7/24/2012

nowości na stronie 24.07.2012

Na stronie pojawiły się zdjęcia i opisy zabytków Wiązowa - niewielkiego miasteczka w powiecie strzelińskim w którym zachował się jedynie kościół parafialny, ratusz i kilka kamieniczek. Niewiele, ale zobaczyć zawsze warto.


Pałac w Karszówku, a raczej miejsce po pałacu ponieważ został rozebrany w latach 60-tych i dzisiaj pozostały po nim jedynie mury przyziemia oraz malownicza fosa wokół wzgórza na którym stał.


Pałac w Samborowicach kona na naszych oczach i mało realny wydaje się ratunek. Podobno był ostatni raz remontowany w 1989 roku. Jeżeli to prawda to mamy do czynienia z kolejną ofiarą "szalonych" lat 90-tych kiedy to upadł PRL a wraz z nim upadła (i tak marna) opieka państwa nad zabytkami. Niewielka wioska na uboczu, gdzie diabeł mówi dobranoc i ostatnia chwila żeby zobaczyć ten pałac.


Aktualizacja zdjęć przepięknego kościoła św. Jakuba w Nysie.


W niewielkim Korfantowie zachował się wspaniały pałac wraz z otaczającymi go zabudowaniami gospodarczymi. Obecnie mieści się w nim szpital, a sam zabytek przeszedł gruntowny remont. Warto zobaczyć również kościół parafialny, który powstał wprawdzie na początku XX wieku, ale niewiele jest na Śląsku neorokokowych świątyń.


Na koniec Niemodlin. Z jednej strony podłużnego rynku okazały zamek, z drugiej gotycki kościół parafialny, wzdłuż starego miasta ciągną się mury obronne, a przez środek ciągną kawalkady samochodów i tirów... Znajduje się tutaj jeden z większych i cenniejszych zamków na Śląsku. Po 1945 roku mieściła się w nim szkoła, aż ktoś wpadł na pomysł, że szkołę się zlikwiduje, a zabytek sprzeda. Kupiec się znalazł, ale zamek od tego czasu stoi opuszczony i czeka nie wiadomo na co... Jedyna pociecha, że jest zabezpieczony. Władze Niemodlina mogły mieć atrakcję, która przyciągnęła by tutaj turystów, ale poszły na skróty i miasto się po prostu obojętnie mija w drodze do Nysy lub Opola. Warto także zobaczyć ciekawy kościół parafialny. Chociażby ze względu na kontrast jaki prezentuje wnętrze w stosunku do wyremontowanej elewacji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.