Zabytki Uratowane

Na tym blogu zazwyczaj padają bardzo krytyczne opinie, pokazywane są przypadki dewastacji i niszczenia zabytków, poruszane są tematy pokazujące bezradność organów państwa w stosunku do bezkarnych właścicieli i tym podobne negatywne wpisy. Taka jest brutalna rzeczywistość, z którą stykamy się na każdym kroku...

Na szczęście istnieje też lepszy świat.


Państwo Ewa i Marek Wojciechowscy (www.tripsoverpoland.eu) wystąpili z bardzo ciekawą inicjatywą, która jest społecznościową odpowiedzią na ministerialny konkurs "Zabytek Zadbany".

Zasady konkursu są proste:

A) właściciel/administrator/przyjaciel obiektu zabytkowego zgłasza poprzez stronę https://www.facebook.com/UratowaneObiektyZabytkowe wpis, w którym podaje praktycznie jedynie link strony do internetowej obiektu, na której jednak powinny się znaleźć informacje o nawet skróconej historii obiektu ze szczególnym uwzględnieniem stanu sprzed podjęcia prac renowacyjnych – fajnie gdyby były tam zdjęcia takiego stanu obiektu, a potem z aktualnej sytuacji z aktualnymi zdjęciami. Jeśli na głównej stronie www obiektu (w sensie podstrony o historii) nie ma tych informacji to nic nie stoi na przeszkodzie aby na Facebooku utworzyć album i napisać w paru zdaniach o historii obiektu, a następnie link do takiego albumu wpisać/zgłosić na stronie Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce.

B) I teraz drugi etap oceny przez społeczność zgłoszonego w powyższy sposób „wniosku”.
Dla każdego zgłoszonego obiektu tworzone będzie wydarzenie na FB, gdzie oprócz dyskusji o obiekcie można będzie oczywiście go polubić, w sensie znacznika Lubię to! pod pierwszym wpisem/pytaniem czy przyznajemy obiektowi w wyraz uznania dla podjętych przy nim prac ratujących go od ruiny zaszczytny tytuł:

Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce

C) Pytanie: jaką ilość znaczników Lubię to! przyjmiemy za próg przyznawania naszego certyfikatu? Wydaje się, że na początek 100 znaczników będzie wystarczającym progiem, ale oczywiście ilość znaczników będzie podana na certyfikacie, więc im więcej tym uznanie dla obiektu będzie większe.
A i na koniec czas trwania wydarzenia – tu wydaje się nam, że 1-2 miesiące dla przeprowadzenia takiego głosowania spokojnie wystarczy.

Jak będzie wyglądać nasz wyraz uznania? Proponujemy następujący certyfikat z numerami dla kolejnych edycji konkursu.

Wszystkie obiekty zgłaszające się do naszego społecznościowego konkursu zachęcamy do zamieszczania swoich zdjęć zarówno w wydarzeniu dla danego obiektu, jak i na stronie Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce, aby dodatkowo zachęcić i przekonać Fanów zabytków do wzięcia udziału w głosowaniu. Można dodawać przy zdjęciach teksty o historii obiektów lub dowolne inne materiały promocyjne.


Fanów obiektów zabytkowych w Polsce zachęcamy do udziału w tworzeniu strony Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce, która ma służyć właśnie Wam jako zbiór użytecznych linków i informacji o uratowanych obiektach zabytkowych w Polsce, wartych zobaczenia i odwiedzenia w czasie weekendów lub dłuższych wycieczek.


Jest szansa do rozreklamowania obiektu zabytkowego i pochwalenia się efektami swojej pracy. Nie trzeba być właścicielem - każdy może zgłosić swoje ulubione zadbane miejsca, które mogą być przykładem dla innych. Oby ich było jak najwięcej.
Obsługiwane przez usługę Blogger.