10/14/2012

Kamieniec Ząbkowicki pięknieje

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim może służyć jako symbol powojennych losów dolnośląskich rezydencji. Okazała budowla zaprojektowana przez znanego architekta K.F. Schinkla dla Marianny Orańskiej od chwili powstania budziła ogromne emocje ze względu na swoje rozmiary, bogactwo, rozmach, architekturę oraz właścicielkę... Strzelające w niebo fontanny umieszczone na rozległych tarasach, lśniące w słońcu mury pokryte glazurowaną cegłą i bogato urządzone wnętrza zachwycały zwiedzających przed 1945 rokiem. Równo z wybiciem tej daty odszedł na zawsze bajkowy świat pałacu. Splądrowany przez wojska radzieckie, po nich przez polskich szabrowników i władze, widzące w tym miejscu darmowy skład materiałów budowlanych, popadł w ruinę. Jeszcze niedawno miał prywatnego właściciela, który zabezpieczył zamek, częściowo nawet go odbudował, ale niewystarczające środki finansowe sprawiły że po jakimś czasie nie był nawet w stanie utrzymać zabytku. Na turystach zarabiać nie chciał lub nie potrafił, a czary goryczy dopełniły sfory zagłodzonych psów które opanowały budowlę.


Po śmierci dzierżawcy gmina Kamieniec Ząbkowicki przejęła zamek. Nie wiadomo czy zostanie sprzedany, czy urzędnicy na własny rachunek postanowią ożywić to miejsce, ale natychmiast wzięli się do roboty co jest rzeczą w naszym kraju niespotykaną i godną podziwu. W zamkowym parku prace trwają cały czas - sprzątane są śmieci, wycięto samosiejki, zebrano zniszczoną kamieniarkę, uporządkowano otoczenie. To dopiero początek, a już widać jaki skarb zarastały krzaki i chaszcze. Widać także skalę zniszczenia elementów fontann, sadzawek, balustrad, których nie oszczędzali wandale nawet w ostatnim czasie. Oby to był dopiero początek przywracania dawnej świetności jednego z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku. Jeżeli się uda to Kamieniec Ząbkowicki ma szansę stać się jedną z największych atrakcji turystycznych w skali kraju.


Już dzisiaj zachwycają odnowione zabudowania dawnego klasztoru cystersów wraz z ogromną świątynią. W jednym z budynków znalazło się miejsce dla niewielkiego muzeum:

Tuż obok można się dostać na wyczyszczone zamkowe tarasy:


Prace trwają w całym parku:Posprzątano także mauzoleum. Niestety, łatwiej jest zebrać śmiecie, niż wyeliminować odpady społeczeństwa niszczące czyjąś pracę.

Więcej zdjęć zamku i parku, mauzoleum oraz klasztoru cystersów na www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

aktualne wiadomości (2013) na temat zamku i jego zwiedzania znajdziesz TUTAJ

11 komentarzy:

 1. Anonimowy10/14/2012

  Cieszę się, że jest nadzieja.
  Pałac jest niesamowity. Pamiętam, gdy kilka lat temu jechałem samochodem i zobaczyłem go na horyzoncie. Pokochałem go od pierwszego wejrzenia. Spacer wokół pałacu, tylko pogłębił uczucie. Ale te kilkanaście dobermanów, absurdalna cena biletu za zwiedzanie tarasu, pokazywały, że coś tu nie gra. Dopiero później dowiedziałem się, o problemach pałacu z dzierżawcą. Trzymam kciuki, mam nadzieję, że będzie lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy10/14/2012

  Zdjęcia na bieżąco pojawiają się również na profilu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej www.facebook.com/TMZKam

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy10/14/2012

  Tej skali przedsięwzięcia konserwatorskie przerastają możliwości gmin i wiekszości prywatnych inwestorów. Pałac zapewne zostanie znowu sprzedany. Sądzę, że sprzątanie ma na celu wystawienie zabytku na sprzedaż za możliwie najwyższą kwotę. Swoją drogą, aż się prosi, aby sporządzić krajową listę zagrożonych obiektów o wybitnej wartości dla dziedzictwa europejskiego i konsekwentnie przeznaczać środki na ich restaurację i ponowne zagospodarowanie. Pod patronatem uczelni można by studentom architektury, historii sztuki, turystyki itp. zlecać wymyślanie planów rewitalizacji takich obiektów. Na te rzeczy mogłyby się znaleźć fundusze z różnych źródeł, ale o tym najzwyczajniej brak informacji. Mamy teraz tak niewydolny system ochrony zabytków, że ciągniemy się w ogonie Europy. Jak słyszę, że kolejny zdewastowany obiekt ma trafić w tzw. "ręce prywatne", przechodzą mnie ciarki.

  OdpowiedzUsuń
 4. nareszcie, choć nakłady finansowe potrzebne są ogromne...

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy10/23/2012

  Do autora artykułu.

  Ten właściciel, który częściowo odbudował i zabezpieczył pałac rzeczywiście nie miał większej ilości funduszy, ale nie z powodu braku polotu czy wyobraźni co do dalszego wyglądu, ale w głównej mierze związane było to z blokadą jego prac przez...konserwatora zabytków i sądy.


  Proszę o zapoznanie się ze sprawą i naniesienie poprawek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze niedawno miał prywatnego właściciela, który zabezpieczył zamek, częściowo nawet go odbudował, ale niewystarczające środki finansowe sprawiły że po jakimś czasie nie był nawet w stanie utrzymać zabytku. Na turystach zarabiać nie chciał lub nie potrafił, a czary goryczy dopełniły sfory zagłodzonych psów które opanowały budowlę.

  Każde z tych zdań jest przecież prawdziwe...

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam.
  Miałam okazję zwiedzać zamek jeszcze za życia prywatnego właściciela. Pracujący tam ludzie (przewodnicy) opowiadali, że wszelkie inicjatywy są opluwane przez władzę i mieli ogromny żal za to.
  Ciekawy blog i dobre zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy5/13/2013

  dobrze że jest jakaś szansa na zwiedzenie tego pałacyku..zrobił na mnie spore wrażenie ale nie zostałam wpuszczona do środka...niestety

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy5/30/2013

  Widziałem pałac ostatnio w maju jestem zachwycony tym co zrobiły władze gminy w ciągu paru miesięcy od momentu odzyskania praw do obiektu. Brawo to jest ogrom działań, zadbane tarasy, ukształtowane, oczyszczone do kamiennego bruku drogi, nowa zieleń, wspaniała wystawa otoczenie w porównaniu z tym co się działo przez całe lata na obiekcie - szok - to jest nie do opowiedzenia, trzeba zobaczyć na własne oczy. Z informacji uzyskanych wynika, że to jest dopiero początek zmian - w takim razie kibicuję wójtowi w tym co robi dla gminy.

  OdpowiedzUsuń
 10. c'est magnifique !
  quel patrimoine !
  espérons qu'un mécène trouvera les fonds nécessaires à la restauration
  bon courage et félicitations daniel

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.