2/17/2013

Czy wieża przetrwa ?

W Bytomiu odbył się dzisiaj plener protestacyjno-fotograficzny zorganizowany przez Marka Wojcika i Daniela Lekszyckiego w obronie miejscowej wieży ciśnień, którą Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał rozebrać, rzekomo ze względów bezpieczeństwa. Ponad czterdzieści osób, które zjawiły się na miejscu miało okazję zobaczyć że obiekt trzyma się nieźle i w najbliższym czasie nic nie zapowiada katastrofy - nie zmieniły tego odpadające kawałki betonu, skorodowane elementy zbrojenia, powszechne zaniedbanie. Wraz z osobami, którym leży na sercu los wieży zjawili się także opiekunowie obiektu, w tym pan Dawid Zięba, prezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Udostępnił on teren przylegający do budynku i odpowiadał na pytania oraz odpierał zarzuty kierowane w kierunku gospodarzy. Warto podkreślić tą obecność na miejscu ponieważ jest to ukłon w stronę miłośników wieży i akt dobrej woli na którą nie stać często innych przedstawicieli administracji państwowej i spółek miejskich.


Ze spotkania można wyciągnąć kilka wniosków:

- Stan wieży w chwili obecnej nie zagraża bezpieczeństwu i nie ma potrzeby jej wyburzenia. Decyzja została podjęta w związku z planowaną w tym miejscu eksploatacją złóż węgla, co może realnie zagrozić budowli. Warto zadać pytanie - czy wydobycie takim kosztem ma jakikolwiek sens ? Co jest ważniejsze - miasto czy dzika eksploatacja, a po nas choćby potop ? Może Kompania Węglowa zapłaci za wyrządzone szkody i wtedy będziemy mieli realną cenę węgla wydzieranego z ziemi kosztem miasta ?

- Jeżeli istnieje zagrożenie że zawali się żelbetowa wieża ciśnień, która została zaprojektowana na oddziaływanie szkód górniczych, to co się stanie z sąsiednimi domami, kamienicami, kościołami ? Może się okazać że kiedyś na pustkowiu przetrwa tylko ona... Może PINB powiadomi mieszkańców o czekającym ich armagedonie zanim zawalą się ich stare i w żaden sposób nie zabezpieczone budynki ?

- Podane zostały kwoty jakie potrzebne są na remont wieży lub jej rozbiórkę. Remont - 1 300 000 złotych, rozbiórka - 600 000 złotych, czyli prawie połowa tego co potrzebne jest na renowację. Wyburzenie wieży jest operacją kosztowną i skomplikowaną więc jaki jest jej sens ? Na szczęście nie ma żadnych pieniędzy na ani na jedno, ani na drugie. Być może to sprawi że wieża przetrwa...


O akcji także na dziennikzachodni.pl , więcej zdjęć na zabytkigornegoslaska.com.pl

12 komentarzy:

 1. Anonimowy2/17/2013

  Czy osoba pełniąca w Bytomiu funkcję PINB i pobierająca wynagrodzenie między innymi z moich podatków wie gdzie ten obiekt jest? Czy swoje decyzje wydaje tylko na podstawie tzw. "papierków"? Za co jej płacimy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na papierku łatwo wydać decyzję, ale że przy okazji niszczy się ciekawe obiekty, to już inna rzecz. Daje do myślenia, co będzie z okolicznymi budynkami, gdy zacznie się eksploatacja złóż w tym rejonie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłby to kolejny zabytkowy obiekt, który zubaża nasze miasto o wartościową budowle. Szkoda , że zniknął z krajobrazu miasta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam fotografuje śląskie kopalnie i huty od 9 lat. Byłem światkiem wyburzenia ok 30 zakładów których juz nie ma- w tym także obiekty wpisane do rejestru zabytków wśród nich były kominy i wieże szybów kopalnianych-"ikony" śląskiego krajobrazu. Niestety nikt o tego typu obiekty nie dba- nie chodzi tu tylko o władze miast, urzedy odpowiedzialne za zabytki, czy sprawy finansowe- także my sami jestesmy winni- nawet nie zauważamy tego jak szybko te obiekty znikaja najpierw pradrowane przez złomiarzy pózniej wyburzane najczesciej ze wzgledu na bezpieczeństwo. Jedyne co mozemy zrobic to uwieczniac je na fotografiach i filmach dla przyszłych pokoleń. Jest to smutna prawda ale niestety Śląsk nigdy nie dorówna chociażby Czechom czy Niemcom w ratoaniu dzidzictwa postindustrialnego.
  Pozdrawiam Damian Cyfka
  http://www.facebook.com/pages/Urbex-Silesia-fot-Damian-Cyfka/

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy2/17/2013

  "Decyzja została podjęta w związku z planowaną w tym miejscu eksploatacją złóż węgla"

  Ło Jezu, decyzja o eksploatacji węgla nie może przesądzać o utracie wartości zabytkowych obiektu. Powoływany często przeze mnie wyrok WSA w Warszawie z dnia 14.04.2006 r. I SA/Wa 1613/05: „Wniosek, iż z przyczyn techniczno-ekonomicznych najwłaściwsza byłaby rozbiórka, nie może przesądzać o utracie wartości zabytkowej obiektu. Zły stan techniczny czy trudności w rozwiązaniu komunikacji miejskiej nie mogą być natomiast powodem uznania, że zachodzą przesłanki do rozbiórki obiektu historycznego”.

  Ani trudności w rozwiązaniu komunikacji miejskiej, ani chęć wydobywania węgla, ani zły stan techniczny, ani względy ekonomiczne nie mogą być powodem uznania, że zachodzą przesłanki do rozbiórki obiektu historycznego. Tym bardziej takiego, który podlega ochronie i opiece BEZ WZGLĘDU NA STAN ZACHOWANIA - art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. e) ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

  Jak to warto czasem podrążyć temat i dojść do tzw. prawy materialnej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy2/17/2013

  "prawy materialnej" prawdy materialnej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Danuta Latos2/17/2013

  III RP nie ma ambicji dorównywać żadnemu cywilizowanemu państwu. Nasze elity władzy założyły, jako cel osobisty i publiczny, rezygnację z wartości kulturowych i prestiżowych w zamian za osobistą karierę w Europie i umiarkowaną poprawę średniego dochodu społeczeństwa. To ostatnie ma być moralnym usprawiedliwieniem każdego zaniechania i podrzędnej roli Polski w Europie. Ten sposób myślenia reprezentują również władze samorządowe.

  OdpowiedzUsuń
 8. szczerze... tyle ważniejszych piękniejszych budynkuw niszczeje w zapomnieniu... Teraz gdy budynkowi grozi rozbiórka (słusznie czy też nie) wszyscy się nim zajmą ech dla mnie to budynek jakich setki na Śląśku (Dolnym i Górnym) i naprawdę jest wiele budynków o wiele bardziej wymagających obrony i ochrony oraz renowacji... A wieża cóż patrząc subiektywnie jest po prostu brzydka. Wiem, że teraz wszyscy mnie zjedzą ale takie jest moje zdanie na ten temat. Nic osobistego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. To czy jest brzydka, czy ładna to jest kwestia gustu. Nie dlatego ludzie stanęli w jej obronie, a ze względów sentymentalnych, ochrony krajobrazu kulturowego i ze względu na jej innowacyjną konstrukcję. Wieża Eiffla też dla wielu jest brzydka i szpeci Paryż ale nikt jej nie burzy. To że jest pełno budynków wymagających ochrony bardziej niż wieża niczego nie zmienia bo idąc tym tokiem myślenia zostawi się 10 wybranych zabytków a resztę zniszczy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Taka teraz prawicowa polityka w Bytomiu, że głownie węgiel się liczy i nic innego. Niedługo to w ludziach wykreuje się pogląd, że nic nie istotne, bo najważniejsze aby przeżyć, jak na Syberii. Takie myślenie do niczego nie prowadzi. :(

  OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.