6/21/2013

Ostatnie chwile starego dworu

Dwór w Żarkach Średnich nie należy do zabytków znanych i licznie odwiedzanych. Na pierwszy rzut oka nawet to nie dziwi ponieważ jest to budowla niezbyt okazała, wręcz brzydka. Gdy przyjrzymy się szarym murom bliżej, spod warstwy odpadającego tynku dojrzymy... dekorację sgraffitową. Neogotycka przebudowa w XIX wieku ukryła autentyczny, niemal w całości zachowany, dwór renesansowy z oryginalną kamieniarką i niezmienioną bryłą. Gdyby zabytek stał gdzieś poza granicami Śląska byłby perłą chronioną za wszelką cenę. Trwałaby dyskusja o przywróceniu mu dawnej renesansowej formy tak charakterystycznej w tym regionie, a której nie zobaczymy w innej formie niż zdewastowana ruina.


Niestety, w opuszczonym budynku zawaliły się już stropy, wkrótce runie dach i przepadnie wszystko bezpowrotnie. Nie będzie niczego bo nikt palcem nie kiwnie aby go ratować.


więcej zdjęć na www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

2 komentarze:

  1. Anonimowy6/21/2013

    tragedia ku.....

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy9/13/2013

    No cóż, kilka lat temu obecny właściciel kupił był dwór, folwark i park za 350 tyś zł. Bodajże w zeszłym roku pokazała się na krótko oferta sprzedaży za 1,7 miliona...

    OdpowiedzUsuń

Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.