7/17/2012

Skradzione z pałacu Jedlinka

Łukasz Kazek, regionalista, przewodnik, historyk i niestrudzony badacz Gór Sowich przysłał zdjęcia sali balowej pałacu Jedlinka zrobione na początku lat 90-tych XX wieku. Wydawać by się mogło że to było niedawno, tymczasem patrząc na czarno-białe fotografie wydaje się że minęły wieki. Trudno uwierzyć, że te wszystkie przedmioty zostały wkrótce po zrobieniu zdjęć skradzione. Ktoś wyrwał balustradę, inny żyrandol, następnemu przydały się sanki itd. Być może złodzieje zabrali to do domu, ale bardziej prawdopodobne jest to że spieniężyli za marne grosze. Być może Wy widzieliście te przedmioty już poza pałacem lub wiecie jaki był ich dalszy los ?

1. środkowy fragment plafonu z puttami tańczącymi na tle festonów z kwiatów i wstęg, w stylu silnie klasycyzujący.

2. Para kamiennych tarcz herbowych v.Seher-Thoss i v.Pueckler (tzw. Alianzwappen), połączonych górą koroną.


3. Balustrada żeliwna (?), klasycyzująca. Plastyczne postacie putt grających na różnych instrumentach dmuchanych, w okrągłych obramieniach. Pomiędzy nimi elementry wolutowe zwieńczone palmetami. Poniżej stiukowy fryz powtarzający motywy palmet.


4. Żyrandol mosiężny (?), elektryczny, rozbudowany i bogato zdobiony, 6 ramienny i 24 żarówkowy, górą dodatkowe dwa mniejsze ramiona.


5. Sala balowa w stylu silnie klasycyzująca z podziałem architektonicznym korynckimi pilastrami i nimfami-kariatydami. Plafon stikowy o podziałach geometrycznych z makowanymi fryzami roślinnymi.


zobacz więcej na: zaginione.zabytkidolnegoslaska.com.pl

zdjęcia przysłał Łukasz Kazek, 
opisy - Małgorzata Stankiewicz

1 komentarz:

  1. Anonimowy5/28/2013

    Ciekawe zdjęcia, tylko czy opis prawdziwy, bo oglądając historie pani Małgorzaty Stankiewicz.. zwątpiłem. Nie dość że pisze nie bardzo zgodne z historią , ale czasem nie potrafi przeczytać dobrze. Np. „Cęgowa Panienka” ze Świecia na tablicy jest napis DV TATER, a ta pani odczytuje to jako THADER. Podpowiedzcie tej pani ze Archiwum tego terene jest u Beckerta w Kunigslutter i tam niech doczyta resztę, i dlaczego to "cęgowa" i resztę. Pozdrawiam panią Małgorzatę Stankiewicz

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.