyba jeszcze za wcześnie. Wypada wierzyć, że ktoś nie wydał tych dosyć dużych pieniędzy, żeby robić to samo co poprzednik. Poza tym pałac jest już tak "znany" w całym kraju, że głupotą by było robić sobie antyreklamę takimi działaniami, jeżeli oczy wszystkich będą zwrócone w jego stronę. Czas pokaże czy firma o swojsko brzmiącej nazwie DOM okaże się zbawcą tego wspaniałego zabytku, ale już dzisiaj trzeba się cieszyć że poprzedni właściciel odszedł w niepamięć. Miejmy nadzieję że nie organów ścigania.

zniszczona sala balowa pałacu w Bożkowie

1 komentarz:

  1. Anonymous8/06/2010

    Cały ten zakup to jakieś matactwo. Jak można kupić pałac nie robiąc szacunkowej wyceny postępującej degradacji? Już ukazała się wypowiedź Prezesa spółki Dom, że nie spodziewali się takiego ogromu zniszczeń,że remont dachu będzie kosztował więcej niż zapłacili za pałac, że ze względu na ogromne zniszczenia będzie trzeba zmienić planowaną funkcjonalność pałacu. To znaczy, że zakupiono pałac bez oglądania go, nie szacując zniszczeń- dziiiiiwne i od razu w tym samym czasie prokurator uniewinnia spółkę Fenelon Group - dziiiiwne i spółka sprzedaje za połowę ceny zakupu z 2005r nic nie zarabiając a tracąć na tym interesie - jeszcze dziiiiwniejsze...???

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.