Kamieniec Ząbkowicki pięknieje

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim może służyć jako symbol powojennych losów dolnośląskich rezydencji. Okazała budowla zaprojektowana przez znanego architekta K.F. Schinkla dla Marianny Orańskiej od chwili powstania budziła ogromne emocje ze względu na swoje rozmiary, bogactwo, rozmach, architekturę oraz właścicielkę... Strzelające w niebo fontanny umieszczone na rozległych tarasach, lśniące w słońcu mury pokryte glazurowaną cegłą i bogato urządzone wnętrza zachwycały zwiedzających przed 1945 rokiem. Równo z wybiciem tej daty odszedł na zawsze bajkowy świat pałacu. Splądrowany przez wojska radzieckie, po nich przez polskich szabrowników i władze, widzące w tym miejscu darmowy skład materiałów budowlanych, popadł w ruinę. Jeszcze niedawno miał prywatnego właściciela, który zabezpieczył zamek, częściowo nawet go odbudował, ale niewystarczające środki finansowe sprawiły że po jakimś czasie nie był nawet w stanie utrzymać zabytku. Na turystach zarabiać nie chciał lub nie potrafił, a czary goryczy dopełniły sfory zagłodzonych psów które opanowały budowlę.


Po śmierci dzierżawcy gmina Kamieniec Ząbkowicki przejęła zamek. Nie wiadomo czy zostanie sprzedany, czy urzędnicy na własny rachunek postanowią ożywić to miejsce, ale natychmiast wzięli się do roboty co jest rzeczą w naszym kraju niespotykaną i godną podziwu. W zamkowym parku prace trwają cały czas - sprzątane są śmieci, wycięto samosiejki, zebrano zniszczoną kamieniarkę, uporządkowano otoczenie. To dopiero początek, a już widać jaki skarb zarastały krzaki i chaszcze. Widać także skalę zniszczenia elementów fontann, sadzawek, balustrad, których nie oszczędzali wandale nawet w ostatnim czasie. Oby to był dopiero początek przywracania dawnej świetności jednego z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku. Jeżeli się uda to Kamieniec Ząbkowicki ma szansę stać się jedną z największych atrakcji turystycznych w skali kraju.


Już dzisiaj zachwycają odnowione zabudowania dawnego klasztoru cystersów wraz z ogromną świątynią. W jednym z budynków znalazło się miejsce dla niewielkiego muzeum:





Tuż obok można się dostać na wyczyszczone zamkowe tarasy:






Prace trwają w całym parku:







Posprzątano także mauzoleum. Niestety, łatwiej jest zebrać śmiecie, niż wyeliminować odpady społeczeństwa niszczące czyjąś pracę.





Więcej zdjęć zamku i parku, mauzoleum oraz klasztoru cystersów na www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

aktualne wiadomości (2013) na temat zamku i jego zwiedzania znajdziesz TUTAJ

Obsługiwane przez usługę Blogger.