Stowarzyszenie apeluje - konserwator odpowiada

Ciąg dalszy wymiany korespondencji i argumentów między stowarzyszeniem "Monitoring" z Lwówka Śląskiego, a Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków - delegatura w Jeleniej Górze dotyczący dewastacji pałacu w Maciejowcu. Niestety, wymiernych efektów wciąż brak.

Lwówek Śląski 24 września 2012 r.

Dotyczy pałacu we wsi Maciejowiec, gmina Lubomierz, pow. Lwówek Śląski, wpisanego decyzją z dnia 22 października 1976 roku do rejestru zabytków pod nr A/5388/484/J.

W dniu 7 września 2012 r. przeprowadziliśmy rutynową kontrolę stanu zachowania zabytków we wsi Maciejowiec. Z przykrością stwierdziliśmy, że znajdujący się we wsi klasycystyczny pałac, w dalszym ciągu ulega dewastacji i jest stale rozkradany w związku z brakiem skutecznego zabezpieczenia i dozoru.

W związku z powyższym Stowarzyszenie „Monitoring”, działając w oparciu o art. 31 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego, wnosi o bezzwłoczne wszczęcie postępowania administracyjnego i wydanie nakazu konserwatorskiego dla obecnego właściciela pałacu, w związku ze złym stanem zachowania obiektu zabytkowego. Mając na uwadze obecny stan obiektu, należy niezwłocznie nakazać wykonanie prac zabezpieczających i konserwatorskich.

Należy w tym miejscu podkreślić, że właściciel zabytkowego pałacu w Maciejowcu, od lat wykazuje się wyjątkową ignorancją w stosunku do obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. W związku z tym, celowe jest podjęcie przypisanych prawem restrykcyjnych działań wobec w/w osoby, tym bardziej, że bezsprzecznie, nie jest ona zainteresowana zabezpieczeniem powierzonego jej dziedzictwa kulturalnego.

Ponadto zgodnie z art. 31 § 1 pkt 2, wnosimy o uznanie naszego stowarzyszenia, jako strony we wszczętym postępowaniu administracyjnym.


Odpowiedź konserwatora była natychmiastowa:

Jelenia Góra, dnia 27.09.2012r.

W odpowiedzi na pismo nr MKOZ/663/09/12 z dnia 24.09.2012r. które przesłano faksem, zawierające prośbę o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie pałacu w Maciejowcu informuję, że będąc przejazdem w innej sprawie w dniu 19.09.2012r. dokonaliśmy również kontroli w/w pałacu. Stwierdzono, że pałac jest zamknięty, ale widoczna jest dewastacja obiektu z zewnątrz, powybijane szyby, zdemontowane rynny i obróbki blacharskie, dziury w dachu nad balkonem. Teren dostępny - zniszczone ogrodzenie. Wielokrotnie dokonywano kontroli. Wydawano zalecenia i nakazy na zabezpieczenie obiektu, do którego były częste włamania i następowały kradzieże. Właściciel nie przybywał na spotkania pomimo powiadomień, nie odbierał poczty. Informacje o kontrolach do niego jednak docierały, ponieważ obiekt był doraźnie zabezpieczany. Zawiadamiano również o kradzieżach policję. Właściciel pałacu po rozmowie telefonicznej stwierdził, że nie mógł odbierać poczty, ponieważ zawodowo przebywa za granicą.

Powiadomiono przed nadejściem Waszego pisma Pana Piotra Pelczara, o planowanej ponownej kontroli pałacu w dniu 11. 10. 2012r. o godz. 11°°.

Pan Piotr Pelczar telefonicznie poinformował, że w roku 2013 przystąpi do dalszego remontu pałacu.
Obsługiwane przez usługę Blogger.