Samowolka w Maciejowcu

4 grudnia 2012 r stowarzyszenie "Monitoring Zabytków" poinformowało Sekretarza Stanu pana Piotra Żuchowskiego, pełniącego także funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków o nieprawidłowościach i łamaniu prawa w parku przypałacowym w Maciejowcu:

W rozmowie telefonicznej z dnia 5 listopada 2012 r. poinformowaliśmy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu, że Nadleśnictwo Lwówek Śląski - bez wymaganych prawem zezwoleń prowadzi prace budowlane, niszczące i poważnie ingerujące w historyczną i naturalną substancję parku w Maciejowcu. W dniu 24 listopada 2012 r., ponownie dokonaliśmy kontroli w/w obiektu zabytkowego. Stwierdziliśmy, iż Nadleśnictwo Lwówek Śląski - bez wymaganych prawem zezwoleń - w dalszym ciągu prowadzi prace budowlane, niszczące i poważnie ingerujące w historyczną i naturalną substancję zabytkowego parku w Maciejowcu.

W związku z brakiem stosownych działań ze strony w/w urzędu, pismem znak MKOZ/679/09/12 z dnia 26 listopada 2012 r., (przesłanym faksem) zwróciliśmy się, zgodnie z art. 31 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, z żądaniem wszczęcia postępowania administracyjnego, w sprawie niszczenia obiektu zabytkowego, i bezzwłocznego wydania decyzji administracyjnej, wstrzymującej prowadzenie nielegalnych prac na w/w obiekcie zabytkowym. Jednocześnie zgodnie z art. 31 § 1 pkt 2, wnieśliśmy o uznanie naszego stowarzyszenia jako strony, we wszczętym postępowaniu administracyjnym.

W dniu 4 grudnia otrzymaliśmy wezwanie do usunięcia braków we wniosku z dnia 26 listopada 2012 r., znak MKOZ/679/09/12. W związku z powyższym wnosimy skargę na Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu, który nie wszczął postępowania administracyjnego w w/w sprawie, ani też nie odmówił jego wszczęcia ( w załączeniu Postanowienie Generalnego Konserwatora Zabytków z dnia 5 maja 2011 r., odnoszące się do analogicznej sytuacji ).

Ponadto w przesłanym wezwaniu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu żąda od naszego stowarzyszenia aktualnego statutu, pomimo, iż fizycznie nie posiadamy takowego i kwestionuje zapisy Kodeksu postępowania administracyjnego, dotyczące dopuszczalnych form – faks - wnoszenia pism do urzędów.

Jednocześnie informujemy, że bezczynność Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu doprowadziła do zniszczenia obiektu wpisanego do rejestru zabytków, gdyż organ nie wie co chroni wydana w roku 1976 decyzja administracyjna, pomimo tego, że Nadleśnictwo Lwówek Śląski potwierdziło swoją wiedzę, w wydanej dwa lata temu publikacji, o przynależności Dzikiego Wąwozu do parku pałacowego w Maciejowcu.

W związku z powyższym, wnosimy o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie i ustalenie osób winnych nieznajomości przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

W związku z brakiem reakcji ze strony Lasów Państwowych i dalszym postępem prac w "Dzikim Wąwozie" został także poinformowany o sprawie Kierownik Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, mgr Wojciech Kapałczyński:

W nawiązaniu do pisma z dnia 5 grudnia 2012 r., znak JG/N.5147.3.2012.ZK ( otrzymanego w dniu 10 grudnia 2012 r. ) i rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w dniu 11 grudnia 2012 r. ze Starszym Inspektorem Zbigniewem Kudybą informujemy, że przekazywane przez Nadleśnictwo Lwówek Śląski informacje o wstrzymaniu z dniem 14 listopada 2012 r., prac na terenie zabytkowego parku w Maciejowcu, są f a ł s z y w e, co potwierdzone zostało w dniu 9 grudnia 2012 r., podczas kolejnej kontroli stanu zachowania zabytkowego, krajobrazowego parku we wsi Maciejowiec, przez Stowarzyszenie „Monitoring Zabytków”.

W związku z tym, iż Nadleśnictwo Lwówek Śląski - bez wymaganych prawem zezwoleń – w dalszym ciągu prowadzi prace budowlane, niszczące i poważnie ingerujące w historyczną i naturalną substancję parku, działając zgodnie z art. 31 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego, ponownie żądamy natychmiastowego wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie niszczenia obiektu wpisanego do rejestru zabytków i bezzwłocznego wydania decyzji administracyjnej, wstrzymującej prowadzenie nielegalnych prac na w/w obiekcie zabytkowym.


Wezwano także Nadleśniczego Nadleśnictwa Lwówek Śląski inż. Tadeusza Łozowskiego do zaprzestania dalszych prac:

W odpowiedzi na pismo Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z dnia 5 grudnia 2012 r., znak JG/N.5147.3.2012.ZK ( otrzymane w dniu 10 grudnia 2012 r. ) i w nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w dniu 11 grudnia 2012 r. ze Starszym Inspektorem Zbigniewem Kudybą poinformowaliśmy, że przekazane przez Nadleśnictwo Lwówek Śląski informacje o wstrzymaniu z dniem 14 listopada 2012 r., prac na terenie zabytkowego parku w Maciejowcu, są fałszywe, co potwierdzone zostało w dniu 9 grudnia 2012 r., podczas kolejnej kontroli stanu zachowania zabytkowego, krajobrazowego parku we wsi Maciejowiec.

W związku z tym, że Nadleśnictwo Lwówek Śląski - bez wymaganych prawem zezwoleń - w dalszym ciągu prowadzi prace budowlane, niszczące i poważnie ingerujące w historyczną i naturalną substancję parku przypałacowego we wsi Maciejowiec, Stowarzyszenie „Monitoring Zabytków” we Lwówku Śląskim, w z y w a Nadleśniczego Nadleśnictwa Lwwek Śląski – inż. Tadeusz Łozowskiego do zaprzestania łamania prawa i natychmiastowego wstrzymania prac na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków.


Poinformowany został także Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego:

W związku z tym, iż Nadleśnictwo Lwówek Śląski - bez wymaganej opinii Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – w dalszym ciągu prowadzi prace budowlane, niszczące i poważnie ingerujące w naturalną substancję „Dzikiego Wąwozu”, działając zgodnie z art. 31 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego, wnosimy o natychmiastowe wszczęcie postępowania administracyjnego w w/w sprawie i bezzwłoczne wydanie decyzji administracyjnej, wstrzymującej prowadzenie nielegalnych prac niszczących naturalne dziedzictwo Dolnego Śląska.

Jednocześnie informujemy, że przekazywane przez Nadleśnictwo Lwówek Śląski informacje o wstrzymaniu z dniem 14 listopada 2012 r., prac na terenie „Dzikiego Wąwozu” w Maciejowcu, są fałszywe, co potwierdzone zostało w dniu 9 grudnia 2012 r., podczas kolejnej kontroli terenowej, przeprowadzonej przez nasze stowarzuszenie.

W załączeniu pismo Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Oddział w Jeleniej Górze, informujące o braku opinii na realizację prowadzonych przez Nadleśnictwo Lwówek Śląski prac.

W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożony został wniosek:

W związku z prowadzonymi przez Nadleśnictwo Lwówek Śląski pracami niszczącymi i poważnie ingerującymi w przyrodniczą substancję „Dzikiego Wąwozu” ( planowanego od lat rezerwatu przyrody ), oraz w związku z planami wycinki drzew, działając zgodnie z art. 31 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, wnosimy o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie utworzenia rezerwatu przyrody ( ożywionej i nieożywionej ) - „Dziki Wąwóz” w Maciejowcu, oraz bezzwłoczne wydanie decyzji administracyjnej, wstrzymującej prowadzenie prac na w/w terenie, w granicach działek o nr 328/170, 323/169, 354/169, 109, 186/171,276/171.


oraz zawiadomienie o braku reakcji Nadleśnictwa Lwówek Śląski na wezwanie do wstrzymania prac:

W nawiązaniu do pisma Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, z dnia 5 grudnia 2012 r., znak JG/N.5147.3.2012.ZK ( otrzymanego w dniu 10 grudnia 2012 r. ) i rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w dniu 11 grudnia 2012 r. ze Starszym Inspektorem w/w organu Zbigniewem Kudybą informujemy, że przekazywane przez Nadleśnictwo Lwówek Śląski informacje o wstrzymaniu z dniem 14 listopada 2012 r., prac na terenie zabytkowego parku w Maciejowcu, są f a ł s z y w e, co potwierdzone zostało w dniu 9 grudnia 2012 r., podczas kolejnej kontroli stanu zachowania zabytkowego, krajobrazowego parku we wsi Maciejowiec, przez Stowarzyszenie „Monitoring Zabytków”.


Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego we Lwówku Śląskim powiadomiony został o samowoli budowlanej:

W związku z samowolą budowlaną, polegającą na budowie drogi bez wymaganego projektu i pozwolenia na budowę, zaistniałą na terenie gminy Lubomierz, powiat Lwówek Śląski, dz. nr 276/171 obręb ewidencyjny Pilchowice oraz dz. nr 328/170 i 323/169 obręb ewidencyjny Maciejowiec, działając zgodnie z art. 31 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, wnosimy o wszczęcie postępowania administracyjnego w w/w sprawie i bezzwłoczne wydanie decyzji wstrzymującej dalsze – nielegalne prace budowlane.

Dewastacja zabytkowego parku trwa...

Obsługiwane przez usługę Blogger.